Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 12.7.2004
Svátek má Bořek
  Výběr z vydání
 >VÝZVA: Hledám majitele fenky sražené autem.
 >ZAMYŠLENÍ: Poněkud znesvěcené svátky.
 >LIDŠTINY: Politické gesto
 >ARCHITEKTURA: Letenské sady v novém hávu
 >POLITIKA: Dvě glosy
 >MROŽOVINY: Zvedá se třetí technologická vlna
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přípravy na výlet do Itálie
 >PSÍ PŘÍHODY: Co on tam vyčuchává
 >GLOSA: Sponzorují automobilisté stát anebo naopak?
 >ZAMYŠLENÍ: Bičujme bolševika v nás
 >LITEVSKÉ LISTY: Všechny chrámy světa
 >PENÍZE.CZ: Letadlo, které nikdy nedoletí aneb jak nezbohatnout
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Zemědělské stroje
 >POLITIKA: Ústava nechává prezidentovi volné ruce
 >GLOSA: Ne hlavní, ale jeden z více malých důvodů proč občané nechodí volit.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
12.7. ARCHITEKTURA: Letenské sady v novém hávu
Zdeněk Lukeš

Bydlím v Praze na Letné od narození a tak sleduji po léta se smutkem, jak chátrá Stromovka a Letenské sady. O Stromovce postižené povodní jsem psal před časem zde. Stále tam umírají další a další stromy a některá místa působí dosti bledě. Jedna změna k lepšímu přece jen nedávno nastala, když bylo nákladně opraveno dětské hřiště při jižním okraji parku, doufejme, že bude pod stálou péčí.

O něco radostnější situace je v Letenských sadech. Po etapách se tady opravují cesty, hřiště, doplňují lavičky, dosazují stromy. Dokonce se ruší některé cesty a nahrazují jinými, které vycházejí z logického pohybu lidí (byla tu vyšlapaná tráva). Na cestách je nový probarvený asfalt (do červena), ale některé jsou dusané, aby po nich nejezdili lidi na bruslích. Cesty jsou lemovány dlažbou, kolem stromů jsou kovové mříže, je tu i pítko. Kvalitní jsou lavičky i dětské prolézačky švédské firmy HAGS (výhodou je pestrá nabídka tvarů, dokonalá bezpečnost a hlavně firemní servis - poškozené prvky jsou hned opraveny nebo vyměněny). Jedno ze dvou hřišť je oploceno, což je nutné, neboť psi jinak močí do pískovišť. Vše je provedeno velmi precizně. Myslelo se i na lampy - objevuje se tu replika plynových luceren, které pamatuji z dětství). Zatím je hotova jen část (projekt ing. arch. Dagmar Tůmová, investor hl. m. Praha - Odbor městské zeleně).

A výhrady? Jako pravidelný bruslař na pláni mi vadí, že oba okruhy (za "Stalinem" a před ním) jsou propojeny krátkou dlážděnou spojkou, po niž se velmi špatně jezdí. Jinak jsem spokojen. Někoho dráždí ten červený asfalt, ale intenzivní zabarvení postupně smývá déšť a tak bude výsledek spíš jen načervenalý. Důležité je, že na Letné jsou i restaurace a bufety, škoda jen zaniklé Bruselské restaurace (tam jsou kanceláře) a prostoru pod Stalinem, který na své využití stále čeká (Josif Vissarionovič tam - pokud to nevíte - stále dlí, jen v poněkud rozložené podobě - jako hromada kamení).

A vaše postřehy?

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku