Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.6.2004
Svátek má Pavla
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Bubeneč psí i nepsí
 >INFORMATIKA: Mlynářův dezinformační mlýn II.
 >VESMÍR: SpaceShipOne - první soukromá raketa v kosmu!
 >EKOLOGIE: Labské jezy a žáby na prameni
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když přijde Indián o medicinu
 >PSÍ PŘÍHODY: Záhadný úkaz na noční obloze
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: I mistr Špidla se utne
 >POLITIKA: Špidla píská kudlu
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh dvanáctý
 >EKONOMIKA: Čekání na Greenspana a čtvrtletní výsledky
 >HUDBA: Rock a klasika jdou dohromady
 >PENÍZE.CZ: Když hypotéka nestačí
 >ZAMYŠLENÍ: Palátci daně na druhý pokus
 >GLOSA: Zamyšlení povolební a také už předvolební
 >LIDŠTINY: Politika? Fuuuj! Aneb proč lidi nezajímá?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
22.6. HUDBA: Rock a klasika jdou dohromady
Vojta Jakeš

V posledních letech se v rockové hudbě po celém světě rozmohl trend kombinovat ji s hudbou symfonickou. Jednou z významných osobností takových experimentů byl, dnes jiz zesnulý dirigent a skladatel Michael Kamen, který spolupracoval s kapelami jako Pink Floyd, Deep Purple nebo Metallica.

Sám jsem fanouškem všech těchto kapel. Poslední jmenovaná je dokonce mojí nejoblíbenější a její desku, na které hraje spolu se symfonickým orchestrem San Francisca pokládám za zdařilou a velmi zajímavou. Z toho důvodu mě velmi zaujala nabídka mého mobilního operátora, která mě zvala na podobnou akci odměnou za to, že využívám jejich služeb. Jedna z nejznámějších českých rockových kapel, Lucie, se spojila s orchestrem FOK a vyrazila na turné po Čechách.

Koncert jsem navštívil v pražské T-Mobile areně. Nebylo to prvně, kdy jsem viděl hrát Lucii na živém koncertu, proto jsem na akci šel s velkým očekáváním. Koncerty této kapely jsou obvykle velmi vydařené po stránce náladové i zvukové. Ve stejné hale jsem během posledních let shlédl několik desítek koncertů, takže vím, že i zde je možné navodit příjemnou atmosféru a hlavně dobrý zvuk. Na ten jsem si tuto neděli bohužel musel počkat do doby, než jsem cestou z koncertu usedl do svého vozu a pustil si vlastní CD...

Chvílemi sice bylo slyšet orchestr nebo některé jeho části, ale to platilo opravdu jen "chvílemi." Orchestr dokonce nebylo dobře slyšet ani ve chvili, kdy hrál samostatně. Během kytarových sól většinou nebyla slyšet prakticky žádná část orchestru. Z pohledu amatérského hudebníka mi přišlo, že ani zpěvák pořádně sám sebe neslyší a proto někdy překřičí všechno ostatní. Při hraní rockové hudby na tom není nic zlého, pokud zakročí zvukař... Nestalo se tak. Během koncertu jsem dokonce stále častěji měl pocit, jakoby zvukař pečlivě hlídal, aby orchestr nebyl příliš slyšet a když se tak začínalo dít, přidal na hlasitosti rockové části hudby, která zbytek orchestru, včetně doprovodných vokalů, dokonale přehlušila. Zvláštní přitom také je, že tento koncert byl pravděpodobně nejtišším, který jsem této hale slyšel.

V průběhu koncertu se kvalita nazvučení dle mého názoru mírně zlepšovala. Ani tak však nemohu říct, že bych byl spokojen a už vůbec ne, že bych takový koncert chtěl videt (slyšet?) znova. Na Lucii možna půjdu až zase bude příležitost. Na FOK zajdu také rád. Doufám jen, že už nebudou hrát ve stejný den ve stejném místě.
Další články tohoto autora:
Vojta Jakeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku