Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.6.2004
Svátek má Adolf
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bolševická ochutnávka z dílny ODS
 >POLITIKA: Dvě glosy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Halali!
 >SVĚT: Nečekaný pomník
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Čím se živí komáři
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se Iris ztratila
 >GLOSA: Zelený z Česka do europarlamentu přece jen pronikl
 >PRÁVO: Pryč s prasáky a kanci všemi!!!
 >KANADA: Skandál pod javorovými listy
 >PRAHA: CowParade aneb Jak jsem potkal krávy
 >PENÍZE.CZ: Bude více zaměstnaných?
 >POSTŘEH: O holubech
 >VTÍPEK: Mazaný SPAM
 >KULTURA: Bloomsday
 >GLOSA: Slavné vítězství ODS

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
17.6. PRAHA: CowParade aneb Jak jsem potkal krávy
Jiří Wagner


Titulek mého příspěvku byl inspirován spisovatelem Otou Pavlem, jenže zatímco on psal o rybách, mně se daří (a ještě pár měsíců dařit bude) potkávat tvory poněkud větší, tedy krávy. Ovšem zatímco Pavlovi úhoři byli skuteční, pražské krávy jsou z laminátu a od začátku června jsou vystaveny takřka na každém nároží v rámci dobročinného projektu CowParade Prague 2004 pořádaného pod letošním mottem "Krávy nám řeknou, jací jsme".

Řadu těchto plastikových výrobků přitom sponzoruje či vlastní (sponzorství 195 kKč, koupě díla 245 kKč) a často ji dokonce sama vyzdobila nějaká významná česká osobnost - Václav Havel, Karel Gott, Jan Saudek i jeho přítelkyně Sára, architekt Bořek Šípek a podobně. Ne každá kráva svým pojetím zaujme kolemjdoucí, ale jistě je pobaví (nebo pohorší, podle nátury) už to, že plastikové modely krav jsou v centru Prahy skoro všude. K tomu lze dodat, že výtvarný projekt CowParade vznikl v roce 1996 v Curychu. Sochy krav v životní velikosti slouží jako trojrozměrný model umělcům a zdobí veřejný prostor. Dosud se akce uskutečnila v 18 velkoměstech, mimo jiné v Paříži, Montrealu, Londýně a Bruselu. Pražskou prezentaci uzavře 26. října aukce tří desítek krav, jejíž výtěžek půjde na charitativní projekty.

Zatímco výtvarné projekty umístěné na Václavském náměstí v rámci poněkud domýšlivé akce Sculpture Grande se mi nijak nelíbí, sbírka dvou stovek kravských figurín rozptýlených po pražském středu je nápadem rozhodně zajímavějším. Ne každý je však díly nadšen - na nabubřelé, monstrózní projekty na Václaváku si ovšem nikdo netroufne, na vcelku bezbranné plastikové krávy sebere dost odvahy řada pitomců, takže odnedávna už můžeme vídat na pražských nárožích víc než dvě desítky částečně znehodnocených, ne-li přímo poničených kravských plastik.

Jen by mě zajímalo, kolik těchto "srdnatých bojovníků" bychom potkali v univerzitních knihovnách a naopak jaký počet ničících hovad se rekrutuje z hospod a tribun fotbalových stadionů. Možná si každý druhý lékař musí cestou z nemocnice vylít vztek na plastikové figuře, zatímco parta opilých výrostků vyřítivších se právě z hospody mu v jeho špatné činnosti co nejšetrněji brání. Zní to ale děsně nepravděpodobně.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku