Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.6.2004
Svátek má Petr a Pavel
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: A co já, volič ČSSD?
 >POLITIKA: Proč padl Vladimír Špidla
 >POLITIKA: Po Špidlovi přichází nejistota
 >KULTURA: Koncert podle Interkoncerts
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do světa silných strojů II.
 >PSÍ PŘÍHODY: Smutný osud Bartových tenisáků
 >ARCHITEKTURA : Nové stanice metra
 >DOPRAVA: Výsledky crash testů na Václaváku
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Važme si hub
 >EKONOMIKA: Fed zvýší sazby o 25 bodů
 >PENÍZE.CZ: Unie svobody chce kombinovaný systém
 >CHTIP: závěrečné vysvědčení pro Petru Buzkovu
 >PRAŽSKÝ CHODEC: V sobotu jsem byla fotit na Kubě!
 >LIDÉ: Slova na rozloučenou s Jiřím Tancibudkem.
 >POLITIKA: Extrémní pravice v Belgii.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
29.6. KULTURA: Koncert podle Interkoncerts
David Olszyński

Před několika dny proběhla médii zpráva, že David Bowie předčasně ukončil svůj pražský koncert. Přestože to byl pro mě (a odvážil bych se tvrdit že i pro většinu přítomných) skvělý zážitek, je pochopitelné, že převažující emocí po skončení koncertu bylo jakési neurčité rozčarování. Více než David Bowie však za tento výsledek nese zodpovědnost agentura Interkoncerts, která akci pořádala.

Jak vlastně koncert probíhal? Po předkapele Tata Boys, která fanouška Bowieho rozhodně neurazí, a cca 20minutové přestávce začal mnohými dlouho očekávaný koncert. Bowie nejprve zahrál sedm písní z různých období své kariéry (nejmladší a nejstarší dělí přes třicet let). I když si někteří záhy všimli, že Bowie není v nejlepší formě, neměl sebemenší problém s rozehřátím publika. Přestože mu k tomu jistě pomohla i teplota v T-Mobile Areně, šlo bezpochyby o skvělou a nezapomenutelnou půlhodinu. Pak ale přišlo první nepříjemné překvapení. To když se začátkem písně A New Career In A New Town Bowie vytratil z pódia. V písní samotné sice Bowie nezpívá, za to v ní ale obvykle hraje na foukací harmoniku. Všichni tušili, že něco není v pořádku. Tušení se potvrdilo, když další skladbu odzpívala klávesistka. V tuto chvíli koncert fakticky skončil, vše ostatní již byla pouhá křeč, která neměla přijít. Bowie se sice vrátil a oznámil své zdravotní problémy, avšak diváci si nemohli nevšimnout, že zpěvák zbytek večera protrpěl. Zařazením přestávky pak bylo dílo zkázy dokonáno. Podobný trik si mohou dovolit pouze účinkující na představení místní dechové hudby. Rockový koncert potřebuje spád. Netřeba dodávat, že atmosféra koncertu tím silně utrpěla.

Je velice těžké spekulovat o tom, jestli Bowie chtěl dokončit koncert za každou cenu a nezklamat své fanoušky a nebo jestli pokračování koncertu bylo vynuceno ze strany pořadatele. Bowie jistě není zelenáč, který by si nechal něco nepříjemného přikazovat. Stejně tak lze ovšem předpokládat, že na něj byl vyvíjen tlak, aby koncert zahájil (zdravotní problémy se jistě neobjevily až v průběhu večera) a aby následně dokončil alespoň minimální část koncertu, která by agentuře Interkoncerts dala možnost považovat vystoupení za dokončené. Osobně bych pravdu hledal někde mezi oběma póly.

K nepovedenému průběhu koncertu se přidaly i další okolnosti, které zpočátku zastínil um a charisma umělce. Zvolit pro takovou akci místo, jakým je T-Mobile Arena, je těžko překonatelná hloupost, která odhaluje kvality a třídu Interkoncerts. Již zmíněné vedro i zápach (směs hniloby, cigaretového a marihuanového kouře) všem připomínal, jaké výhody by skýtalo původně nahlášené místo koncertu. (Ostatně dívka, která nedaleko mne ještě před samotným začátkem omdlela v jedné ze zadních řad, kde o tlačenici nešlo hovořit, by o tom mohla povyprávět své.) Tyto neduhy ale každý fanoušek musí zvládnout. To se ale již nedá tvrdit o příšerné akustice haly. Ta sice může stačit hlasateli při hokejovém utkání, ovšem při koncertu člověk vyžaduje, aby slyšel více než jen neurčité hučení. V určitých chvílích bylo dokonce obtížné poznat, zda-li Bowie ještě zpívá a nebo jen naprázdno otevírá ústa. Nelze se potom divit tomu, že z některých okamžiků šlo odpozorovat, že Bowiemu by nebylo příjemné hrát v této ratejně, i kdyby byl zcela fit. Přičtou-li se k tomu i další "drobnosti" v podobě nízko posazeného pódia a z počátku nefungující projekce, je obraz amatérsky zvládnuté akce hotov.

Zajímavou tečkou za vystoupením Davida Bowieho byla reakce lidí z agentury Interkoncerts. Ta se omezila na pouhé konstatování "David Bowie skončil, děkujeme za návštěvu, oficiální vyjádření najdete na webové stránce". Ani mě nepřekvapilo, že se mi žádné oficiální vyjádření na stránkách agentury nalézt nepodařilo. Agentura Interkoncerts zřejmě předpokládá, že nejlepší vyjádření je mlčení a předstírání, že se vlastně nic zvláštního nestalo.


Další články tohoto autora:
David Olszyński

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku