Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 8.7.2004
Svátek má Nora
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Akciové trhy procházejí konsolidací
 >ZAMYŠLENÍ: Dejte němému slovo
 >FILM: Shrek 2
 >PRAHA: Coin machine na Staroměstské radnici
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Supervíkend plný skutečných dramat
 >PSÍ PŘÍHODY: Nedůvěřivé Bartovo oko
 >POLITIKA: Jak eliminovat KSČM? Snadno!
 >LITEVSKÉ LISTY: Květinářství
 >VÝSTAVA: Rozmarné LÉTO 2004
 >PENÍZE.CZ: Jistota bez hranic
 >SPOLEČNOST: Výzva ke komunitě svobodného softwaru
 >PRÁZDNINY: Na cestu
 >PENÍZE.CZ: Jak vybírat nájemníka
 >GLOSA: Vole, Evropa !
 >GLOSA: Plíživá privatizace na Českých drahách?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
8.7. VÝSTAVA: Rozmarné LÉTO 2004
(Artforum)

Jan Kavan: Český Krumlov
Ačkoli je "léto" rodu středního, to letošní je jako znuděná panička. Mrzutá, věčně nespokojená a proto hašteřivá, které může na chvíli vyjasnit tvář jen nějaká pikantní historka o nenáviděné mladší sokyni. Nebo snad jako rozmazlené dítě, z kterého ona panička teprve vyroste.

Prostřednictvím počasí s námi flirtuje a vzápětí nás trestá jeho zhoršením za nedostatečnou pozornost. Jak v takovéto době vystihnout to, nač bude mít návštěvník náladu, to je asi otázka, kterou si kladou nejen majitelé rekreačních zařízení. Odpovědět si na ni museli i ve virtuální galerii ArtForum, když sestavovali kolekci děl pro letní výstavu. Vybrané práce půl tuctu našich výtvarníků odráží téměř všechny základní prvky rozmarného léta: veselost a prosluněnost, zasmušilost a šeď, radostné i tajemné zvuky, ale také pojmy jako citová vzplanutí, hudební zážitky, výlety do dávných časů a samozřejmě vzpomínky a suvenýry, které prožité chvíle budou připomínat.

CIHLÁŘOVO "Zátiší s kočičí konzervou" může vyvolávat pocit, že se díváme na sbírku suvenýrů z cest podniklých během předchozích prázdnin, konzerva s kočičí potravou jakoby připomínala, že je čas zabalit a vydat se za novým dobrodružstvím.

Léto může proběhnout i bez zářících slunečních dnů. Tajemnost, temnost, zádumčivost, i takové mohou být podoby léta a to letošní nás o tom víc než přesvědčuje, takže výběr z HÍSKOVY tvorby dokonale odráží tuto často až neletní atmosféru, která však jakoby nabádala k zamyšlení, k něčemu hlubšímu než jsou jen bezstarostné prázdninové radovánky. Protože i léto jednou skončí, obloha zešedne, vodní hladina ztemní, a klidné letní vlnky odnese jedna velká majestátní vlna, aby nám je zas příští rok možná na chvíli půjčila.

Že letošní léto bude mít většinou zahalenou tvář, s tím už jsme se asi všichni smířili, proč se tedy neinspirovat grafikami JANA KAVANA a nevyužít tento čas k výletům do "Měst s pamětí věků". Na takové historií provoněné procházky je letošní počasí ideální. Mlha, déšť a občasný svit slunce, který rozzáří omšelé zdi a připomene jejich dávnou slávu, co by mohlo být příhodnější.

Léto jako každé jiné období má nejen své počasí, ale taky své zvuky. Letošním nás provází především šumění deště, hukot větru a krátké leč ohlušující vstupy hromu. Přesto se nás zvečera může zmocnit "Kytarová magie" a přičarovat nám "Country poslech", který v noci vystřídá tajemné houkání "Sovy". Vždyť hudba může být tou nejlepší "Terapií". To všechno dobře ví a s vámi se o to podělí ve svých litografiích ZDENĚK NETOPIL.

K letním zvukům a to rozhodně nejkrásnějším patří ptačí zpěv. A nejsou to jen zvuky, co nám ptačí říše v létě poskytuje, ladné, a o to nebezpečnější a dokonale tiché kroužení dravců, i nervózní poletování jejich drobných příbuzných, i to patří k prázdninovým dnům. Hopsání "Konipase" po vzdušné louce či majestátní let "Kormorána" nad vodní plochou. V nich zřejmě čerpal svou nejen letní inspiraci PETR NOVOTNÝ, aby ji zaklel do křehkých skleněných plastik.

Že každé léto má právo na nějaký ten rozmar, ať už se většinu dní probouzíme do jasu nebo naopak do šedi, o tom netřeba diskutovat. EMMA SRNCOVÁ uzavírá letní kolekci obrázky, které ukazují tu veselejší tvář každého léta. Sluníčko přináší doslova ovoce a po něm pak zůstává "Ovíněný houslista". Že tomu tak skutečně je, že léto i když má různé podoby, kdy jeden rok je důstojnou dámou, druhý rozjíveným školákem, třetí smutnou vdovou, přesto není nikdy docela staré a vždycky si pro nás vyšetří nějakou tu ukázku své rozmarnosti. Ale hlavně vždy a neochvějně v tuto dobu přichází. Jaro odletělo pryč jako na obrázku se staříkem a léto se svými prázdninovými dny právě dorazilo, užijte si ho. Můžete začít výstavou, na kterou vás předcházející řádky zvou. Ve virtuální galerii Artforum je otevřeno 24 hodin denně a hlavně za každého počasí. Přijít můžete kdykoliv a nemusíte přitom udělat jediný krok. Stačí vám pouhý pohyb ruky, jedno lehké kliknutí ZDE.

Zuzana Ottová


Další články tohoto autora:
(Artforum)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku