Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 8.7.2004
Svátek má Nora
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Akciové trhy procházejí konsolidací
 >ZAMYŠLENÍ: Dejte němému slovo
 >FILM: Shrek 2
 >PRAHA: Coin machine na Staroměstské radnici
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Supervíkend plný skutečných dramat
 >PSÍ PŘÍHODY: Nedůvěřivé Bartovo oko
 >POLITIKA: Jak eliminovat KSČM? Snadno!
 >LITEVSKÉ LISTY: Květinářství
 >VÝSTAVA: Rozmarné LÉTO 2004
 >PENÍZE.CZ: Jistota bez hranic
 >SPOLEČNOST: Výzva ke komunitě svobodného softwaru
 >PRÁZDNINY: Na cestu
 >PENÍZE.CZ: Jak vybírat nájemníka
 >GLOSA: Vole, Evropa !
 >GLOSA: Plíživá privatizace na Českých drahách?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
8.7. FILM: Shrek 2
(pagi)

Návrat zlobra - spousta dobra

Po souboji s dračicí a zlým lordem Farquaadem o ruku princezny Fiony čeká na Shreka ještě těžší úkol: návštěva tchýně a tchána. Fionini rodiče, král Harold a královna Lillian, vládnou Království za sedmero horami. Novomanželé se spolu s Oslíkem vydají na cestu. Obyvatelé Království za sedmero horami se chystají uvítat znovunalezenou princeznu. Ani král a královna se nemohou dočkat příchodu své dcery a jejího prince. Nikdo z nich však netuší, jak nový zeť vlastně vypadá, a hlavně, jak se jejich malá holčička ... malinko... změnila.
Shrek a Fiona nemají ani tušení, jak moc jejich svatba překazila tatínkovy velkolepé plány na rodinné štěstí. Král teď musí na svou stranu získat vlivnou Vílu Kmotřičku, pohledného Prince Krasoně a proslulého zabijáka zlobrů Kocoura v botách, aby jeho vizi "šťastné budoucnosti" napravili.

Tak tohle je oficiální text Bontonfilmu - českého distributora dvojky Shreka. O moc víc vám k ději neřeknu - snad jenom to, že zklamání prince Krasoně, který se do zakletého zámku dostal pozdě a ve Fionině ložnici našel vlka místo princezny, bylo opravdu velké.

Sliby se mají plnit - a první Shrek toho nasliboval opravdu dost. Budiž nám, divákům, přáno, že dvojka ty sliby plní, po svém a velmi svérázně. A víc než dobře. Bavil jsem se od začátku do konce, byť na předpremiéře byla použita kopie s českým dabingem a tak jsem přišel o hlasy Myke Myerse, Cameron Díazové, Eddieho Murphyho, Antonia Banderase či Johna Cleese.

Pro ty, kdo si chtějí vychutnat originální zvuk a hlavně hlasy, mám ale dobrou zprávu - distributor dal do oběhu čtyři kopie titulkované (k sedmadvaceti dabovaným). Český dabing přechýlil řadu vtipů do polohy, která je našim divákům bližší a jsem zvědavý, kolik z nich zůstane v titulkované verzi (například keř, který se podobá Halině Pawlowské). Distributor věnoval dabingu péči, kterou si tento film zaslouží, a tak třeba když při pohledu do ložnice Shrek chrápal někde za kamerou, měl jsem skoro chuť na spáče v zadních řadách zamlaskat, aby nerušil J.

Tvůrci zaslouží pochvalu za to, že nevyráběli odvar z ponožek prvního dílu, ale pro dvojku našli zbrusu jinou zápletku a navěsili na ní spoustu nových nápadů. Opět se setkáváme s reflexemi nejrůznějších pohádek i soudobých motivů (najdete tam třeba odkaz na Červeného trpaslíka nebo drive-in občerstvení). Velkým oživením je Kocour v botách, který se stává rovnocenným protihráčem Mluvícímu oslíkovi, navíc je podaný v trochu jiné poloze, než jak si ho pamatujeme z dětství.

Přesto oba díly mají něco společného: lásku Fiony a Shreka, podanou v čisté pohádkové podobě, a to je jeden ze dvou důvodů, proč oba díly jsou tak úspěšné. I když scénáristé překopali pohádky a některé postavili vzhůru nohama, tento prvek ponechali v příběhu v křišťálově čisté formě. Tím druhým důvodem jsou zmiňované reflexe, které dávají příběhu šťávu a starším (či přesněji poučenějším) divákům přidávají další a další důvody k tomu, aby se jim Shrekovy příběhy líbily.

Od jedničky počítačová animace zase pokročila o kousek dál, takže si animátoři dovolili téměř husarský kousek, ještě před několika lety nemyslitelný - pohled na Shreka v boxerkách, ukazujícího divákům, jak může vypadat animace ochlupeného hrudníku. Vždyť ještě ve Final Fantasy prý spotřebovala animace vlasů hlavní hrdinky polovinu výpočetní kapacity celého filmu. Záběry postav v „běžném“ pohybu se objevovaly mnohem častěji než v jedničce, tu a tam to bylo trochu trhané či toporné, ale toho si všimne asi jenom ten, kdo se zajímá detailně o technické provedení animace. (Hardware pro animaci dodal Hewlett Packard, a ten také sponzoroval pražskou předpremiéru.)

Velké plátno je - prostě velké plátno, a tak zážitek z projekce je ještě o poznání lepší, než když si počkáte, až bude film v půjčovnách. Shrek 2 je vynikající film, na který můžete vzít děti - nebo na něj jít sami, bude se líbit v obou případech.

(recenze zároveň vychází ve sci-fi sekci Neviditelného psa)
Další články tohoto autora:
(pagi)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku