Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.6.2004
Svátek má Pavla
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Bubeneč psí i nepsí
 >INFORMATIKA: Mlynářův dezinformační mlýn II.
 >VESMÍR: SpaceShipOne - první soukromá raketa v kosmu!
 >EKOLOGIE: Labské jezy a žáby na prameni
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když přijde Indián o medicinu
 >PSÍ PŘÍHODY: Záhadný úkaz na noční obloze
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: I mistr Špidla se utne
 >POLITIKA: Špidla píská kudlu
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh dvanáctý
 >EKONOMIKA: Čekání na Greenspana a čtvrtletní výsledky
 >HUDBA: Rock a klasika jdou dohromady
 >PENÍZE.CZ: Když hypotéka nestačí
 >ZAMYŠLENÍ: Palátci daně na druhý pokus
 >GLOSA: Zamyšlení povolební a také už předvolební
 >LIDŠTINY: Politika? Fuuuj! Aneb proč lidi nezajímá?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
22.6. ARCHITEKTURA: Bubeneč psí i nepsí
Zdeněk Lukeš

V sobotu dopoledne se uskutečnila další Psí vycházka. Navázala na téma té předchozí po bubenečských vilách, o níž jsem referoval zde. Počasí nám přálo, bylo příjemně a vedle početné skupiny zájemců o architekturu se tentokrát dostavilo i hejno němých tváří viditelných a snad i neviditelných (viz foto).

Ze Sibiřského náměstí v Praze-Bubenči jsme se nejdřív vypravili k nejstarší zachovalé vile rytíře (a mecenáše) Vojtěcha Lanny od Ignáce Ullmanna a Antonína Barvitia z roku 1870. Uvnitř jsou fresky Josefa Mánesa a Viktora Barvitia. Protější vilu Lippmann stejných autorů komunisti zbourali na nahradili vskutku ohavným barákem Ministerstva vnitra.

Pak jsme to vzali kolem bývalé Petschkovy vily od Maxe Spielmanna do Bubenečské ulice a pak kolem domů režisérů Krejči a Sequense v ulici Štursově (zajímalo by mne, jaké byly vztahy obou sousedů - jeden točil majora Zemana, druhý - zakladatel Divadla Za branou - měl být navždy zapomenut). Architektonicky je Krejčova vila (od manželů Machoninových) zajímavá, Sequensova naopak bezcenná.

Na začátku Heineho ulice stojí neznámá vila Jana Kotěry se Suchardovým reliefem. Na druhém konci údajně Baťova vila, čerstvě opravená. Autora se mi nepodařilo zatím zjistit. Dále jsme viděli několik velmi kvalitních domů architektů Mühlsteina a Fürtha v ulicích Českomalínské (na fotce za naší výpravou v pozadí), Rooseveltově a Chittussiho a také bývalý Vojenský zeměpisný ústav z počátku 20. let od Bedřicha Feuersteina v Rooseveltově.

Smutný byl pohled na rozpadající se významnou památku konstruktivismu - Gibiánovu vilu Jaromíra Krejcara v ulici Charlese de Gaulla. Naopak se nám líbily nové bytovky holandské architektky Saskie Fokkemy naproti (obrázek vlevo). Nedaleko odtud stavěla holandská ING ještě domy podle projektu Bořka Šípka, trošku přeplácané, se zelenými římsami (obrázek dole). Bubeneč je zajímavých domů pln, nakonec řadu jich najdete i v knížce Slavné pražské vily, o které jsem tu psal minule. Další Psí vycházka se bude konat na podzim - asi na konci září - a povede zřejmě na Rokosku nebo Hřebenky nebo úplně někam jinam.

Pozn.: Obrázky fotila členka naší expedice, která si přeje získat v anonymitě.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku