Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.6.2004
Svátek má Ivan
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Tam kde je Balaton, má hudba správný tón - část B
 >TÉMA: Na dolním Labi nejde jen o přírodu
 >REAKCE: Labské jezy
 >POLITIKA: Klaus nechápe Evropu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vesnické funusy
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k úkazu na obloze
 >MÉDIA: Kouzlo nechtěného
 >NÁZOR: Poněkud šílený komentář, aneb Pan premiér to má spočítané...
 >FEJETON: Ministr kouření varuje - zdravotnictví škodí zdraví
 >MÉDIA: Reakce ČT na nezvýšení televizních poplatků
 >NÁZOR: Nulová tolerance
 >O KNIZE: Volné navázání na čekání "Až to rupne"
 >POSTŘEH: O instantnosti
 >NÁZOR: Poslední svobodné volby
 >PENÍZE.CZ: S kartičkou zdravotní pojišťovny na cesty po Evropě?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.6. Tipy na víkend - Špidla a čeští fotbalisté
(nov)

Celý týden proběhl ve znamení dvou událostí – vítězného tažení českého týmu na ME ve fotbale a boje premiéra Špidly o udržení se v čele ČSSD a vlády. O víkendu se mnohé rozuzlí, takže sázkaři mezi námi si mohou přijít na své. Napřed v sobotu se bude Špidla na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD ucházet o důvěru, na níž závisí další existence jeho kabinetu, a v neděli se na ME český fotbalový tým utká s Dány o postup do semifinále. Jak Špidla, tak Brücknerovi svěřenci jsou v obou kláních mírnými favority. Fotbalisté si tuto pozici vybudovali skvělou hrou, kterou doposud v Portugalsku předvedli, premiér pak prostředky sice méně obdivuhodnými, ale takticky stejně účinnými.

Kdo před týdnem otevřel noviny, nedal by za Špidlu ani zlámanou grešli. Poté, co minulou sobotu na zasedání předsednictva odmítl resignovat, přišel sice zoufalý, ale účinný premiérův protitah - oznámení, že požádá Sněmovnu o vyslovení důvěry vládě. Na kritické dva dny zafungoval jako kouřová stěna, do níž se Špidla ukryl, a zmátl grossovce, kteří si uvědomili, že jejich menšinová vláda s tichou podporou komunistů by se pro ně stala Pyrrhovým vítězstvím. Také menší koaliční partneři vědí, že přežijí pouze se Špidlou. Ještě sice zbývají odbojné krajské organizace ČSSD a Zemanovi pohrobci, avšak po týdnu emoce natolik opadly, že i tito povstalci chápou, že rozpad Špidlova kabinetu image ČSSD nijak nevylepší a naopak ohrozí i jejich pozice - ať už předčasnými volbami či spoluprací s komunisty.
Nakonec se Špidla odvolal k plénu ústředního výkonného výboru a pokud vezmeme v potaz stanovy, muselo by se proti němu na zítřejším zasedání vyslovit 60 % delegátů. Aby se tak stalo, museli by se grossovci spojit se zemanovci, takže pokud zítra zvítězí pragmatické hledisko nad emocemi, Špidla zůstane a další možnost, jak povalit jeho kabinet, nabídne až podzimní projednávání státního rozpočtu ve Sněmovně. Vyslovení nedůvěry vládě během příštího týdne, o němž uvažuje opoziční ODS, má malou naději na úspěch, když koaliční poslance žene do houfu "hmotná zainteresovanost".

Na rozdíl od českých fotbalistů je Špidlova pozice favorita pro zemi špatnou zprávou. Kvůli vnitřním rozbrojům v ČSSD je jeho kabinet ochromen a neschopen cokoli pozitivního ještě vykonat - v situaci, kdy státní dluh každý den narůstá o 300 milionů Kč, byla sebevražedně odložena důchodová reforma, dluhy nemocnic rostou po miliardách, nefunguje trh práce, pomalost soudů je výsměchem právu, vzdělanostní propast mezi Českem a Evropou se neustále prohlubuje a narůstá byrokracie. Avšak na tyto choroby nikdo v ČSSD nemá mast, Špidla ji už neumíchá a neumíchal by ji ani Gross, o populisticky rozhazovačných Zemanových pohrobcích už vůbec nemluvě. Takže to, kdo zítra stane v čele sociální demokracie, potažmo v čele vlády, ať už "rekonstruované" či nikoli, může opravdu zajímat jenom sázkaře a ne nadarmo si 64 % veřejnosti žádá předčasné volby.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku