Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.6.2004
Svátek má Šárka
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Jak to teda vlastně je?
 >POLITIKA: Předčasné volby? Ne, vládu odborníků
 >NÁZOR: Politická sebevražda
 >MROŽOVINY: Jak Ivan Langer loví skalp České televize
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do světa silných strojů III.
 >PSÍ PŘÍHODY: Akt solidarity
 >EKOLOGIE: Labské jezy, Fárkova kočka a Brezinův jabčák
 >GLOSA: CLICK & CLACK , neznáte, nevadí
 >JE LIBO VTÍPEK: Pravice se těší na občany ČR
 >EKONOMIKA: ČNB překvapila
 >LIDÉ: Střípky z Ameriky - Zemřel otec ASCII.
 >REAKCE: Pan Novák zase lže
 >NÁZOR: K volbám nepudu aneb Defenestraciiii!
 >POSTŘEH: O sugesci
 >PENÍZE.CZ: Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
30.6. RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do světa silných strojů III.
Ondřej Neff

V sobotu jsme se byli s Ljubou podívat v Bechyni na světové mistrovství motocyklových akrobatů - STREETFIGHTERS DAY 2004. Mladší generace se tomu bude smát, ale mně se stalo poprvé, že mi pořadatelé připevnili na ruku pásku: žádný trhací lístek, ale pásku, okroužkovali mě jako nějakého holuba. Poučili mě, že ji nesmím sundat, jinak mám smůlu.
Je to ponižující, chodit s pásku. Na diskotékách dávají razítka, to je stejný princip. V koncentráku tetovali číslo, i to je vstupenka svého druhu. Orwellovský svět v praxi. Totální kontrola. Člověk redukovaný na číslo nebo na znak.
Jenže díky tomu jsme se mohli po areálu Streetfighters Day špacírovat po libosti - jít na tribunu, pak zase zpátky, dát s kafe. Ljuba s Iris šla do lesa a zažila dobrodružství, protože ji nenapadlo, že je to vojenský prostor a přijeli si pro ni vojclové a eskortovali ji do civilního světa.
"Mně to bylo divný, že tam nevede pořádná cesta," referovala potom. Když to drobilínko přeženu, tak jí bylo divný, že její les je za vodním příkopem, minovým polem a trojnásobným plotem z žiletkového ostnáče.
Leč, pojďme zpět k prvotní úvaze. Z nesvobodného a ponižujícího aktu okroužkování vyplynula svoboda pohybu. Která hodnota je cennější? Kde zůstala nedotknutelnost osobnosti? Je toto model pro svět jednadvacátého století? Byl jsem svědkem scénky, kdy mladík nesl v ruce přetrženou pásku. Vyhnali ho. Měl smůlu. Nebyl okroužkovaný, nebyl ponížený cejchem. Takže ho ponížili vykopnutím.

Kapitalismus v praxi byl vidět na příkladu dvou rodinných buřtostánků. Ano, v obou fungovala rodina. V jednom blbě, v druhém dobře. V jednom jste stáli na buřta dvacet minut.Majiteli dokonce chcípnul gril, nalil na něj podpalovadlo, chtěl ho zapálit, jenže mu nefungoval zapalovač. Jeden pán mu ho půjčil, a páry blafly a ožehly toho pána, co zapůjčil svůj zapalovač.
V druhém stánku to odsejpalo a mladá paní buřtostánková, když uviděla naši Irisku, přiběhla s miskou plnou vody. Jen tak, aby se pejsek napil. Ano, tak to chodí. Není rovnosti mezi lidmi.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku