Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 9.7.2004
Svátek má Drahoslava
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Mezisklad vyhořelého jaderného paliva, aneb jak strašit lidi
 >GLOSA: Ó my se máme
 >LIDŠTINY: ...to odnesla voda aneb Kolik je hodin?
 >VÍKENDOVINY: Nad technikou zvítězíme! díl 2.
 >PSÍ PŘÍHODY: Tenisák coby pomíjející hodnota
 >POSTŘEH: O chlapském utrpení
 >MOBY DICK: Smažení politiků
 >PENÍZE.CZ: Chudší přispívají na vzdělání bohatších
 >EKONOMIKA: Akciové trhy procházejí konsolidací
 >ZAMYŠLENÍ: Dejte němému slovo
 >FILM: Shrek 2
 >PRAHA: Coin machine na Staroměstské radnici
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Supervíkend plný skutečných dramat
 >PSÍ PŘÍHODY: Nedůvěřivé Bartovo oko
 >POLITIKA: Jak eliminovat KSČM? Snadno!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
9.7. GLOSA: Ó my se máme
František Vízek

Ó, my se máme, řekl by člověk nad čerstvou statistikou o superboháčích v České republice. V nárůstu počtu dolarových milionářů (tj. těch, jejichž majetek přesahuje 27 milionů korun) patříme ke světové špičce: Ve světě jsme šestí, v Evropě druzí, zaostává za námi i Německo a Francie. Přitom statistika nezahrnuje ty Čechy, kteří převedli svůj majetek do tzv. daňových rájů, takže např. slavný kuponový Viktor Kožený se mezi našich jedenáct tisíc dolarových milionářů nepočítá... (studie společností Merrill Lynch a Capgemini).
V jednom textu nazvaném V Česku je 11000 dolarových milionářů (17.6.2004, Právo) autor zajímavě porovnává : "Zároveň s rostoucím bohatstvím menší skupiny lidí se však prohlubuje propast mezi nimi a lidmi žijícími pod hranicí chudoby. Jak uvedla ČTK, chudoba podle ČSÚ ohrožuje 133 tisíc českých domácností, tedy 392 tisíc lidí, nejčastěji z řad dělníků a nezaměstnaných. Chudá rodina si za celý rok 2002 přišla jen na 31258 korun hrubého, a to převážně na sociálních dávkách."
Já se k tomu upřímně ptám : Když reforma veřejných financí je nezbytná, aby se tempo zadlužování státu zbrzdilo, nerostly náklady za tzv. dluhovou službu, stát si nemusel stále půjčovat a vydávat dluhopisy, když je nezbytné "přiškrtit" tok nemocenských dávek a posvítit si na důchodový systém, aby nedošlo ke kolapsu, když na jednoho občana připadá 53000 korun státního dluhu, ... jsou naši úspěšní dolaroví milionáři SCHOPNÍ ČI SPÍŠE SCHOPNÍ VŠEHO ? A čím se jim asi daří lobovat u politických špiček, když levice řadu let ne a ne prosadit v parlamentu zákon o majetkových přiznáních ?
(www.vizek.info)
Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku