Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 28.6.2004
Svátek má Lubomír
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Slova na rozloučenou s Jiřím Tancibudkem.
 >POLITIKA: Extrémní pravice v Belgii.
 >PRAŽSKÝ CHODEC: V sobotu jsem byla fotit na Kubě!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do světa silných strojů
 >PSÍ PŘÍHODY: Konec dobrých časů
 >DETEKTIVKA: Jistota na dlouhou dobu
 >INFO: Občané za svá práva
 >NÁZOR: Zamíchá prezident nové vládě mariáš?
 >GLOSA: Rouček, Špidla, Dostál - maskoti ODS
 >PENÍZE.CZ: Lépe bydlet na hypotéku, nebo na stavební spoření?
 >Z VODY: Jak se kebule přestala bát vody
 >POSTŘEH: O práci
 >DROGY: Léčba funguje
 >MEJLEM: Vtip
 >MOBY DICK: Strategický cíl současného vedení Českých Textáren odhalen

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
28.6. POLITIKA: Extrémní pravice v Belgii.
Jaroslav Teplý

26.dubna t.r. jsem na tomto místě referoval o belgických problémech s imigranty. Byla zde řeč i o Vlámském Bloku, straně, která se k těmto problémům vyjadřuje otevřeně a tedy politicky nekorektně, za což byla pohnána k soudu organisací, která se jmenuje "Centrum pro rovnost šancí a potírání rasismu". Vlámský blok byl soudem prohlášen za rasistickou stranu, což by mohlo pro něj mít dalekosáhlé důsledky, jestliže by toto rozhodnutí potvrdil vyšší Kasační soud. Pak by totiž mohl být prohlášen za nezákonnou stranu a rozpuštěn. Jen naivka by mohl věřit, že v soudním rozhodnutí nebyla ani stopa zákulisního vlivu ostatních vlámských politických stran, které se obávaly výsledku červnových evropských a komunálních voleb.

A obávaly se právem. Vlámský Blok, kterému předpovědi přisuzovaly růst na 21,7% vlámských hlasů jich získal téměř čtvrtinu neboli téměř jeden milion. Obě složky vládnoucí fialové koalice (modří liberálové premiéra Verhofstadta a rudí Stevaertovi socialisté) klesly každá na pouhých 20%. Vlámský blok postoupil tedy ze čtrvrtého místa na místo druhé a je už v patách křesťanským demokratům, kteří volby vyhráli.

Jeho předseda Vanhecke konstatoval, že "jsme byli sice odsouzeni belgickým soudem, ale osvobozeni milionem Vlámů. Musí skončit isolace Bloku v "sanitárním kordonu" a jeho obviňování z rasismu.

Voliči také na štěstí pro EU potrestali Verhofstadtovy liberály, kteří slavnostně slíbili, že nepřipustí zavedení volebního práva (v komunálních volbách) pro migranty, ale slib nesplnili pod tlakem koaličního partnera. Na štěstí pro EU proto, že Verhofstadt byl preferovaným kandidátem Německa a Francie na vystřídání Prodiho ve funkci předsedy Evropské komise. Podle mého názoru je asi ten poslední, který by měl tuto funkci zastávat .Jen tak mimochodem - když se stal v roce 1999 belgickým premiérem, prohlásil pevně, že jej voliči mohou hodnotit podle zatlačení extrémní pravice, která v tom smyslu, jak my tomu výrazu rozumíme, v Belgii prakticky neexistuje. Nicméně Vlámský Blok od té doby vzrostl o více než 50%.
---------------
Vlámský Blok ovšem není tou organisací založenou před 25 lety. Upravuje či "přibrušuje" svůj program, aby byl přijatelnější pro ostatní politické strany, zatímco "učenci a politici si lámou hlavu s přitažlivostí Bloku a jeho bojovým heslem "vlastní národ především". Tak to stojí v úvodu rozhovoru s předákem Bloku Filipem Dewinterem v deníku De Telegraaf 19.června t.r. To lámání hlavy je novináři (Gemma Buters a Ronald Veerman) asi míněno ironicky, protože heslo Bloku je bez problémů pochopitelné každému, jehož mozek není napaden rakovinou politické korektnosti.

Co mimo jiné řekl Filip Dewinter na otázky novinářů:

K tvrdohlavé snaze tradičních politických stran držet po výsledku voleb nadále Blok v isolaci sanitárního kordonu:
Svědčí to o enormní hlouposti zase hned ztrnout a velmi arogantně vyčítat voliči jeho chování ve volbách. (Vzpomínáte si na Brechta? Když je vláda v rozporu s lidem, je třeba zvolit nový lid - J.T.) Politici by měli pokorně sklonit hlavu před milionem voličů, místo aby je ještě víc dopálili. Nyní dělají z váhavého voliče Bloku voliče trvalého, Nechápou to už 25 let a setrvávají v útocích na nás. To je základ pro naše příští vítězsrví.

Čím lze vysvětlit vítězství Bloku v těchto volbách?
Za prvé je pro voliče nepřijatelné, že Blok je důsledně vylučován z účasti na vládě. Za druhé je odsouzení Bloku jako rasistické organisace považováno za provokaci politickým establishmentem. Za třetí bylo nedávné schválení volebního práva pro migranty dobře organisovaným pokusem o harakiri liberální strany premiéra Verhofstadta. Nejprve slíbit, že nebude zavedeno a potom je proti vůli 60-80% Vlámů zavést pod tlakem valonských koaličních partnerů.

Vlámský Blok chce být slušnou širokou lidovou stranou bez skinheadů, neonacistů atd. Program byl zbaven ostrých hran a vypadá z 95% zcela normálně. Jsou z vás najednou slušní hoši nebo se to jenom zdá?
Nejsme opravdu tak extrémní, jak se myslí. V minulosti jistě docházelo k výstřelkům. Já sám jsem např. prohlašoval, že chceme bílou Evropu. Teď říkám, že chceme evropskou Evropu tím, že nebudeme přijímat mimoevropské asylanty. Po vlivem společenského vývoje jsme změnili svůj program a reputaci (image), Počátkem devadesátých let jsme byli malá bojovná strana pokoušející se provokacemi prolomit různá tabu. Nyní chceme být "státotvornou" stranou a k tomu patří jiný politický obsah.

A jste teď opravdu méně radikální?
Je nám už 27 let a vyvíjíme se jako ostatní strany. Dřív jsme žádali, aby se všichni migranti museli vrátit a to nebylo tehdy nereálné.Mezitím jsme už dvě generace dál a není to už na dosah ruky. Nyní chceme jen vykázat ilegální a kriminální cizince a pro ostatní platí přizpůsobit se nebo se vrátit. Mimo to už provádí vláda část našeho starého programu - vykazování skupin ilegálních cizinců.

Proč jsou vám tolik na obtíž cizinci ve Flandrech?
Kvůli špatné rozmazlovací politice. Nikdo se neodváží říci cizincům, co se může a co ne. Proto se cítí nedotknutelnými. Cizinec je tady hostem, musí se přizpůsobit a chovat se lépe než hostitel. A ještě lépe přinést nějaký dárek...

Kdy podle vás může zde cizinec zůstat?
Kdo se stane Vlámem mezi Vlámy, je vítán. To neznamená, že musí jíst květák s kaší (doslovný překlad, pravděpodobně něco jako zadělávaný květák - J.T.). Chceme udržet svobodu náboženského vyznání. Ale nebudeme subvencovat mešity. To znamená vtáhnout Trojského koně dovnitř a ještě k tomu ho krmit. Naučit se řeč je nevyhnutelné pro osvojení našeho způsobu života. V některých ghettech je vidět pravý opak. V obchodních ulicích je vidět jen arabské výklady. Kdyby bylo po mém, zatížil bych daňově cizojazyčnou reklamu.

Šátky?
Zakázat ve školách a ve veřejných úřadech stejně tak jako ve Francii.

Ale tam jsou všechny náboženské symboly jako krucifixy a židovské pokrývky hlavy zakázány.
Ty mohou podle mne zůstat. Šátek není náboženský symbol nýbrž symbol utlačování ženy. Koran to nepožaduje.
-------------

Já sám bych k tomu poznamenal, že jsem před lety (BL 22.12.1999, v NP 20.5.2002) v recensi knížky "Dovnitř bez zaklepání" citoval jejího autora P. Lakemana, že "Kdokoliv kritisoval (zhruba do roku 1997 - J.T.) holandskou imigrační politiku nebo její následky, byl mediálně profesionálním způsobem spojen s Janmaatem (předsedou malé pravicové strany, angažující se proti proti přívalu imigrantů - J.T.) a zatlačen do rasistického kouta." Verhofstadt si prostě myslel a snad ještě myslí, že podle tohoto receptu může postupovat ještě dnes.

Poučení? Buďte opatrní na nálepky udělované v západní společnosti politickými korekčníky. Než se nadějete, stanete se extremisty, jestliže se na noc zamknete, aby vás nevykradli.

25.06.2004
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku