Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.6.2004
Svátek má Pavla
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Bubeneč psí i nepsí
 >INFORMATIKA: Mlynářův dezinformační mlýn II.
 >VESMÍR: SpaceShipOne - první soukromá raketa v kosmu!
 >EKOLOGIE: Labské jezy a žáby na prameni
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když přijde Indián o medicinu
 >PSÍ PŘÍHODY: Záhadný úkaz na noční obloze
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: I mistr Špidla se utne
 >POLITIKA: Špidla píská kudlu
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh dvanáctý
 >EKONOMIKA: Čekání na Greenspana a čtvrtletní výsledky
 >HUDBA: Rock a klasika jdou dohromady
 >PENÍZE.CZ: Když hypotéka nestačí
 >ZAMYŠLENÍ: Palátci daně na druhý pokus
 >GLOSA: Zamyšlení povolební a také už předvolební
 >LIDŠTINY: Politika? Fuuuj! Aneb proč lidi nezajímá?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
22.6. ŠAMANOVO DOUPĚ: I mistr Špidla se utne
Jan Kovanic

Mezivolební test, jak je většinou v Evropě přijímán výsledek voleb do Evropského parlamentu, dopadl pro vládnoucí ČSSD děsivě. Řeknu to slušně: Byla pátá. Pátá, až po vítězné ODS, spokojených komunistech, nezávislých eurodemokratech, až po koaličních lidovcích, čtyři desetiny procenta před Nezávislými... V průšvihu je celá vládní koalice, protože cosi jako Unie něčeho už neexistuje. V průšvihu je ČSSD, v průšvihu je její předseda Vladimír Špidla.

Jenže ten se už naučil usmívat a naučil se z podobných manévrů vybruslit. Protože to má už dlouho v ČSSD nahnuté, činí, co se mu zatím už asi třikrát povedlo: Nejdříve si pohovoří s koaličními partnery. Zatím se mu vždy podařilo získat si jejich podporu. Hledá podporu u unionistů, protože ti vědí, že kdyby odešli z vlády, zavře se nad nimi bahno politického močálu, a tak jim nezbývá, než nejdřív silně řinčet svými výhradami - a nakonec se stoprocentně podrobit při parlamentním hlasování. Zatím totéž Špidlovi procházelo i u lidovců, jenže ti už nějakou dobu (minimálně co mají v čele Kalouska), vypouštějí nezanedbatelné výrony porozumění k opoziční ODS - a ta bude stejně muset hledat nějakého koaličního partnera.

No ale dejme tomu, že tentokráte ještě lidovci z vládního chomoutu neutečou. To se nakonec uvidí při čtvrtečním hlasování o důvěře vládě. Myslím, že tentokrát ji ještě lidovci podrží, protože komu by měli vyslovovat nedůvěru - sobě? A pak hned vlézt do vlády nové? Myslím si, že Kalousek je natolik prozíravý, že nechá ČSSD aby se její špičky vyvraždily samy mezi sebou - a teprve potom bude státotvorně mluvit o přechodné vládě, jež dovede náš lid k novým předčasným svobodným volbám. (Jenom nevím, proč tu nemáme léto i počasím jako v Itálii.)

Největší řev vůči Špidlovi se ozývá z vlastních sociálně demokratických řad. A to i dosti oprávněný - rozhoduje sám, bez porady se stranickým klubem, nejdříve se všechno dovědí koaliční partneři, a poslanci a členové vlastní partaje jsou jako vždy na chvostu. Ale opět se ve sněmovně ukáže, jak je tato taktika účinná: Poslanci z ČSSD si snad uvědomí, že při předčasných volbách jich zůstane ve sněmovně jen polovina, přičemž je téměř jisté, že jestli Špidla vládu ustojí, odbojníci se příště nedostanou na kandidátku vůbec. Takže je čeká zapojení do pracovního procesu na mediálně nezajímavých místech ve vedoucích funkcích státních firem...

Pokud Špidla důvěru ve sněmovně nezíská, nebude na sobotním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD celkem o čem hovořit - bude muset sklapnout kufry a odejít i z postu lídra strany. Jenže ve sněmovně to má pan současný předseda současné vlády lepší než ve vlastní partaji, takže dosti možná důvěru získá. Pokud ano, bude ho už těžko ÚVV odstraňovat. To by se mohlo nakonec nelíbit nejen členstvu, ale dokonce ani voličům. Špidlův bojový druh a místopředseda a pokorný člen strany Gross ("pokud mne strana povolá, pak tuto výzvu přijmu") bude mít těžké rozhodování. Teď už bude muset usilovat o post šéfa strany, protože jinak veškerou podporu a naději odbojných členů partaje zklame. A bude muset jít od místopředsednického válu.

Takže Grossovi nezbývá, než v sobotu otevřeně zaútočit na přítele Špidlu. Přitom však nemusí mít úspěch, protože se může ukázat, že se členové ÚVV rozhodnou, že je "dobrý každý den ve vládě". A pak půjde zase od válu.

Takhle si to asi představuje běžec na dlouhé tratě Vladimír Špidla. Asi ještě nikdy nedostal při maratónu stolku. Protože je ještě jedno řešení:

Ve čtvrtek vláda důvěru získá. V sobotu Špidla vyzná své hříchy před stranou a dobrovolně odstoupí z funkce jejího předsedy. Ačkoliv ještě dávno nebude sjezd, z hlediska svého prvního místopředsednictví ho "chtě nechtě" na čele strany zastoupí Stanislav Gross. Posléze i v čele vlády. A žádné nové volby nebudou, nová vláda dostane důvěru podle Špidlova receptu, jen bude mít nového předsedu a pár nových ministrů. Lidovci možná dostanou opuštěné křeslo ministestva vnitra a ČSSD se pod novým, mladistvým, neunaveným, čestným Grossem do příštích řádných voleb zkonsoliduje.

Proč by však Špidla sám odstupoval? Protože na něj Gross něco má. Prý si o tom na ministerstvu vnitra štěbetají vrabci na chodbách. Můj zdroj se diví, že po tomhle novináři už dávno nejdou.

No, nejdou. Bude muset svoji fámu vytáhnout pan ministr vnitra osobně. Ale pak už to nebude ten čestný Standa.

Ale třeba se ještě do soboty najde nějaký investigativnější novinář - aby za Grosse vykonal špinavou práci. Já to nebudu.

Psáno v Praze dne 21. června odpoledne


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku