Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.6.2004
Svátek má Pavla
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Bubeneč psí i nepsí
 >INFORMATIKA: Mlynářův dezinformační mlýn II.
 >VESMÍR: SpaceShipOne - první soukromá raketa v kosmu!
 >EKOLOGIE: Labské jezy a žáby na prameni
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když přijde Indián o medicinu
 >PSÍ PŘÍHODY: Záhadný úkaz na noční obloze
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: I mistr Špidla se utne
 >POLITIKA: Špidla píská kudlu
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh dvanáctý
 >EKONOMIKA: Čekání na Greenspana a čtvrtletní výsledky
 >HUDBA: Rock a klasika jdou dohromady
 >PENÍZE.CZ: Když hypotéka nestačí
 >ZAMYŠLENÍ: Palátci daně na druhý pokus
 >GLOSA: Zamyšlení povolební a také už předvolební
 >LIDŠTINY: Politika? Fuuuj! Aneb proč lidi nezajímá?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
22.6. Referendum o euroústavě na obzoru
(nov)

Vření uvnitř nejsilnější vládní strany a možnost, že padne Špidlův kabinet, odsunuly z titulních stránek výsledek jednání evropského summitu, který v noci z pátku na sobotu schválil euroústavu, přesněji řečeno ústavní smlouvu, jež má učinit z EU právní subjekt. Poté, co byl akceptován návrh jedenácti malých zemí na úpravu hlasovacích pravidel, leží od víkendu euroústava opravdu na stole. Nejprve ji budou muset podepsat hlavy všech 25 členských zemí a pak budou mít členové dva roky na ratifikaci. Podle domácí politické dohody čeští občané musejí ústavu schválit v obecném referendu. To ale znamená změnit českou Ústavu a vytvořit zákon o referendu, který až doposud ODS odmítala a blokovala.

Spolu s Velkou Británií patří Česko k unijním zemím, kde je proti euroústavě největší odpor. ODS ihned o víkendu zveřejnila protestní memorandum a v nedělním TV pořadu "Otázky Václava Moravce" předseda občanských demokratů Mirek Topolánek znovu varoval před ukvapeným schválením tohoto dokumentu. Pokládá za nešťastné, aby v okamžiku, kdy je EU rozkolísaná přijetím nových členů, riskovala další ztrátu stability odsouhlasením nových pravidel hry. Obdobně se vyjádřil prezident Klaus, jemuž vadí, že ústavu přijaly vlády se slabým mandátem, notabene oslabeným ve volbách do europarlamentu.

Právní subjektivita EU, daná ústavní smlouvou, přináší dvojí občanství - přirozené národní a evropské, takže občan EU by měl v zahraničí nárok na právní ochranu kterýmkoli členským zastupitelským úřadem. K ústavě patří i Charta základních práv, která umožňuje evropským občanům, aby si mohli stěžovat a vést soudní procesy proti národním institucím. Týká se i pracovního práva a také zakazuje diskriminaci kvůli státní příslušnosti, takže, jak poznamenal novopečený euroskeptický europoslanec Jan Zahradil, se můžeme dočkat, že někdo napadne české restituční zákony, neboť podmínkou vrácení majetku bylo naše státní občanství. Přitom verdikt Evropského soudního dvora by byl pro členskou zemi závazný, a kupříkladu v tom vidí ODS omezení české svrchovanosti.
Zlou krev také vyvolává zřízení funkce tzv. unijního "prezidenta" - předsedy Evropské rady, a "ministra zahraničí", který má stát v čele Rady ministrů zahraničí. Nejen česká opozice namítá, že tyto funkce jsou zbytečné, stejně jako je zbytečná celá euroústava, neboť EU může klidně dál fungovat podle smlouvy z Nice. Podle bruselských byrokratů je ale EU na základě smlouvy z Nice neřiditelná.

Kromě Británie, kde s euroústavou souhlasí jenom 28 % veřejnosti, ačkoli premiér Blair prosadil národní veto v zahraniční a bezpečnostní politice, se dá největší bitva o evropskou ústavní smlouvu čekat v Česku. Opozice bude vyčítat vládě totéž, co se v Británii vyčítá Blairovi - že neprosadili též veto vůči Chartě základních práv. Vzhledem k sudetskému problému budou Češi na tento argument slyšet a vláda, beztak paralyzovaná rozkladem ČSSD, musí hrát o čas. Ani to nezaručuje, že euroústava v Česku projde, když by se referendum mohlo stát součástí politického boje před parlamentními volbami 2006, neboť v tomto roce musí být ratifikační proces uzavřen.

Mrož


Rozumný krok premiéra Špidly
Podpořte mě a já to potáhnu dál. Nepodpořte mě a já půjdu a spolu se mnou celý ten spolek, kterému se říká vláda, vzkázal Vladimír tomu spolku, kterému se říká sociální demokracie. Je to nerozumnější, co mohl v celé věci učinit. Jeho spolek čím dál více připomíná tlupu šílenců. Poslanec Josef Hojdar, člen vládní hlavní strany, nepodpoří v eventuálním hlasování vládu, neboť "nepodpoří unionisty a lidovce". Koho tedy podpoří soudruh Hojdar? S kým bude vládnout sociální demokracie, když se tato koaliční vláda položí? Jak si může člověk který má pět pohromadě myslet, že by menšinová vláda, která by "ad doc." navazovala kontakty "napříč politickým spektrem", měla volnější ruce a mohla svobodněji naplňovat sociálně demokratický program (rovná se lopatou házet mezi lidi peníze, které vydělali jiné lidé). A stoprocentně má Špidla pravdu, když napadl Zemanovu verbální agresi, která nenabízí žádné řešení. Kromě zvýšení daní, dodal bych. Sobotní sedánka sociální demokracie nebude ani tak zkouška vlády. Bude to zkouška inteligence sociálních demokratů.
Aston


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku