Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 12.7.2004
Svátek má Bořek
  Výběr z vydání
 >VÝZVA: Hledám majitele fenky sražené autem.
 >ZAMYŠLENÍ: Poněkud znesvěcené svátky.
 >LIDŠTINY: Politické gesto
 >POLITIKA: Dvě glosy
 >MROŽOVINY: Zvedá se třetí technologická vlna
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přípravy na výlet do Itálie
 >PSÍ PŘÍHODY: Co on tam vyčuchává
 >GLOSA: Sponzorují automobilisté stát anebo naopak?
 >ZAMYŠLENÍ: Bičujme bolševika v nás
 >LITEVSKÉ LISTY: Všechny chrámy světa
 >PENÍZE.CZ: Letadlo, které nikdy nedoletí aneb jak nezbohatnout
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Zemědělské stroje
 >POLITIKA: Ústava nechává prezidentovi volné ruce
 >GLOSA: Ne hlavní, ale jeden z více malých důvodů proč občané nechodí volit.
 >MOBY DICK: Ambrožův konec

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
12.7. Krize v poločase a její bilance
(eff)

Až na další je vládní krize zažehnána, nebo se spíš dostala do nekritické fáze. Lze tak soudit i z toho, že se pro média staly hlavním tématem dvě holčičky poraněné zvířaty. Jedním zvířetem byl pes, druhým zvířetem člověk, těžko soudit, který případ je smutnější. Situace politická momentálně připomíná starobylý alchymistický znak. Výrobci kamene mudrců symbolizovali svoji činnost obrazem hada, požírajícího vlastní ocas.

Politika může ale brzy vyhnat z první příčky zájmu holčičky pokousané i ztýrané. Její rovnováha stále závisí na tom, zda se někdo opije anebo propadne záchvatu čestnosti nebo poblouznění. Vždyť i toto momentální uklidnění vyvolal nečekaný čin Mariana Bielesze, poslance, o jehož existenci v dolní sněmovně měli ponětí jen velmi mikroskopičtí pozorovatelé parlamentních dějů. Nicméně jakýsi klid nastal, a je tedy možno dílčím způsobem bilancovat, s tou výhradou, že za hodinu to může být zase jinak.

Vítězové a poražení

Dosavadní krizí prošel bez ztráty kytičky prezident republiky. Diskusi vyvolalo jen jeho rozhodnutí pozvat na Hrad jen předsedy "relevantních stran". Ohýnek se nerozšířil do podoby požáru, neboť Klaus v zápětí jednal s parlamentními předáky a mezi nimi už opomenutí zase byli. Pokud snad byl v pokušení pomoci vlastní straně ODS naplnit její touhu po předčasných volbách, nedal to najevo, spíš naopak. Přičemž podotkněme, že je stále členem strany, a podle stanov je povinen zasazovat se za její zájmy... Odolal i jinému pokušení a nepokusil se o žádnou havlovskou koncepci "nepolitické vlády odborníků", třebaže by mu tento krok, soudě podle výzkumů, získal potlesk veřejnosti.

Žádný šrám neutrpěl ani Mirek Topolánek a jeho strana. Odmítl Grossův návrh na Oposmlouvu 2 a nevyměnil Beneše v Nejvyšším kontrolním úřadě za ztrátu charakteru. Tím posílil obraz charakteru vlastního, a cákance korupční špíny utkvěly jedině a jen na andělsky dětském Grossově obličeji.

Obličej značně protáhl Miroslav Grebeníček. Ten sice bodoval, když okázale odmítl koryta pro svoje lidi (aniž mu je někdo veřejně nabízel) a zastával pozici muže, kterému jde výhradně o čistotu levicového vládního programu. Sociální demokracie pak pověřila Grosse, aby s ním jednal, jenže to bylo už po Bieleszově cimrmanovském "kroku stranou", a čekatel na premiéra s ním neměl o čem reálně jednat, jistě ke své velké úlevě.

Omyvatelné skvrny

A co Stanislav Gross? Jak ten přestál bouři u kormidelního kola, místo aby se pohyboval v příšeří podpalubí, kam nikdo nevidí?

Jako všude jinde v životě jsou v politice důležité výsledky. Momentálně má Stanislav Gross podporu sto a jednoho poslance a to je podstatné. Obnovená rovnováha na špičce jehly totiž prezidentovi stačí. Podepisování věrnostních archů, to je dobový tanec. Podle článku 26 Ústavy "poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy", přičemž ve slibu se hovoří o vlastní cti a svědomí a rozhodně tam není napsáno, že "budu vykonávat to, co jsem podepsal panu Kalouskovi".

Naproti tomu ale ona pasáž o cti je důležitá. Ke cti patří i to, že vykonávám, co jsem podpisem stvrdil. Jistě bude hodně záležet na přesném znění podepsaného textu. Pokud tam bude něco ve smyslu "přísahám na spásu duše, že budu vykonávat to, co mi v poslaneckém klubu nařídí", zjednoduší se parlamentní stroj na úroveň kafemlejnku. Ten text, ať bude formulován jakkoli, se tak či onak mé slovní karikatuře bude muset blížit. Podpisem budou poslanci abdikovat na volnost jednání výhradně "podle svého nejlepšího vědomí a svědomí", jak jim předepisuje ústavní slib. Takže první viditelnou bouli - pokud to všechno dopadne, jak to teď vypadá - dostane Ústava.

Samotný Gross, jak řečeno, se pocákal hodně špinavým blátem. Pokud se mu ale opravdu podaří vládu sestavit a ta dostane důvěru, bude to dostatečně očistná sprcha. A v jeho straně budou ubezpečeni, že je schopen všeho, a budou si mnohem méně vyskakovat, jako to dělali proti až příliš slušnému Vladimírovi Špidlovi. Přičemž právě stabilita uvnitř sociální demokracie je hlavní podmínka pro stabilitu vlády, která by mohla vzniknout.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku