Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 1.7.2004
Svátek má Jaroslava
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Don Quijote v bludném justičním kruhu
 >ŠKOLSTVÍ: Slovní hodnocení
 >REAKCE: Labské jezy a "nová" fakta
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec problémů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Osudný omyl
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart opět v podezření
 >POLITIKA: Portugalská bída Evropské unie
 >GLOSA: Český tým v permanentní krizi ?
 >GLOSA: Co s tím?
 >NÁZOR: Slušní z kola ven ?
 >FEJETON: Až moc fotbalového šílenství
 >GLOSA: K čemu máme městskou policii
 >NÁZOR: Dvakrát "tři Grácie" v české licenci…
 >PENÍZE.CZ: Důchod podle ODS? Kolik si naspoříš.
 >CHTIP: Policajt a prodlužování penisů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
1.7. Z ústavy je trhací kalendář
(eff)

Ať čtu jak čtu Ústavu České republiky, nikde nenacházím paragraf, který by pravil, že pokud premiér podá demisi, poroučí se celá vláda. Je tam psáno:
(1) Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády.
(2) Vláda podá demisi, jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jestliže jí vyslovila nedůvěru. Vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.
(3) Podá-li vláda demisi podle odstavce 2, prezident republiky demisi přijme.

Demisi podává Vladimír Špidla, Proč by se měla poroučet nová vláda? Podle článku 77 si dovedu představit, že pokud premiér podá demisi, nastupuje místopředseda ((2) Předsedu vlády zastupuje místopředseda vlády nebo jiný pověřený člen vlády. )
Další utržený list z kalendáře.
Čtu, že prezident hodlá pověřit Špidlu, aby vládu řídil dál. Podle jakého paragrafu ústavy, medle? O nějakém provizorním pověřování zde není ni slůvka. Nejsem právník, mohu se krutě mýlit, leč mám pochybnosti coby občan a moc rád bych byl, aby mi někdo pochybnosti vyvrátil.

Co zřejmě prezident může, je nepřijmout demisi premiéra. Podle článku 75 prezident republiky odvolá vládu, která nepodala demisi, ačkoliv ji byla povinna podat. , což je v tom případě, že by jí sněmovna nedala důvěru. Sněmovna však nejednala ani o vládě, natož o premiérovi, o tom jednali pábitelé z Ústředního výboru ČSSD. Takže, jak to vlastně všechno je?

To není jediná absurdita současné situace. V jistém smyslu je nervózní i ODS. Přeje si, aby například příští vláda nedělala žádné nezvratné zahraniční dohody. To by znamenalo, že by to byla nesvéprávná vláda. Copak si lze představit, že by budoucí ministr zahraničí řekl - já tuhle smlouvu podepíšu, ale ta další vláda ji možná zruší?
Dobrá zpráva je ekonomická: snížili jsme hospodářský náskok Unie a polepšili jsme si o 7% za poslední rok - na 66%. To je opravdu komické, že se veřejnost tuhle novinu dozvídá právě v této době, kdy se zemanovským blouznivcům podařilo rozbít jejich stranu a svrhnout vládu, která by se mohla naparovat svými úspěchy. Mohla by se naparovat. Kdyby za mediální politiku nebyl zodpovědný jistý šikula, který se jmenuje Stanislav Gross.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku