Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 26.6.2004
Svátek má Adriana
  Výběr z vydání
 >DROGY: Léčba funguje
 >MOBY DICK: Strategický cíl současného vedení Českých Textáren odhalen
 >O KNIZE: V Německu vyšly v těchto dnech knižně deníky zachránce "Pianisty"
 >POSTŘEH: O instantnosti (2.)
 >MEJLEM: Vtip
 >VÍKENDOVINY: Tam kde je Balaton, má hudba správný tón - část B
 >TÉMA: Na dolním Labi nejde jen o přírodu
 >REAKCE: Labské jezy
 >POLITIKA: Klaus nechápe Evropu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vesnické funusy
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k úkazu na obloze
 >MÉDIA: Kouzlo nechtěného
 >NÁZOR: Poněkud šílený komentář, aneb Pan premiér to má spočítané...
 >FEJETON: Ministr kouření varuje - zdravotnictví škodí zdraví
 >MÉDIA: Reakce ČT na nezvýšení televizních poplatků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
26.6. ÚVODNÍK: Aktualita - Špidla rezignoval
JITA Splítková

Aktualita:
Špidla rezignoval, vláda padne ve středu - hlásají zprávy. Někdo se raduje, že hned budou vyhlášeny nové volby - není tomu tak - právo káže následující:

Z Ústavy České republiky:
Demise vlády:

- Vláda podává demisi vždy po volbách do Poslanecké sněmovny a úřaduje do té doby, dokud není jmenován kabinet nový.
- Vláda podá demisi i v případě, že sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jí vyslovila nedůvěru.
- Vláda může podat demisi i ze své vůle, v tom případě ale prezident republiky nemusí tuto demisi na rozdíl od předchozích dvou případů přijmout. Jestliže v prvních dvou případech vláda demisi sama nepodá, prezident ji podle Ústavy odvolá.
- Demisi podává předseda vlády do rukou prezidenta republiky; odstoupení premiéra přitom znamená demisi celého kabinetu.

Jmenování nové vlády:

- Prezident republiky nejprve jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh poté ostatní členy kabinetu. Ty hlava státu pověřuje řízením ministerstev a dalších úřadů.
- Vláda musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry.
- Pokud vláda důvěru nezíská, prezident jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá sněmovnu o důvěru.
- Když ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa Poslanecké sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby.

Tolik právní nařízení.

K tomuto všemu musím zopakovat zvolání, které jsem již v NP publikovala - Zemane, vrať se! Od díla se neutíká!
JITA


ÚVODNÍK: ...Jó, holky těžší to maj´...

Zpívá se v písni a zpívají ji i kluci a pánové, ač tomu vůbec nevěří. Prý je to naopak - kluci těžší to v životě maj´. To je ten pověstný úhel pohledu a onen věčný spor, které z pohlaví je na tom v životě hůř. Nic nelze v tomto sporu bagatelizovat ani nelze brát všechny muže a ženy jako dvě jednolité a téměř antagonistické skupiny. Někdy to má v životě hroší muž a jindy zase žena. Jenže přeci jen existují jisté exaktní ukazatele, které mají vypovídající hodnotu o určité větší skupině mužů a žen a právě ty by svědčily ve prospěch tvrzení v písni.
Tyto údaje poskytuje statistika (předpokládám, že se jedná o pravdivé a nezkreslené hodnoty).
Tedy, co říkají statistické údaje:
Podíl průměrné mzdy žen na průměrné mzdě mužů není žádná sláva:
Ženy vydělávají méně než muži, i když mají stejné vzdělání. V roce 2002 tvořil průměrný plat žen 74% platu mužů. Nejmenší rozdíly jsou mezi zaměstnankyněmi a zaměstnanci se středoškolským vzděláním s maturitou (76%), největší mezi muži a ženami s vysokoškolským vzděláním (71%).
Tabulku můžete najít na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí http://www.mpsv.cz/scripts/clanek.asp?lg=1&id=4606
A údaje Českého statistického úřadu - v platově nejvyšší kategorii označované "zákonodárci, vedoucí a řídící pracovníci", tvoří plat žen pouze 55% platu mužů (dostupný údaj je z roku v roce 2001).

Může nás těšit, že vše se vyvíjí a postavení žen se lepší, přečtěte si co v roce 1937 psal rodinný týdeník Proud, a hned všem ženám může být veseleji:

ZASTAVÁRNY NA ŽENY V ČÍNĚ
Také v Číně je velká nezaměstnanost, zejména mezi vozíčkáři a kuli. V honbě za úvěrem přišli tito lidé na možnost zastavit ženu.
V Pekingu je dnes takových zastaváren několik. Podnikatel dá ženě byt a stravu a ona pro něho pracuje. Dlužník však musí zaplatit celý dluh i s úroky a teprve pak může ženu žádat zpátky.
Čínské úřady se o tomto novém úvěru dověděly dosti pozdě. Mnoho žen totiž usoudilo, že život v zastavárně je mnohem příjemnější než život u nezaměstnaného manžela. Nechtěly se vrátit k muži, jenž pilně platil, aby dluh vyrovnal a ženu vyplatil.
Muži žádali o pomoc soud, ale ten našel jen jedinou radu - rozvod. Když se žena nevrátí po dobrém, po zlém ji nikdo nedonutí.

Jen doufám, že toto neinspiruje nějakého českého podnikatele, skandál s módní agenturou v roli pasáka už tady tento týden máme:
Do skandálních rozměrů se rozrůstá kauza obchodu se ženami. Jako modelky je získávala kromě slovenské modelingové skupiny také pražská agentura ELI Bohemia. Mezi deseti zatčenými byl i módní fotograf Adolf Zika. (ČTK).
Tyto "modelky" si ze své "práce" mohly nechávat jen 30% . Taky údaj k danému tématu.

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku