Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.6.2004
Svátek má Zbyněk
  Výběr z vydání
 >KULTURA: Bloomsday
 >GLOSA: Slavné vítězství ODS
 >EKONOMIKA: Evropské volby oslabily domácí měnu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem si ve Stráži nad Nežárkou nabil hubu
 >PSÍ PŘÍHODY: Chlapi, včetně psů, jsou dobytkové
 >NÁZOR: Mnoho povyku pro nic
 >LITERATURA: Knížka krásná a čtivá
 >ŽERT: Žádost o propuštění z otroctví sociálního a důchodového "pojištění"
 >PENÍZE.CZ: Jak zajistit prosperující firmu
 >POSTŘEH: O psech
 >ARCHITEKTURA: Vycházejí Pražské vily a bude další Psí procházka
 >POLITIKA: Vláda prohrává boj s nezaměstnaností
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Když kvetly růže
 >PERLIČKY: Užiteční hnusáci mají týden
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když někdo rád papá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
16.6. KULTURA: Bloomsday
Jiří Bakala

Když si dáte do vyhledávače www.google.com slovo bloomsday, vypadne vám 82 500 odkazů, z nichž na jeden bych si Vás dovolil upozornit - www.rejoycedublin2004.com.
Dne 16. 6. 2004 uplyne 100 let ode dne, do kterého promítnul James Augustine Joyce svůj román Odysseus.Ten se odehrává v jednom dni 16.6.1904 v Dublinu. Odysseus se stal přelomovým dílem a vyvolal obrovskou odezvu i když z počátku spíše negativní.
Jen knihy o tomto románu by zaplnily několik knihoven.
Včera jsem si na to vzpomenul ve vlaku cestou z Prahy, kde jsem si koupil knihu Bergsonova filosofie a tím se mi vybavil seznam knih z pozůstalosti mé maminky o kterých si myslela, že by je syn měl přečíst, aby nebyl blbec. Mezi nimi byl,mimo jiné, Odysseus od Jamese Joyce, Proustovo Hledání ztraceného času a Bergsonovská filosofie.
Všemi knihami, včetně uvedených. jsem se statečně prokousal. První jsem začal číst Odyssea, který se mi z počátku zdál naprosto nečitelný, ale s odstupem dvou let jsem poznal jeho kouzlo. Bloomsday je slavnost která vznikla na počest románu. Irové tento den slaví s velkou pompou.Letos v Dublinu probíhá od 1.4.2004 do 31.8.2004 festival www.rejoycedublin2004.com . Bloomsday se slaví po celém světě přibližně od 50 tých let minulého století, kdy se začali scházet příznivci a obdivovatelé Jamese Joyce a pořádali předčítání z Odyssea. Svátek Bloomsday je pojmenován podle postavy Leopolda Blooma ,který v tento den jde zakoupit ledvinky ke snídani pro svou ženu Molly .Mezi řadou osob je v románu postava Stephana Dedala, která má silně autobiografické rysy.James Joyce by jistě netušil, že právě tento den se stane slavný. V dublinských restauracích dostanete ledvinky a la Bloom a irové kolem vás chodí v maskách a určitě někde probíhá čtení z Odyssea.Takže končím z V+W : "Seďte klidně na židli čtěte bibli "Oddysea" tam to všechno je!"Další články tohoto autora:
Jiří Bakala

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku