Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 14.7.2004
Svátek má Karolína
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Mašíni once more
 >ZAMYŠLENÍ: Němé prase
 >POLITIKA: Patové situace
 >MROŽOVINY: Převrhnutí uprostřed Atlantiku
 >POLITIKA: Jak funguje dnešní česká politická scéna 2.
 >PRAHA: O jedné výstražné ceduli
 >EKONOMIKA: Výsledková sezóna spustila pokles trhů
 >NÁZOR: Volební systémy
 >PENÍZE.CZ: Když je cestovní pojištění jen cárem papíru
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Takže vyrážíme
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k psímu čmuchání
 >PENÍZE.CZ: Penzijní systém není v krizi, tvrdí KSČM
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vláda štěnic
 >LITEVSKÉ LISTY: Můj nejlepší přítel
 >FEJETON: O budoucnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
14.7. PRAHA: O jedné výstražné ceduli
Jiří Wagner

Na trase "C" pražského metra se nachází stanice Hlavní nádraží, z jejíchž nástupišť se člověk dostane do odbavovací haly Českých drah ve Vrchlického sadech. Před halou jsou dvě prosklené věže se schodišti, která ústí na strop haly, přičemž strop je zároveň parkovištěm. Zde si lidé mohou ponechat svůj vůz a cestovat dál za použití metra či vlaku (nebo, samozřejmě, naopak vozem odjet poté, co z výše uvedeného dopravního prostředku vystoupili).

Nudný úvod nezbytný k vysvětlení funkce točitých schodišť v oněch dvou věžích. Sice okolo procházím poměrně často, ale na schodištích příliš lidí nevidím, což ovšem může být jen můj subjektivní dojem a navíc to není podstatné. Přednedávnem mě ale u vstupu na schodiště upoutala papírová cedule s jednoznačnou výstrahou:

TOTO SCHODIŠTĚ
JE URČENO POUZE
K PRŮCHODU
PRO PĚŠÍ

Nad nápisem jsem se pozastavil - komu je toto varování určeno? Lidem, kteří jdou na horní parkoviště? U nich by se dalo logicky předpokládat, že tam přece půjdou pěšky. Maminkám s kočárky? Ty zcela jistě nebudou kočárek tlačit po schodech nahoru samy, ale pokud už tam budou muset, jistě si na pomoc někoho přizvou - a tím se z osob nesoucích kočárek stanou opět pěší. Invalidům na jejich vozících? U nich se pochopitelně dá předpokládat určitá dávka inteligence, jestliže mohou jezdit se svým vozíkem volně po městě. Ti se tedy těžko budou pokoušet přimět svůj vozík ke šplhání po schodech. Skejťákům nebo mládeži na kolečkových bruslích? Vždyť by museli být na hlavu padlí, kdyby se pokoušeli vyjet po schodech nahoru!

A tak zbývá jediná odpověď: Cedule jsou určeny místním opilcům, kteří se na lavičkách před halou usilovně napájejí pivem, přičemž paty schodišť jim mohou sloužit jako toalety. Je ovšem otázka, jestli se jedná o Čechy a pokud ano, zda jsou v pokročilejší době (často už před obědem) ještě schopni něco přečíst a pochopit.

Každopádně cedule ve všech uvedených případech pozbývají smyslu a bylo by zajímavé se dozvědět, který pitomec je nechal vytisknout a vylepit.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku