Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 10.7.2004
Svátek má Libuše
  Výběr z vydání
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Zemědělské stroje
 >POLITIKA: Ústava nechává prezidentovi volné ruce
 >GLOSA: Ne hlavní, ale jeden z více malých důvodů proč občané nechodí volit.
 >MOBY DICK: Ambrožův konec
 >LITEVSKÉ LISTY: Na trase Vilnius - Praha
 >TÉMA: Mezisklad vyhořelého jaderného paliva, aneb jak strašit lidi
 >GLOSA: Ó my se máme
 >LIDŠTINY: ...to odnesla voda aneb Kolik je hodin?
 >VÍKENDOVINY: Nad technikou zvítězíme! díl 2.
 >PSÍ PŘÍHODY: Tenisák coby pomíjející hodnota
 >POSTŘEH: O chlapském utrpení
 >MOBY DICK: Smažení politiků
 >PENÍZE.CZ: Chudší přispívají na vzdělání bohatších
 >EKONOMIKA: Akciové trhy procházejí konsolidací
 >ZAMYŠLENÍ: Dejte němému slovo

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
10.7. Politické gesto?
JITA Splítková

Kamera zabírá předsedu ODS Topolánka - on stojí a má ruku v kapse kalhot. Ať se děje, co se děje a ať je, kde je, skoro vždy, pokud stojí, má Topolánek jednu ruku v kapse. Naposledy toto zřejmě politické gesto bylo možné vidět v TV když Topolánek stál vedle Grosse a oba dva byli mezi novináři a hovořili na téma: nová vláda, její vytvoření, předčasné volby...
Copak asi v té kapse má? Zajíci se tahají z klobouku. Takže? Možná onu pověstnou kudlu, kterou by už rád vrazil do zad každému, kdo mu bude bránit ve vládě?
Možná je vysvětlení zcela prozaické, prostě si drží šrajtofli.

A jsme u věčného tématu - peníze a u aktuálního téma předčasné volby.

Je jasné, že každý politik chce být aktivním politikem a mít moc, čili když se objeví jen maliličká skulinka, kudy se domoci moci, tak se všichni po ní vrhnou a třeba i vlastním tělem ji rozšiřují. Onou skulinkou jsou nyní předčasné volby.

Nechejme stranou ty různé zaručené průzkumy veřejného mínění, podle kterých se dozvídáme, že většina občanů ČR požaduje předčasné volby (v minulosti nám tyto průzkumy tvrdily, že téměř všichni obyvatelé ČR milují Grosse). Ve skutečnosti, pokud se porozhlédnete po okolí a poptáte se třeba sousedů, to chtění mezi lidmi není až tak horké a většina si spíš předčasné volby nepřeje. Dále velká skupina voličů na jakékoliv volby není zvědavá vůbec a nemíní k nim v žádném případě chodit.
Takže předčasné volby početná skupina obyvatel ČR nechce a úplně by je ignorovalo velké procento voličů a tím pádem se takové předčasné volby jeví jako převelice drahý špás.

Nesmí se také zapomínat na špatný vliv demise vlády na kurs koruny a jak se ihned zlepšil, když prezident pověřil Grosse sestavením nové vlády. Navíc seriózní investor nejde do země, kde hrozí volební a povolební tahanice o moc.
Možná odsud vítr věje - zájmy pravice jsou prazvláštní.
V souvislosti s tužbou ODS po předčasných volbách se v médiích objevila další zajímavá zprávička - vyšla 9.7. na http://www.radio.cz/cz/zpravy#10 :
Občanská demokratická strana se zavázala, že se zasadí o uzavření konkordátu mezi Českou republikou a Vatikánem, uvedl Markus Ferber, vedoucí poslanecké skupiny bavorské CSU v Evropském parlamentu. Tyto závazky jsou podle Ferbera obsaženy v dohodě, kterou tento týden v Budapešti uzavřel spolu s místopředsedou ODS Janem Zahradilem a s místopředsedy klubu Evropské lidové strany- Evropských demokratů (ELS-ED) v EP Wimem van Velzenem a Jamesem Ellesem. Tato dohoda podle něj umožňuje, aby 49 poslanců CDU-CSU podpořilo v pondělí kandidaturu ODS do klubu ELS-ED a zajistilo českým občanským demokratům místo v této nejsilnější frakci Evropského parlamentu.
"ODS jako největší politická síla v ČR podporuje základní politické principy klubu ELS-ED. Uznává dále zásadní roli křesťanských církví v Evropské unii, a bude se proto aktivně zasazovat o uzavření konkordátu
mezi ČR a Vatikánem," uvedl Ferber v komuniké.

To jsou věci! Kde zůstal dřívější ateizmus pana Zahradila?

Tím ovšem neříkám, že Grossovo řešení nové vlády (a staré koalice), které nám po částech a pomalu předkládá, je to nejlepší a nejšťastnější. Navíc z hlediska sociální demokracie se jedná skoro o sebevraždu. Kdo volí levicově orientovanou ČSSD není v žádném případě příznivcem pravicové US-DEU politiky, kterou tato Špidlova a nyní Grossova ČSSD praktikuje a z těchto důvodů - koalice s pravicí a realizování jejího programu, ztrácí sociální demokracie své voliče. Ti ji už teď v EU volbách varovali. Pokračováním v této levopravé koalici si ČSSD zadělává možná na stejné problémy jako má US-DEU - čili ještě větší odklon voličů a tím pádem nepřekročení pětiprocentní hranice. Kdo chce kam… jen se divím členům ČSSD, že si vše nechají líbit nebo snad si myslí, že je politika sociální demokracie má být hodně napravo? Pak je vše v pořádku… jen, jejich voliči si to ve velké míře nemyslí. Na druhou stranu i Grossův velký odpůrce šéf ČSSD v Ústeckém kraji Foldyna pro ČTK řekl: Grosse do nynější situace vehnal prezident Václav Klaus a šéf ODS Miroslav Topolánek.

A má pravdu.

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku