Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 14.7.2004
Svátek má Karolína
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Mašíni once more
 >ZAMYŠLENÍ: Němé prase
 >POLITIKA: Patové situace
 >MROŽOVINY: Převrhnutí uprostřed Atlantiku
 >POLITIKA: Jak funguje dnešní česká politická scéna 2.
 >PRAHA: O jedné výstražné ceduli
 >EKONOMIKA: Výsledková sezóna spustila pokles trhů
 >NÁZOR: Volební systémy
 >PENÍZE.CZ: Když je cestovní pojištění jen cárem papíru
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Takže vyrážíme
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k psímu čmuchání
 >PENÍZE.CZ: Penzijní systém není v krizi, tvrdí KSČM
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vláda štěnic
 >LITEVSKÉ LISTY: Můj nejlepší přítel
 >FEJETON: O budoucnosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
14.7. Pravda… hysterická ženská nebo …éééj od farmaceutických lobby větor věje… nebo odkud vlastně ten vítr fouká?
JITA Splítková

Rowlingová napsala už pět, pro někoho kultovních pro dalšího přiblblých, knih o Harrym Potterovi a jelikož své kulty si lidi brání zuby nehty, stala se ona i její dílo absolutně nedotknutelné. Kdo by o paní spisovatelce pochyboval anebo dokonce napsal, že její knihy jsou opravdu přiblblé, koleduje si od jejích fanatických fanoušků alespoň o virtuální "přes hubu". Tato nedotknutelná žena momentálně zahořela hněvem na naši malou zem. Je v právu?
Britská autorka knih o Harrym Potterovi Joanna Rowlingová protestuje proti klecím, do nichž jsou zavírány v českých psychiatrických ústavech i děti. Názor vyjádřila mimo jiné v dopisech českému prezidentovi Václavu Klausovi a premiérovi Vladimíru Špidlovi. Napsal to v neděli The Sunday Times s tím, že spisovatelka označila praxi za mučení. Rowlingová napsala protestní dopis "jako rodič rodiči" také své poslankyni v Evropském parlamentu a českému velvyslanci v Londýně Štefanu Fülemu. (ČTK)
Špidla, jistě velmi poníženě, nasype na naše hlavy popel za nás za všechny. Dokonce prý i Klaus, jako prezident republiky, hodlá podat písemné vysvětlení, proč jsme tady tak strašně zlí. Ministr zdravotnictví Kubinyi nezůstává pozadu - naopak vede! Včera(13.7.) nařídil okamžitě (okamžitě!) zrušit klecová lůžka ve všech zdravotnických zařízeních a vyzval ředitele zdravotnických zařízení, aby přijali taková opatření, která umožní vyřadit z provozu síťová lůžka nejpozději do konce tohoto roku. Můžeme se radovat, hurááá humanita zvítězila! Je to pravda? Je nějaký důvod k radosti? Spíš ne. Ministrovo chování je podivné.
Realismus kupodivu zaznívá z úst ministra práce a sociálních věcí: "Nelze to udělat ze dne na den. Je to otázka určitého času a samozřejmě to bude stát také peníze,...Náklady půjdou do stamiliónů..." prohlásil k tomuto problému Škromach.
Peníze, peníze, zase peníze. Nejsou i za touto medializací speciálních nemocničních postelí? Neobyčejně rozsáhlou reportáž o používání klecí a zacházení s postiženými dětmi a dalšími pacienty v Rábech na Pardubicku přinesl nedělník The Sunday Times před měsícem. Reportérka se nechala v léčebně dokonce zaměstnat.
Proč tolik námahy? Jednalo se o něčí objednávku? Murdochův The Times se prezentují jako noviny pro podnikatele…
A co hněv Rowlingové? Je opravdový a čistota jejích úmyslu skutečně čistá? Připadá mi zvláštní, že tolik reálnějších hrůz a mučení, které se v tuto chvíli děje například na Afghánských ženách a dětech, této paní nevadí a naše lůžka jí a dalším lidem v Anglii, najednou připomínají mučící nástroj. Přitom, kdyby skutečně chtěla páchat dobro a odkrývat levárny i v našem zdravotnictví by našla tolik možností. Téma, které zvedne vlasy hrůzou, je péče o umírající a staré lidi. Mohla by vyhmátnout další skutečný škraloup naší společnosti, že zde jsou opravdu týrané děti a to přímo vlastními rodiči. Jenže paní Rowlingové a spol. nedají spát jen ta klecová a síťová lůžka.
Když se takovéto postele zruší, co bude následovat? Pacienti, kteří jsou opravdu vážně psychicky a mentálně nemocní a mnohdy jsou nebezpeční, jak sami sobě tak i okolí nebudou na zabezpečeném lůžku, ale budou ležet jako mrtvoly tlumeni medikamenty. A jsme u onoho Goethovského jádra pudla a onen čertík skrytý v psovi se možná jmenuje léky - v tomto případě psychofarmaka. Je známo, že farmaceutické lobby jsou skoro stejně mocné jako zbrojařské a nevynechají jedinou možnost, jak rozšířit svůj odbyt… snad se mýlím… Pokud to nejsou farmaceutické lobby, tak kdo má zájem na vytvoření špatného obrazu o ČR ve světě? Člověka napadají různé spekulace.
V této kauze mřížových lůžek se nesmí zapomínat ještě na jednu stranu a její pohled - jak se tedy k této situaci staví sami pacienti?
Svaz pacientů napsal dopis nejen velvyslanci ČR ve Velké Británii, ale i prezidentovi republiky Václavu Klausovi. Mimo jiné v něm uvádí, že "v posledních dnech byla rozpoutána živá kampaň o používání síťových lůžek v některých sociálních ústavech v ČR. Byli jsme se podívat na stejných místech jako byli novináři, vydávající se za zájemce o zaměstnání. V ČR se pro agresivní respektive duševně neklidné pacienty těchto zařízení používá na noc lůžko se sítí nebo klecovou nástavbou více než nadrogování farmaky, jak to často funguje v některých státech EU. V jiném případě by tyto neklidné klienty musel hlídat 24 hodin statný hlídač nebo tyto ústavy by nesměly být péčí o psychicky narušené klienty. Svaz pacientů nevidí v takto využívaných lůžkách humánní problém," píše se v dopise prezidentovi.
Rozumné a humanistické stanovisko. Jen, jestlipak tento dopis bude někoho zajímat a bude na něj, při psaní odpovědí Angličanům, brán zřetel? Asi ne. Naši političtí představitelé nás raději budou prezentovat světu jako ty, co mučí děti. Taky na to zřejmě mají od někoho "společenskou objednávku"?

Kdyby už ti, co nás zastupují a ti co nás za úplatu špiní, nevěděli, čím náš národ očernit, mám pro ně několik doporučení:
Další forma hrůzného mučení dětí v naší zemi je následující - představte si, že miminka u nás spinkají v postýlkách, které se podobají ohrádce. Paní Rowlingová hrrr na ně… na ty ohavné dětské postýlky, ve kterých jsou miminka zavírána. Paní Rowlingová, nenechejte to tak! A taky kočárky pro miminka a povijany jsou mučírny…

Dovětek: Prezident si ministra zdravotnictví pozval na středu na desátou hodinu, aby mu zákaz klecových lůžek vysvětlil. Takže uvidíme, co a jak dál. Odkážou naši politici Angličany do správných mezí? A co jim připomenout jejich vojáky mučící civilisty v Iráku?

A dělo se: "Prezident republiky projevil velké znepokojení nad unáhleným krokem ministra. Podle mínění hlavy státu ministr vyšel vstříc nezodpovědným a populistickým atakům. Klaus je přesvědčen, že problém tak vážný nemůže být řešen vytrháváním věcí z kontextu a lacinými gesty. Je potřeba nalézt komplexní řešení. Na čtvteční 15. hodinu proto na Hrad sezval odborníky ze zdravotnictví." Informoval ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku