Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.6.2004
Svátek má Petr a Pavel
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: A co já, volič ČSSD?
 >POLITIKA: Proč padl Vladimír Špidla
 >POLITIKA: Po Špidlovi přichází nejistota
 >KULTURA: Koncert podle Interkoncerts
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do světa silných strojů II.
 >PSÍ PŘÍHODY: Smutný osud Bartových tenisáků
 >ARCHITEKTURA : Nové stanice metra
 >DOPRAVA: Výsledky crash testů na Václaváku
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Važme si hub
 >EKONOMIKA: Fed zvýší sazby o 25 bodů
 >PENÍZE.CZ: Unie svobody chce kombinovaný systém
 >CHTIP: závěrečné vysvědčení pro Petru Buzkovu
 >PRAŽSKÝ CHODEC: V sobotu jsem byla fotit na Kubě!
 >LIDÉ: Slova na rozloučenou s Jiřím Tancibudkem.
 >POLITIKA: Extrémní pravice v Belgii.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
29.6. Technologie moci a její oběti
(nov)

Základní příčinou sobotního Špidlova pádu byla diskrepance mezi vizí sociálního státu a finančními možnostmi Česka na počátku 21. století. Z politického hlediska pak rozdíl mezi premiérovou osobní vizí a představami sociálně demokratických straníků, v prvé řadě funkcionářského aktivu ČSSD. Není podstatné, zda již v předvolební kampani na jaře 2002 Špidla věděl, do jakých reforem se chce pustit a voliče a stranické funkcionáře včetně populisty Zemana podvedl, či naopak skutečně věřil, že "zdroje tu jsou" a prozřel později. Z hlediska technologie moci je podstatné, že tento výtah použil a tím uvedl spolustraníky ve zmatek. Je nepochopitelné, že člověk jeho ideologického ražení nepoužil uplynulé dva roky k tomu, aby své vnitrostranické oponenty přesvědčil, nebo, jak se zde zmínil Aston minulý týden, nezbavil se jich čistkou. Místo toho se omezil na lavírování, byť mistrné, mezi klikami uvnitř ČSSD, z nichž ad hoc slepoval koalice ve svůj prospěch. Ač navenek tuhý ideolog, uvnitř strany se choval jako ryzí pragmatik a snad proto našel oporu v taktéž pragmatickém „výtaháři“ Grossovi. Koneckonců tato taktika slavila úspěch i v sobotu na zasedání výkonného ústředního výboru ČSSD, když jeho protivníci nedali dohromady nutný počet hlasů k odvolání, a jak doložil přenos tiskové konference, který sice ČT v sobotu v 17.00 hod zahájila, ale pak musela zrušit, neboť Špidla s Grossem se nedostavili, teprve pak se "cosi" stalo, co rozdalo karty jinak.
Jako fakt se přijímá tvrzení, že Špidla byl ke svému reformnímu konání přitlačen pravicovějšími koaličními partnery, že se musel sklonit před rozložením sil, jež mu nadělily volby 2002. Domnívám se, že se jedná o hrubý omyl, možná o další prvek technologie moci samotného bývalého premiéra, který se mu ale nevyplatil. Byl to totiž Špidla, který prostřednictvím Sobotky spustil reformu, byť jakkoli polovičatou, a vzhledem k jeho ideologické umanosti by s premiérem, kdyby nebyl přesvědčen o správnosti těchto kroků, nehnulo ani tisíc sebepravicovitějších koaličních partnerů.

Zatímco vizionař Špidla, což je smutný paradox, doplatil na to, že místo aby předal svou představu "blairovizované" ČSSD stranickému aktivu, se spolehl na technologii moci, jeho nástupci Grossovi nic jiného než používání této techologie nezbývá. Abych se vrátil k předchozímu příměru, zatímco Špidla do výtahu moci jenom nastoupil, Gross patří k jeho obsluze. Podle toho, s jakým zděšením funkci úřadujícího předsedy ČSSD a s ní vysoce pravděpodobnou možnost, že bude sestavovat novou vládu, přijal, vyplývá, že si je své ideové "dutosti" vědom. Tím, že nahradil Špidlu, se ekonomická situace Česka přece nemění a Gross bude opět stát před problémem, na němž Špidla ztroskotal. Ale bez výzbroje člověka, který věděl, kam chce směřovat. Navíc před ním stojí problém další, odhalený právě Špidlovým neúspěchem – než bude ČSSD schopna podílet se na reformě státu, musí napřed reformovat sebe samu! To ale údržbář mocenského výtahu už vůbec nemůže zvládnout.
Včerejší tisk přinesl dostatek analýz, z nichž vyplývá, že ať Gross udělá, co udělá, bude to špatně. Menšinová vláda s podporou KSČM znamená demoralizaci a další rozbroje uvnitř ČSSD, původní koalici se již slepit nepodaří, když poslanecký klub US/DEU se rozpadá, a ODS podmiňuje svoji podporu slibem předčasných voleb, což by Grossovi sociálně demokratičtí aparátníci neodpustili, jako neodpustili Špidlovi jeho reformy. Ačkoli cejch ještě nedopadl, Gross je už teď obětí své vlastní hry.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku