Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 9.7.2004
Svátek má Drahoslava
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Mezisklad vyhořelého jaderného paliva, aneb jak strašit lidi
 >GLOSA: Ó my se máme
 >LIDŠTINY: ...to odnesla voda aneb Kolik je hodin?
 >VÍKENDOVINY: Nad technikou zvítězíme! díl 2.
 >PSÍ PŘÍHODY: Tenisák coby pomíjející hodnota
 >POSTŘEH: O chlapském utrpení
 >MOBY DICK: Smažení politiků
 >PENÍZE.CZ: Chudší přispívají na vzdělání bohatších
 >EKONOMIKA: Akciové trhy procházejí konsolidací
 >ZAMYŠLENÍ: Dejte němému slovo
 >FILM: Shrek 2
 >PRAHA: Coin machine na Staroměstské radnici
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Supervíkend plný skutečných dramat
 >PSÍ PŘÍHODY: Nedůvěřivé Bartovo oko
 >POLITIKA: Jak eliminovat KSČM? Snadno!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
9.7. Poslepovaná koalice
(nov)

To, co viselo přes svátky ve vzduchu, se včera oficiálně uskutečnilo. Poslanec Bielesz se vzdal mandátu a jeho náhradník Zdeněk Kořistka jako loajální unionista nebude mít problém s podporou Grossovy vlády. Touto rošádou se tedy na českém politickém nebi, zachmuřeném vládní krizí, tak nějak divně vyjasnilo. Grossovi už nic nebrání, aby slepil původní Špidlovu koalici a sestavil vládu, které prezident Klaus, spíše zdrženlivý k předčasným volbám, nepochybně požehná. Vše tedy půjde po starém, ČSSD, KDU-ČSL a US/DEU, možná v jiném uspořádání, se opět podělí o ministerská křesla a vláda bude zase disponovat v Česku již legendárná většinou "101". Podle slovních výronů designovaného premiéra se nezmění ani program vlády, když se Stanislav Gross nechal opakovaně slyšet, že zůstane věrný reformní politice. Takže zůstává jenom otázka, proč musel Špidla jít.

Ačkoli to zdaleka není nestranný svědek, přece jen bylo zajímavé si v neděli v ČT poslechnout, jak tuto otázku Miloši Čermákovi zodpověděla expremiérova manželka Viktorie Špidlová. Podle ní se jednalo o klasický vnitrostranický puč, kde eurovolby byly jenom velice ubohou záminkou. Nezbývá než souhlasit s názorem paní Špidlové, že za neúspěch voleb spíše než Špidla nesou odpovědnost Marie Součková a osobně Stanislav Gross, kteří v ČSSD postupně zodpovídali za mediální politiku. V tomto ohledu stejně tak selhali i krajští funkcionáři, kteří po Špidlově hlavě bažili nejvíce. Přece nelze volební neúspěch svalit na jednoho člověka, říká expremiérova manželka a má opět pravdu. Přes rok mu vráželi kudly do zad a okopávali kotníky, vyjádřila se zcela rozhodně, přičemž za tím plurálem je třeba vidět v prvé řadě Miloše Zemana. Oni i věhlasní výrobci bonmotů a muži, ješitně pyšní na svou inteligenci, mají velice rádi pomstu.

Ty, kteří věří, že za vším jsou peníze, uspokojí hypotéza, že za odstavením Špidly se skrývá rekonstrukce vlády, jež má dát ČSSD absolutní kontrolu nad státními penězovody, tedy nad ministerstvy, jimiž tyto penězovody v podobě dotací vedou. Prakticky to znamená, že US/DEU přijde o ministerstvo pro místní rozvoj a ČSSD získá kontrolu nad všemi finančními kohoutky.
S touto hypotézou úzce souvisí to, co včera řekl předseda ODS Mirek Topolánek v rozhlase, v poledním pořadu "O kom se mluví". Koaliční vláda bude obnovena, protože vyhovuje lobbistickým skupinám, prohlásil ve volné interpretaci a tento názor je jistě relevantní za předpokladu, že budoucí vláda ODS bude vyhovovat zase jiným lobbistům.
V souvislosti s vládou poslepované koalice padla ještě jedna velezajímavá poznámka. Stanislav Gross prý uvažuje o snížení počtu ministrů a tedy o slučování ministerstev. Údajně se také počítá se zrušením Mlynářova ministerstva informatiky a převedení jeho kompetencí pod ministerstvo vnitra! Pokud by k tomu opravdu došlo, přestala by veškerá sranda.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku