Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 28.6.2004
Svátek má Lubomír
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Slova na rozloučenou s Jiřím Tancibudkem.
 >POLITIKA: Extrémní pravice v Belgii.
 >PRAŽSKÝ CHODEC: V sobotu jsem byla fotit na Kubě!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do světa silných strojů
 >PSÍ PŘÍHODY: Konec dobrých časů
 >DETEKTIVKA: Jistota na dlouhou dobu
 >INFO: Občané za svá práva
 >NÁZOR: Zamíchá prezident nové vládě mariáš?
 >GLOSA: Rouček, Špidla, Dostál - maskoti ODS
 >PENÍZE.CZ: Lépe bydlet na hypotéku, nebo na stavební spoření?
 >Z VODY: Jak se kebule přestala bát vody
 >POSTŘEH: O práci
 >DROGY: Léčba funguje
 >MEJLEM: Vtip
 >MOBY DICK: Strategický cíl současného vedení Českých Textáren odhalen

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
28.6. NÁZOR: Zamíchá prezident nové vládě mariáš?
Pavel Kuthan

Premiér Špidla znechucen malými preferencemi, které mu dali straničtí kolegové při vyslovení důvěry, rezignoval nejen na předsedu strany ČSSD, ale i na funkci premiéra. Pád vlády se očekává ve středu.Zachoval se přesně tak, jak řekl.Ve straně nastalo určité zděšení, neboť Špidlu tlačili pouze k opuštění funkce předsedy ČSSD. Špidla si však bude stát za svým právě proto, aby dal za vyučenou nejen svým pochybovačům, ovlivněných Zemanem, ale i Zemanovi samotnému.
Kam se vydá nyní ČR? Karetní eso je nyní v rukou prezidenta republiky. Nikde totiž není napsáno, že bude jmenovat premiérem Grosse. Navíc hrozí, že by se mohla KSČM stát tichým koaličním partnerem ČSSD za aktivní účasti Zemanových pohrobků, které popichuje i Zeman proti samotnému Grossovi. Kde je zaručeno, že se později nebude situace opakovat, až se bude hledat další viník neúspěchu? Zeman opět může vystoupit zpoza opony Vysočiny se zdviženým prstem a se svými knížecími radami opět kritizovat druhého muže ČSSD. Nebylo by to lepší řešení i pro samotného Grosse zůstat nadále v závětří ministrem vnitra koaliční vlády, kde je jeho pozice silná a nevydávat se na tenký led?
Může se také stát, že prezident udělá všem ráznou čáru přes rozpočet a vzhledem k rozhádanosti ČSSD pověří sestavením vlády jednoho ze strany jejich koaličních partnerů, kupříkladu Kalouska, který je zatím bez funkce a jehož strana táhla káru levicové politiky s ČSSD dosud. ODS by dále mohla stát stranou a působit jako aktivní opozice do řádných voleb aniž by byla spojována s politikou koaliční vlády za toto volební období.
ČSSD sice vyhrála volby, ale jako strana není schopna dále dělat radikální důchodové reformy, které tato republika nutně potřebuje.Nezaměstnanost za jejího působení ve vládě dosáhla více jak 10%, ačkoli nyní díky stavební a zemědělské výrobě mírně klesá. Nebyla ani schopna udělat pořádek ve zdravotnictví, ve vyplácení sociálních dávek dlouhodobě nezaměstnaným, nevyjednala dobré podmínky pro vstup do EU, její hon na malé podnikatele s vyššími odvody daní, zdravotního a sociálního pojištění ubral pracovnímu trhu mnoho míst. V tomto zklamala a na vidinu jejich sociálního státu již nejsou více peníze bez dalšího zadlužení republiky, před kterým nás již důrazně varuje už i Evropská unie.
Mohou být také vyhlášeny předčasné volby, pokud budoucí premiér nebude schopen sestavit funkční vládu, či bude této nové vládě vyslovena nedůvěra. Tam by již se svou razancí rozdali karty pouze voliči a je předpoklad, že tentokrát by komunisté byli ve tvrdé izolaci na další minimálně čtyři roky, dokud by se nezreformovali v moderní levicovou stranu, která by do svých ideí zahrnula i nedotknutelnost a ochranu soukromého majetku běžné v zemích Evropské unie.
Nelze tedy nic jiného, než našemu prezidentovi popřát šťastnou ruku v další volbě nového premiéra a nové vlády a doufat, že se v něm budou odrážet i částečně výsledky voleb do EP.
Pavel Kuthan st.Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku