Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 18.6.2004
Svátek má Milan
  Výběr z vydání
 >Jaká cena za Špidlovu hlavu?
 >POLITIKA: Musí vláda skutečně padnout?
 >DETEKTIVKA: Případ s dopisem na rozloučenou.
 >FEJETON: Znovu o "Česko"?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - kdy to rupne
 >PSÍ PŘÍHODY: Otázka priorit
 >PRÁVO: Diag Human a CME: Není arbitráž jako arbitráž
 >PRAHA: Pozoruhodnosti pražského metra
 >NÁZOR: Reaganův význam převyšuje běžné prezidenty
 >ŽIVOT: Příhoda s policistou
 >VÍKENDOVINY-KROKODÝL: Tam kde je Balaton, má hudba správný tón - část A
 >PENÍZE.CZ: Rybičky, rybičky, rybáři jedou
 >NÁZOR: Naposledy se smál Míla Superstar Ransdorf
 >POSTŘEH: O radosti
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
18.6. Jaká cena za Špidlovu hlavu?
(nov)

Katastrofální prohra vládní koalice v eurovolbách opět nastolila otázku předčasného odchodu Špidlova kabinetu. Není to tak jednoduchá záležitost, jak by se zdálo. Nejen desítka unijních poslanců, ale i valná část poslanců ČSSD tuší, že jsou politickými mrtvolami bez naděje na zvolení do nového parlamentu, a tak se drží moci zuby nehty. Byť se na veřejnosti navzájem obviňují, že právě tlak těch druhých způsobil jejich politické fiasko, v případě útoku, který by mohl ohrozit zbývající dva roky poslaneckých požitků, se semknou v docela pádnou pěst, jejíž direkt loni, při prvním pokusu odvolat Špidlovu vládu, směšně posadil ODS na zadek.

Situace ODS není lepší ani po vyhraných eurovolbách a její snahu odvolat koaliční vládu neusnadňuje ani trio parlamentních odpadlíků - v tomto případě kontraproduktivní poslanec Kott, kterého ODS vyloučila, a pánové Vrbík a Bielesz, kteří z US-DEU odešli sami. Nicméně členy unijního poslaneckého klubu zůstali a právě toto napovídá, že ani oni se nedají jednoduše vylomit z té sebezáchovné poslanecké koaliční pěsti, neboť i oni jsou "hmotně zainteresováni" na přetrvání vlády. Nicméně tato dvojice představuje slabé místo Špidlovy obrany a podle informací, jež se tento týden objevily v tisku, taktici v ODS jsou si této skutečnosti dobře vědomi. Při shánění hlasů na odvolání vlády, do něhož se právě pustili, počítají občanští demokraté právě s hlasy pánů Vrbíka a Bielesze. S komunisty (kteří by sice pád Špidly uvítali, nikoli ale rekonstruované vlády, na jejíž skrytou podporu si brousí zuby) a s těmi dvěma by stávající koalici přehlasovali, i kdyby s ní hlasoval odmrštěný Kott. Jde o obchod, oběma bývalým unionistickým poslancům se musí nabídnout něco, co by jim vynahradilo dva obětované poslanecké roky v případě, že pád Špidlovy vlády povede k předčasným volbám. Nemůže to být volitelné místo na poslanecké kandidátce ODS, to znemožňuje systém stranických primárek, ale podle citace vysoce postaveného politika ODS ve středečních HN, místo v budoucí exekutivě také není špatné.
Jestliže tedy koaliční vláda ještě do prázdnin padne, cenu se dovíme až po předčasných volbách nebo dokonce až po volbách 2006 - podle trafik, které pánové Vrbík a Bielesz za Špidlovu hlavu dostanou.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku