Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.6.2004
Svátek má Vít
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Vycházejí Pražské vily a bude další Psí procházka
 >POLITIKA: Vláda prohrává boj s nezaměstnaností
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Když kvetly růže
 >PERLIČKY: Užiteční hnusáci mají týden
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když někdo rád papá
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart v roli samaritána
 >EUROVOLBY: Procenta, ach procenta, na vás třeba docenta!
 >NÁZOR: Naši furianti.
 >POLITIKA: Nevůle občanů EU a tuzemská reflexe voleb do EP
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh jedenáctý O PRESUMPCI SPRÁVNOSTI aneb
 >MÉDIA: Zajímá nás fotbal nebo manželky fotbalistů?
 >EKONOMIKA: Akcie zmírnily růst
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE.CZ: Hotovost, platební kartu a šeky do kufru
 >GLOSA: Vzpoura strojů na obzoru

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
15.6. Lhaní do evropské kapsy
(nov)

Nejen vládní strany, ale celá EU utrpěla ve víkendových volbách debakl. Od samého vzniku Evropského parlamentu účast ve volbách neustále klesá a nyní padla pod magickou hranici 50 %, v nově přistoupivších zemích nepřesáhla ostudných 30 %. Špatné volební kampaně, pletení si národních a evropských záležitostí jsou obvyklé důvody těch, kteří se snaží o vysvětlení, a vyřizováním si účtů s domácími vládami se pak zdůvodňuje účast voličů, kteří přece jen k volbám do EP přišli a téměř všude po Evropě dali přednost opozičním stranám, v případě nových členů, kde se volilo poprvé, přímo stranám euroskeptických brzdičů.
Není to ale lhaní do vlastní evropské kapsy? Zaměňování příčin a následků? Není tím skutečným důvodem nízké a neustále klesající účasti fakt, že Evropané dobře vědí, že politicky jim Evropa nemá co nabídnout, že bruselští byrokraté nejsou schopni definovat politicky společné zájmy, natož je účinně hájit?

Za studené války západní Evropu politicky sjednocoval strach ze Sovětského svazu a zahraniční politika členů Montánní unie a později EHS se cítila nejbezpečněji v náručí USA. S pádem komunismu tento mohutný integrační impuls pominul a Evropané to setsakra dobře vnímají. Doktrínu obrany proti komunismu proto nahradila doktrína lidských práv - představa, že Evropa bude vystupovat jako světový prostředník, jako urovnávač a hasič konfliktů mezi ostatními. EU by tedy ráda zaujala roli jakéhosi světového arbitra, který je morálně zaštítěn doktrínou lidských práv. To je stanovisko, které vyplývá z prohlášení a diplomatických iniciativ čelních kontinentálních politiků, usilujících o evropský superstát.
Tuto politiku lze také nazvat politikou "mostu", když EU se, kupříkladu, snaží být "mostem" mezi Izraelem a Palestinci a horoucně ráda by byla i "mostem" mezi USA a "odbojným" zbytkem světa. Jenže právě v této zemi se nejlépe ví, jak s podobnou koncepcí "mostu" mezi Východem a Západem dopadl Beneš! A výsledky víkendových voleb potvrzují, že toto "mostové" riziko je nepřijatelné i pro ostatní Evropany z nových členských zemí!

Připusťme, že politika "mostů" je ušlechtilá a Evropě by slušela. Jenže dá se tato teoretická koncepce intelektuálů podle receptu filozofa Dérridy politicky "prodat" evropským voličům? Evropané byli a jsou zvyklí, aby jejich zájmy hájily národní státy. Právo na jazyk, na svébytnou kulturu a na územní celistvost, na náboženskou svobodu a sekulární stát jsou minimem. Pokud má projekt spojené Evropy žít dál, pokud se má případně realizovat i evropský superstát, musí svým evropským občanům nabídnout něco podobného - musí je přesvědčit, že bude hájit jejich konkrétní kontinentální zájmy v politické, ale i v mocenské rovině. Tedy žádný arbitr, žádný "most", který stejně, dříve nebo později, by se prošlapal.
Otázkou je, zda vůbec existuje nějaký společný kontinentální zájem. Nepochybně ano. Je to zájem na udržení západních civilizačních hodnot, zájem, který se dokonale obnažil v konfrontaci s islamistickým terorismem. Jenže takový zájem je v protikladu s proklamovaným směřováním EU k universalismu, v němž by se tyto hodnoty rozpustily. I toto evropský volič ví a proto volby dopadly jak dopadly. Všechny ostatní udávané důvody jsou pouze čeřením vlnek na povrchu.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku