Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.7.2004
Svátek má Ilja
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Co je to "domácí násilí"?
 >FEJETON: O Bohu
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odpověď předsedy vlády Vladimíra Špidly
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťovík pro ČEZ
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Policajti ve Florencii
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš mnoho solidarity
 >GLOSA: Nejen zlatá, ale i červenožlutá léta padesátá
 >SCI-FI: Parcon 2004 - hopsa hejsa do Brandejsa!
 >NÁZOR: Co s volebním systémem?
 >EKONOMIKA: Růst sazeb by mohl předznamenat akciové poklesy
 >VĚDA: Klonovaný bluf Jana Kopečka
 >POLITIKA: Volební systémy
 >PENÍZE.CZ: Jak na investice: začínáme
 >SMUTNÝ PŘÍBĚH: Muselo to být?
 >NÁZOR: Víme proč a koho volíme?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
20.7. Triumf svobodné společnosti
(nov)

Ačkoli jsem byl jenom absolvent povinovaný jednoroční vojenskou službou, sloužil jsem o víkendu od pátku 18. až do pondělního rána 21. července 1969 jako dozorčí posádky v Opravárenském závodě 026 ve Šternberku na Moravě. Ze strany vedení závodu to bylo hrubé porušení řádů, dévéťáka směli sloužit jenom vojáci z povolání a pouze 24 hodin - nikoli 3 dny po sobě, jak jsme si, skupina absolventů přidělená jako technická výpomoc do té vojenské fabriky, domluvili, aby ostatní mohli odjet na opušťák.

Bylo to poprvé a také naposledy, kdy jsem tuhle neuvěřitelně otravnou službu neproklínal. Dozorčí měl totiž k dispozici televizor, u něhož jsem prakticky celý víkend strávil sledováním postupu lunární expedice Apollo 11. K vyvrcholení pak došlo v noci z neděle 20. na pondělí 21. července 1969. Ačkoli LEM již seděl na Měsíci, výstup amerických astronautů se stále odkládal a k onomu jedinečnému okamžiku, kdy se Neil Armstrong jako první člověk stanul na povrchu cizího kosmického tělesa a pronesl tu slavnou větu o malém kroku pro člověka, ale o velkém skoku pro lidstvo, došlo až někdy před 6. hodinou pondělního rána. Takže podle středoevropského času se tento epochální čin dovršil až 21. června 1969.
Obraz na tom dévéťáckém přenosném televizoru byl mizerný, dalo se sotva rozeznat, čeho se ta silueta ve skafandru s "batohem" pro zajištění životních funkcí na zádech drží, a ten slavný krok jsem sotva postřehl, ale přesto to byl nezapomenutelný pocit, který jsem prožíval s miliardou dalších diváků po celém světě (s výjimkou SSSR) - díky ještě neznormalizované Československé televizi.

Vzhledem k událostem předchozího léta a následné sovětské okupaci jsem přesvědčen, že většina českých diváků, stejně jako já, si byla velice ostře vědoma, že se nejedná toliko o epochální technický a vědecký průlom, ale také o politický čin mimořádného kalibru, o obrovité strategické vítězství USA v nevyhlášené studené válce, jež SSSR mocensky deklasovalo a zavedlo tuto "říši zla" do vlastnoručně nastražené pasti. Jak start Sputniku 4. října 1957, tak Gagarinův let 12. dubna 1961 byl totiž komunistickými ideology prezentován jako nevyvratitelný důkaz převahy vyvlastněného a komunisty řízeného "plánovaného" hospodářství nad "živelným" kapitalismem soukromých vlastníků. Úspěchy sovětské kosmonautiky, potažmo vědy a ekonomiky, se také používaly jako náplast na omezenou míru svobody a omlouvaly komunistický totalitní režim i v očích mnoha mých přátel.
Úspěch kosmického programu "Apollo" před 35 lety pak toto všechno rozmetal a jako bumerang, který nezasáhl, se tato komunistická propaganda obrátila proti těm, kteří ji vypustili. Americké přistání na Luně totiž prokázalo naprostý opak - jenom svobodná společnost tím, že nepotlačuje iniciativu jednotlivce, je schopna dominantního technologického rozvoje, takže může likvidovat i primární náskok totalitního státu v úzce zaměřené technické oblasti, byť založené na otrocké práci, jak tomu v případě raketové techniky bylo nejen v nacistickém Německu, ale i v komunistickém Rusku. Ano, Armstrong měl pravdu - dnes je již zřejmé, že jeho malý krok byl též prvním ze skoků, jimiž se lidstvo zbavilo dědictví Stalinovy otrocké říše - a proto si Apollo 11 zaslouží připomenutí i v dnešním úvodníku.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku