Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.6.2004
Svátek má Ivan
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Tam kde je Balaton, má hudba správný tón - část B
 >TÉMA: Na dolním Labi nejde jen o přírodu
 >REAKCE: Labské jezy
 >POLITIKA: Klaus nechápe Evropu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vesnické funusy
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k úkazu na obloze
 >MÉDIA: Kouzlo nechtěného
 >NÁZOR: Poněkud šílený komentář, aneb Pan premiér to má spočítané...
 >FEJETON: Ministr kouření varuje - zdravotnictví škodí zdraví
 >MÉDIA: Reakce ČT na nezvýšení televizních poplatků
 >NÁZOR: Nulová tolerance
 >O KNIZE: Volné navázání na čekání "Až to rupne"
 >POSTŘEH: O instantnosti
 >NÁZOR: Poslední svobodné volby
 >PENÍZE.CZ: S kartičkou zdravotní pojišťovny na cesty po Evropě?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
25.6. FEJETON: Ministr kouření varuje - zdravotnictví škodí zdraví
Jan Handl

Takhle nějak by mělo znít varování napsané na krabičkách cigaret. Jak je možné, že se běžně prodává a inzeruje zboží, které zabíjí? Nápisy na krabičkách jsou k ničemu, možná by bylo lepší prodej cigaret postupně omezovat a vytěsňovat. O úplném zákazu prodeje cigaret samozřejmě ani neuvažuji, jelikož si dokáži představit, jak silná je tabáková lobby.

Stát vesele kasíruje peníze ze spotřební daně, a zdraví občanů ho, jak se zdá, ani moc nezajímá. A bohužel je to tak asi všude na světě. Tabákoví magnáti si do svých obchodů nenechají mluvit.

Musím se přiznat, že jsem kuřák. Ne moc silný, ovšem nějakou tu korunu to stojí. Nedávno jsem přemýšlel o tom, jak by to se mnou bylo, kdyby krabička cigaret stála několik set korun. Většina peněz z daní by šla na zdravotnictví a já bych kouřil tak jednu cigaretu denně, jen tak pro chuť. Ovšem má to jeden háček - tabákové koncerny by asi moc nevydělaly. Komu to vadí? Nám možná ne, ale "jim" ano.

Napadá mě trochu drsné,ale myslím že přiléhavé přirovnání. Co takhle dát do volného prodeje zbraně? To by o dopadlo, že? Ale cigarety přece také zabíjejí. Když na ulici potkám osmiletého špunta s cigaretou, je mi jasné, že mu nikdo nezabrání, aby si zakouřil. Krabičku koupí na několik pokusů jako nic (přeci je to pro tátu) a rodiče ani učitelé ho nemohou hlídat nepřetržitě. A magnáti vesele vydělávají.

Ten, kdo přijde na to jak zatočit s cigaretovým byznysem, by měl dostat minimálně horu zlata nebo padesátiprocentní podíl ve firmě Philip Morris…
Další články tohoto autora:
Jan Handl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku