Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.6.2004
Svátek má Zdeňka
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Svědectví z nočních bojů v ingušské Nazrani
 >REAKCE: Labské jezy a …?
 >HISTORIE: Oč jde?
 >MROŽOVINY: Sto čtyřicet let a tři dny od tažení na Červené řece
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Skřivanovy problémy
 >PSÍ PŘÍHODY: Vy jste kdo?
 >REAKCE: Argumenty
 >POLITIKA: Poněkud šílený hon na Špidlu
 >POLITIKA: Vyznamenejme bratry Mašíny
 >NÁZOR: Znovu o Mašíny?
 >DETEKTIVKA: Láska k miniaturám
 >POLITIKA: Jak položit vládu? Jak kdy.
 >POLITIKA: Tato noc nebude krátká
 >MEDSOMMARFEST: O Slavnosti slunovratu v Česku i jinde
 >PENÍZE.CZ: Reforma daní a státního aparátu podle našich čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.6. REAKCE: Argumenty
Daniel Kvasnička

"Tak, když to nešlo po dobrém, půjde to po zlém, pane ministře!" oznámil v Událostech-Komentářích 14.6. 2004 pan Jan Zahradil Cyrilu Svobodovi. Stejný politik si nadepsal článek 18.6. 2004 na Neviditelném psu slovy: Na hrubý pytel hrubá záplata. Politický styl opozice stojí za úvahu.

Celkově se zdá, že opozice nemíní pustit první šanci, ve které může dát najevo vládě, že vše dělá špatně. Zjevně si to vychutnává. Však bude mít ještě více příležitostí. Že je to jen hra, to pochopí každý mírně informovaný člověk. Mnohé z toho, co nepopulárně udělala vládní koalice, by musela udělat opozice také, kdyby byla u vlády. Dokonce by to tak musela udělat i komunistická strana, pokud by byla ve vládě a neměla většinu. Sociální demokracie by zpochybňovala její kroky stejně jako dnešní opoziční strany.
Sociální demokracie však své kroky pomastila vnitřní rozděleností. Kdyby byla levicovější - ale jednotně - či blíže středu, bylo by to vždycky lepší, než teď. Jisté je, že její úkol je nezáviděníhodný a premiérování nevzrušitelného Vladimíra Špidly stojí za poklonu.

Pravice se tedy vemlouvá občanům, končí významné oznámení o nemožné euroústavě slovy pana Zahradila v Radiožurnálu ČRo 19.6. 2004 : "To by tedy občané měli vědět!" ale nenabízí nikde nic alternativního. Ve všech zmíněných článcích a relacích se zmohl první evropský představitel opoziční strany jen na obhroublou negaci. Abych mu uvěřil, na to potřebuji více, než řečnění a ostré výroky. Opoziční straně žel chybí uskutečnitelné scénáře jakékoliv budoucnosti. Sází na to, že lidé dnes chtějí vidět supermana, superstar či jiné zhvězdění záchrany. To je však málo a posunuje to pravici spíš k republikánům všech typů či věrozvěstovi Pravého Bloku.

Jestliže chybí opozici, o komunistech ovšem nemluvě, jakýkoliv uskutečnitelný scénář budoucnosti, pak SNK-ED jej ještě nemá. V posledních parlamentních průzkumech STEM nezabrala tato koalice vůbec. Možná pro nevhodně formulované otázky nebo jiné důvody, kterých je v průzkumech vždycky dost. Ale mohla by vyjít naprázdno znovu, pokud nepředloží a nevysvětlí občanům uskutečnitelné scénáře státní a evropské politiky. Samotné vysvětlování o tom, že v obci té a té jsme vládli dobře po tři období ještě nestačí na řízení státu. A argumenty o státnickém konání nových europoslanců, kteří za ED-SNK odplavali do Bruselu, jsou také málo. Takže se čeká a nebude se čekat dlouho. Další volby, po kterých by nemusela opozice kopat jen do holení, ale podstatně výše, jsou hned na podzim.


Další články tohoto autora:
Daniel Kvasnička

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku