Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.6.2004
Svátek má Zdeňka
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Svědectví z nočních bojů v ingušské Nazrani
 >REAKCE: Labské jezy a …?
 >HISTORIE: Oč jde?
 >MROŽOVINY: Sto čtyřicet let a tři dny od tažení na Červené řece
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Skřivanovy problémy
 >PSÍ PŘÍHODY: Vy jste kdo?
 >REAKCE: Argumenty
 >POLITIKA: Poněkud šílený hon na Špidlu
 >POLITIKA: Vyznamenejme bratry Mašíny
 >NÁZOR: Znovu o Mašíny?
 >DETEKTIVKA: Láska k miniaturám
 >POLITIKA: Jak položit vládu? Jak kdy.
 >POLITIKA: Tato noc nebude krátká
 >MEDSOMMARFEST: O Slavnosti slunovratu v Česku i jinde
 >PENÍZE.CZ: Reforma daní a státního aparátu podle našich čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
23.6. MEDSOMMARFEST: O Slavnosti slunovratu v Česku i jinde
Jiří Wagner

Léto letos začalo 21. června ve 02:57 minut středoevropského letního času. Podle času slunečního je to ale o hodinu dříve, jak řekla Jindřiška Majorová z pražské Štefánikovy hvězdárny. Severní polokoule Země se v ten okamžik přiklonila nejvíce ke Slunci a nastal slunovrat. Prakticky to znamená, že byl nejdelší den v roce a naopak nejkratší noc.

Je zvláštní, že přestože na území České republiky v dávných dobách žili a slunovrat slavili Keltové stejně jako je vystřídavší staří Slované, z jejich zvyků se nám slavnost slunovratu nijak výrazně nezachovala. Že je slunovrat opravdu významný den, o tom svědčí mohutné slavnosti v jiných zemích - Britové jej slaví v keltském kultovním místě Stonehenge, Finové letní slunovrat zbožňují a berou si obvykle dovolenou, u nás se koná snad jenom Staroslovanská oslava slunovratu na Ostravském hradě, folkový festival Slunovrat na pardubickém koupališti Cihelna (ten se ovšem koná pravidelně cirka o čtrnáct dní dřív, než dochází k slunovratu astronomickému) a slunovrat se u nás nově slaví také v rámci Evropského svátku hudby v Brně a ve Znojmě.

Když jsem byl v roce 1991 ve švédském Falunu, mimo jiné jsem tam zažil i mohutnou oslavu slunovratu (lékaři říkají, že stejně jako ve Finsku vítají Švédové léto proto, že tamější krutá zima u nich vyvolává sezónní emoční poruchu, která se projevuje uzavřeností a melancholií). Popravdě řečeno, Medsommarfest byla docela normální bezuzdná pitka, která skončila tím, že já jako v okruhu mých známých jediný relativně střízlivý jsem rozvážel své kamarády do jejich domovů. Jednak to byla docela odvaha, po několika měsících jsem tehdy poprvé usednul za volant, a jednak jsem měl k dispozici pouze dýchavičný naftový VW Golf, který v tamních kopcích nechtěl při plném obsazení jet jinak než na jedničku a vyšší rychlostní stupeň jsem mohl zařadit jen výjimečně.

Od té doby si tedy pamatuji název oné slavnosti - Medsommarfest (překládám si to jako "slavnost prostředku léta"). V podstatě se ale ve Švédsku mládež opíjí při slavnosti slunovratu zcela stejně jako ta naše, která má ovšem jako zvláštní důvod k napití zase noc na 1. máje - a možnost spousty dalších nocí a dní, protože tady není narozdíl od Švédska žádná "částečná prohibice" a alkohol je k dostání v každé samoobsluze, navíc oproti severským státům skoro za pakatel.

Jen mi dodnes nikdo nevysvětlil, proč bych vlastně měl ten slunovrat slavit - vždyť se doprčic od pondělka noci už zase budou jenom prodlužovat a denního světla bude zase jen ubývat!


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku