Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.6.2004
Svátek má Zdeňka
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Svědectví z nočních bojů v ingušské Nazrani
 >REAKCE: Labské jezy a …?
 >HISTORIE: Oč jde?
 >MROŽOVINY: Sto čtyřicet let a tři dny od tažení na Červené řece
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Skřivanovy problémy
 >PSÍ PŘÍHODY: Vy jste kdo?
 >REAKCE: Argumenty
 >POLITIKA: Poněkud šílený hon na Špidlu
 >POLITIKA: Vyznamenejme bratry Mašíny
 >NÁZOR: Znovu o Mašíny?
 >DETEKTIVKA: Láska k miniaturám
 >POLITIKA: Jak položit vládu? Jak kdy.
 >POLITIKA: Tato noc nebude krátká
 >MEDSOMMARFEST: O Slavnosti slunovratu v Česku i jinde
 >PENÍZE.CZ: Reforma daní a státního aparátu podle našich čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
23.6. SVĚT: Svědectví z nočních bojů v ingušské Nazrani
česká katolická charita

Zpráva o bojové operaci v noci z 21.na 22. června 2004
Pracovníci České katolické charity svědky nočních bojů v Nazrani

Pracovníci mise Sdružení Česká katolická charita hlásí z ingušské Nazraně, že nikdo z českých pracovníků Charity nebyl při nočních bojích zraněn. Nyní dodržují Češi přísný zákaz vycházení.

Stálá mise SČKCH pracuje na severním Kavkaze od roku 2000 v současnosti čítá tři lidi. Pracovník České katolické charity Martin Zamazal informuje z ingušské Nazraně o průběhu nočních bojů...

„Operace ozbrojených skupin, které pronikly z několika směrů do jihoruské republiky Ingušetie, začala ve 22:50 moskevského času. Prvními cíli útoku se staly budovy ingušského ministerstva vnitra ve městě Nazraň, obci Karabulak a stanici Slepcovskaja, i sídlo OMONu (policejní jednotky zvláštního určení). Ruské oficiální zdroje uvedly, že do akce bylo zapojeno 200 neznámých ozbrojenců, kteří měli údajně přejít administrativní hranici do Ingušetie z Čečenska a Severní Osetie.

Během noci bylo napadeno hlavní sídlo ministerstvo vnitra v Nazrani blízko hlavní mešity a kanceláře humanitární organizace Care Canada. Boje se odehrávaly i u hlavního tržiště, vyloupeny byly dvě banky, z vojenskych skladu útočníci odvezli nakladni auta Kamaz s vojenským materiálem včetně zbraní. Útočníci zastřelili dočasně pověřeného funkcí ministra vnitra Ingušska Abukara Kostojeva a dva prokurátory. Zahynulo od 30 do 60 příslušníků vojska i policie a několik civilistů (údaje o počtech a příslušnosti k ozbrojeným složkám se stále mění a upřesňují).

Dramatické události se odehrávaly i přímo v ulici, kde je sídlo Charity. Okolo 3. hodiny v noci přijely do naší ulice 3 vozy „Žiguli –7“ a Niva. Útočníci se pokoušeli zajmout hlavního muftího Ingušetie, který žije v této ulici. Ten stačil uprchnout, jeho ženu ale neznámí ozbrojenci zbili a odvezli si automobil zn. Mercedes, který patřil muftímu.

Podle místních zdrojů celá akce byla předem naplánovaná a zacílená na objekty a představitele státních a silovách struktur Ingušské republiky. Některé zdroje hovoří o tom, že kaci provedl Basajev, tato informace však v tuto chvíli nemůže být potvrzena.

V sídle Charity byla slyšet během noci střelba a výbuchy munice, přelety helikoptér. Pracovníci mise přenocovali z bezpečnostních důvodů místo v druhém patře v přízemí. Místní pracovníci organizace dostali dnes volno, někteří se účastní pohřbu svých příbuzných či sousedů, kteří padli v nočním boji, a my neopouštíme až do odvolání prostory sídla Charity..“

Humanitární a tiskové odd. České katolické charity je ve stálém telefonickém spojení se svou misí. Podle informací jejího vedoucího Martina Zamazala odlétají zítra zaměstnanci UN speciálem do Moskvy, NGOs většinou odjíždějí z Nazraně do Vladikavkazu nebo Nalčiku, některé zůstávají. Zatím. Pracovníci Charity se rozhodli přesunout se do Vladikavkazu.

V Nazrani lidé chodí po ulicích, nejsou žádná srocení. „Bez hlubší analýzy lze říci, že si už zvykli,“ řekl do telefonu M. Zamazal. Místní obyvatelé nepředpokládají v příštích hodinách či dnech nějaké bojové události, spíše se obávají začistek. Všichni se shodují v jednom – nikdo neví, co se bude dít dál.

Charitní programy zatím běží beze změny. ČKCH provozuje v Ingušetii pět dětských školek, které fungují jako obvykle.

Podle informací z Nazraně jsou hlášeny boje z vesnice Galašky a Mužiči. Poslední informace uvádějí asi 48 mrtvých za poslední noc, více než 100 raněných, údaje o mrtvých z ruské strany nejsou známy. Okolo padesáti mrtvých je hlášeno z bojů v těchto vesnicích během dnešního dne, počty se samozřejmě mění.

Mise Charity monitoruje na místě situaci a je ve spojení s mezinárodními organizacemi. Na základě vývoje situace a dostupných informací připravuje varianty dalších opatření včetně evakuace, bude-li si to situace vyžadovat.

Sdružení česká katolická charita

tiskové odd.

tel. 296243341

Dagmar Volencová 603511242

Jan Oulík 603895984


Další články tohoto autora:
česká katolická charita

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku