Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.7.2004
Svátek má Ilja
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Co je to "domácí násilí"?
 >FEJETON: O Bohu
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odpověď předsedy vlády Vladimíra Špidly
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťovík pro ČEZ
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Policajti ve Florencii
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš mnoho solidarity
 >GLOSA: Nejen zlatá, ale i červenožlutá léta padesátá
 >SCI-FI: Parcon 2004 - hopsa hejsa do Brandejsa!
 >NÁZOR: Co s volebním systémem?
 >EKONOMIKA: Růst sazeb by mohl předznamenat akciové poklesy
 >VĚDA: Klonovaný bluf Jana Kopečka
 >POLITIKA: Volební systémy
 >PENÍZE.CZ: Jak na investice: začínáme
 >SMUTNÝ PŘÍBĚH: Muselo to být?
 >NÁZOR: Víme proč a koho volíme?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
20.7. ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťovík pro ČEZ
Jan Kovanic

Před dávnými lety jsem vystudoval silnoproudou elektrotechniku, pětadvacet let jsem pracoval jako energetik, pro svou firmu jsem sjednával odběr elektrické energie za desítky miliónů korun ročně. (Ovšem akcie ČEZu vlastní naše rodina díky mé hodné a chytré ženě. Kupovala je před rokem za 90,- dnes jsou po 200,-) Takže sleduji cvrkot v oboru - a poslední dobou nevycházím z údivu.

Divím se hlavně majoritnímu vlastníkovi ČEZu, což je (prostřednictvím FNM) česká vláda. Drží zde o něco více akcií, než naše rodina. (Přesněji 67,5 %.) Ale zdá se mi, jako by někdy tento svůj prosperující podnik až nenáviděla.

Příklad 1.: ČEZ si chtěl koupit vloni na podzim hnědouhelné doly, které byly na prodej. Už vlastní přes třetinu akcií v Severočeské uhelné společnosti, další chtěl dokoupit. Pro každou společnost je výhodné a někdy i strategicky nezbytné vlastnit celý řetězec od prvovýroby (těžby surovin, chov prasat...) přes zpracování (výrobu elektřiny, produkci masných výrobků) až po distribuci a prodej. Proto taky energetické společnosti mívají i nějakou vlastní palivovou základnu, aby se nestaly terčem vydírání dodavatelů. Některé elektrárny ČEZu jsou do těch dolů prakticky zabudovány, uhlí z těžebného prostoru až do tlamy elektrárenské pece převážejí pásové dopravníky. Stále ještě většinově státní ČEZ by byl navíc zárukou toho, že bude dohled nad fondy, které mají doly deponovány na rehabilitaci krajiny (Severočeské doly + Sokolovská uhelná = čtrnáct miliard korun!). Atd... Načež česká vláda stanovila takové podmínky výběrového řízení, aby z ní byl ČEZ vyloučen, a když tato společnost přesto nabídku předložila - byl vyloučen tehdejší ředitel ČEZu...
Konečný efekt tohoto podivného chování majoritního vlastníka firmy může být - zdražení elektřiny.

Příklad 2.: V médiích se neustále žongluje s výrazy "obnovitelné zdroje" a "ekologická výroba elektřiny" což vůbec nemusí být to samé. Obnovitelným zdrojem jsou například štěpky. Při jejich pálení ovšem dochází k úniku "skleníkových plynů", jako při každém pálení. Nevím, proč by tento zdroj měl být ekologický, aby bylo jejich pálení dotováno! Ovšem ČEZ je natolik vykutálená společnost, že si dovoluje štěpky vykupovat sama, dokonce zločinně platí více, než malé teplárny - a tím... a tím respektuje "ekologickou politiku" strany a vlády. Což jí má být stranou a vládou (majitelem!) zakázáno, protože... Proč?
Aby byla elektřina dražší...

K tomu ještě poznámku: Existuje nápad pěstovat energetický šťovík! Krom toho, že se ten sajrajt zase bude spalovat, znehodnotí i další strategickou komoditu - zemědělskou půdu! A to nejen tu, která má být pro tento účel zneužita.

Příklad 3.: Bylo vynalezeno, že vítr je "obnovitelný a ekologický zdroj". Větrné elektrárny by ovšem v konkurenci neobstály, proto jsou energetické společnosti ze zákona povinny vykupovat elektřinu z větru asi třikrát dráž, než ji nakonec prodají. Rozdíl v ceně musí doplatit z levnějších "neekologických" zdrojů. Dříve se tomu říkalo "křížové dotování" a bylo to jedním z důvodů energetického plýtvání. Energetické a rozvodné společnosti přímo vnucovaly drahou podnikatelskou energii firmám a živnostníkům - aby měly z čeho doplácet na levnou elektřinu pro domácnosti. Dnes k tomu navíc přistupuje okolnost, že v Česku začínají podnikat zahraniční větrné firmy, které u nás budou zabírat půdu, znečišťovat životní prostředí pazvuky a infrazvuky - a pobírat české dotace...
Výsledkem této vládní politiky bude opět - zdražování elektřiny!

Příklad 4.: Začíná se rozjíždět "obchod s emisemi". Který stát dokáže vypouštět méně emisí, než kolik má určeno mezinárodními dohodami, ten může svoje "přebytky" prodat na světovém trhu. Limity jsou vydány pro území státu, každý stát rozhoduje, jak se svým limitem naloží, jaké "podlimity" stanoví jednotlivým hodpodářským sektorům, jaké jim vydá "povolenky". Problematika mezinárodního obchodu s emisemi by zasloužila samostatný článek z klávesnice odborníka, tady jen podotknu, že česká vláda natolik okrouhla limity pro energetiku, že výsledkem v příštích několika letech bude... Hádejte, co?
Přece zdražování elektřiny!

Tak tohle jsou příklady jen za poslední půlrok, čerpané z věřejných informačních zdrojů. To už nemůže být náhoda. Můj šamaní čuch mě vede k přesvědčení, že tato vláda se programově snaží zdražit elektrickou energii! Proč? Odpovím také informací z veřejného zdroje:

Socialistický ministr sociálních věcí (a někdy i práce) Škromach chce, aby část příjmů dvoutřetinově státního ČEZu šla přímo do státního rozpočtu na výplatu důchodů!!!

Tento plán se řadí mezi další Škromachovy hloupé plány na dvacetitisícová konta pro novorozence, "bezplatnou" a neomezenou lékařskou péči, vzdělání - a penze. Je to hloupý plán a je to nebezpečný plán. Povede jenom ke zdražení elektřiny, prostřednictvím dovozu levné ukrajinské a ruské elektřiny k zachování nebezpečných "sovětských" elektráren (a tím i ke zvýšení pravděpodobnosti vzniku nových jaderných havárií ráže Černobyl) - a k závislosti na dovozu zemního plynu pro paroplynové elektrárny.

A ke snížení zisku ČEZu, ze kterého se mají platit důchody asi právě tak v době, kdy se stanu důchodcem...

Ještěže tu budou ty lány šťavnatého šťovíku, na kterých se budu moci pást!

Psáno 19. července 2004 v Praze


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku