Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 12.7.2004
Svátek má Bořek
  Výběr z vydání
 >VÝZVA: Hledám majitele fenky sražené autem.
 >ZAMYŠLENÍ: Poněkud znesvěcené svátky.
 >LIDŠTINY: Politické gesto
 >POLITIKA: Dvě glosy
 >MROŽOVINY: Zvedá se třetí technologická vlna
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přípravy na výlet do Itálie
 >PSÍ PŘÍHODY: Co on tam vyčuchává
 >GLOSA: Sponzorují automobilisté stát anebo naopak?
 >ZAMYŠLENÍ: Bičujme bolševika v nás
 >LITEVSKÉ LISTY: Všechny chrámy světa
 >PENÍZE.CZ: Letadlo, které nikdy nedoletí aneb jak nezbohatnout
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Zemědělské stroje
 >POLITIKA: Ústava nechává prezidentovi volné ruce
 >GLOSA: Ne hlavní, ale jeden z více malých důvodů proč občané nechodí volit.
 >MOBY DICK: Ambrožův konec

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
12.7. POLITIKA: Dvě glosy
František Vízek

Chtějme poloviční mzdy

Chtějme poloviční mzdy, prohlásil před časem Richard Falbr, když porovnával produktivitu práce v EU a dospěl k závěru, že u nás v Česku je zhruba poloviční než v EU-15. Naše mzdy jsou však mnohem a mnohem nižší než u nich, takže naši lidé se mají nespravedlivě hůř... Mnozí komentátoři se tomu tehdy posmívali, ale racionální jádro tento požadavek rozhodně má. Srovnávám-li například úroveň cen jídla a pití u nás s průměrem EU-15 (= 100%), pak by nás splnění Falbrova požadavku dostalo hodně dopředu. Naše ceny (podle Eurostat-statistics in focus) jsou: chléb a pečivo 41, maso 49, mléko,sýry,vejce 59, ovoce 62, zelenina 52, cukr a sladké 65, nealko 63, alkohol 63, tabák 45 a celkově to dělá 54% vůči EU - 15.
Ještě dodám: A procento lidí závislých na dávkách všeho druhu by bylo násobně nižší a i odbourávání různých cenových regulací by mohlo nabrat obrátky.

Nevměšuje se "Brusel" až moc ?

Kéž by se byl víc "vměšoval" v divokých devadesátých letech, kdy se díky našim salonním ekonomům "zakutálely" stamiliardy, které hned tak růst ekonomiky nenahradí. Naše vlast vstoupila letos v květnu do uskupení, které se bez nás vyvíjelo přes padesát let a chceme-li v něm setrvat, musíme jeho zvyklosti respektovat, pokud se nám je nepodaří změnit.
Například podmínky pro vstup do eurozóny jsou pro všechny nováčky jasně a natvrdo stanoveny : deficit veřejných financí do 3% a veřejný dluh do 60% ročního HDP. S druhým číslem nemáme už nyní žádný problém, v roce 2007 se dostaneme zhruba na 42%, ale první číslo "zlobí", proto bude tvrdě a krok za krokem rok co rok tlačeno dolů: letos 5,3% a dále postupně 4,7% - 3,8% - 3,3%, aby se v roce 2008 dostalo pod kýžená 3%. K přijetí eura může dojít v roce 2009, bude-li reforma veřejných financí úspěšná.
K tomu dodávám: Pokud nás vměšování "Bruselu" kultivuje, pak doporučuji "houšť a větší kapky". Hlavně, že už jsme do procesu rozhodování zapojeni a že nás bude slyšet.
(www.vizek.info)
Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku