Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.7.2004
Svátek má Ilja
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Co je to "domácí násilí"?
 >FEJETON: O Bohu
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odpověď předsedy vlády Vladimíra Špidly
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťovík pro ČEZ
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Policajti ve Florencii
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš mnoho solidarity
 >GLOSA: Nejen zlatá, ale i červenožlutá léta padesátá
 >SCI-FI: Parcon 2004 - hopsa hejsa do Brandejsa!
 >NÁZOR: Co s volebním systémem?
 >EKONOMIKA: Růst sazeb by mohl předznamenat akciové poklesy
 >VĚDA: Klonovaný bluf Jana Kopečka
 >POLITIKA: Volební systémy
 >PENÍZE.CZ: Jak na investice: začínáme
 >SMUTNÝ PŘÍBĚH: Muselo to být?
 >NÁZOR: Víme proč a koho volíme?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
20.7. SCI-FI: Parcon 2004 - hopsa hejsa do Brandejsa!
(pagi)

Téměř před čtvrtstoletím student pardubické Vysoké školy chemicko-technologické Pavel Poláček zorganizoval literární soutěž v žánru sci-fi (a fantasy, tehdy se to ještě tak detailně nerozepisovalo) a na vyhlášení jejích výsledků pozval do Pardubic čtyři stovky amatérských autorů a fanoušků sci-fi z celého Československa. Bylo to v roce 1982 a od té doby se soutěž o Cenu Karla Čapka a celostátní - a od roku 1994 dokonce mezinárodní - setkání Parcon staly událostí, na kterou se každý rok těší všichni naši příznivci sci-fi a fantasy.

Letošní Parcon, který proběhne ve dnech 27. až 29. srpna v Brandýse nad Labem, tedy bude již třiadvacátý, a - jako každý rok předtím - i na něm budou vyhlašovány výsledky Ceny Karla Čapka.

Mezi účastníky a přednášejícími bude řada známých tváří, z nich většina jsou spisovatelé, jejichž tvorbu znáte ze stránek Pevnosti či z jejich knih. Seznam slavných zahajuje Ondřej Neff, který se účastnil všech Parconů, přijede neúnavná Františka Vrbenská, setkáte se s Ivanou Kuglerovou, Mirkem Žambochem, Leonardem Medkem, Janou Rečkovou, Editou Dufkovou, Jaroslavem Mosteckým či s Honzou Kantůrkem. A nejen s nimi.

Parcony jsou třešinkou na dortu každoročního maratónu conů a setkání fandomu a stále zachovávají společný česko-slovenský charakter, který měly od svého počátku, i když poslední Parcon na Slovensku byl před dlouhými sedmi lety. I letos bychom se měli setkat s řadou slovenských přednášejících, které na Parcon přiveze Ivan Aľakša, šéfredaktor slovenského časopisu Fantázia.

Zahraničními hosty letošního Parconu budou polský spisovatel Andrzej Sapkowski a Colin Smythe. Andrzej Sapkowski patří k pravidelným návštěvníkům Parconů, pokaždé ale dokáže s sebou vnést něco nového a zajímavého. Na přelomu roku u nás vyšel jeho román Narrenturm, odehrávající se na česko-polském pomezí v období husitských válek, a určitě bude zajímavé si s ním o vzájemných vztazích Čechů a Poláků v té době popovídat. Druhý host, Colin Smythe, je britský nakladatel, ale v první řadě agent Terryho Pratchetta a tak si s ním budete moci popovídat o lecčems zajímavém ze zákulisí nejlepší románové fantasy řady desetiletí.

Na Parconu budou také uděleny tradiční ceny Mlok a Ludvík, mezi jejichž dosavadními nositeli najdete například jména Josefa Nesvadby, Ondřeje Neffa, Káji Saudka, Teodora Rotrekla (který je také autorem emblému Parconu 2004), Honzy Kantůrka, nakladatelů Vlasty Talaše, Michaela Bronce, Tomáše Jirkovského a Egona Čierneho.

Součástí Parconu bude i vyhlašování výsledků soutěže o nejlepší fantasy, pořádané společně pražským klubem Julese Vernea a košickým klubem 451o F. Finalistů - neboli rytířů fantasy - této soutěže znáte také řadu. Silné pohlaví mezi nimi zastupují například Mirek Žamboch, Jarda Mostecký, Leonard Medek, Ďuro Červenák, ale třeba také Tomáš Němec, kterého znáte z tiráže Pevnosti. Seznam Lady fantasy je podobně košatý- samozřejmě Františka Vrbenská, Saša Pavelková, Ivana Kuglerová, Jana Rečková, Martina Pilcerová nebo Lady Candar.

Sobotní program bude mít dva vrcholy. Dopoledne to bude přednáška Ondřeje Neffa Galerie spasitelů 23. století, večer pak vyhlášení výsledků literární soutěže o Cenu Karla Čapka a o nejlepší fantasy. Nebudou to však nějaké osamělé studny uprostřed vyprahlé pouště, obklopuje je řadou dalších - a pro mnohé možná i lákavějších - pořadů.

Budete si moci vyslechnout přednášku Honzy Kantůrka o alchymii na Zeměploše a popovídat si s Františkou Vrbenskou na téma Alchymie - od magie po vědu. A protože k alchymii patří císař Rudolf II., dozvíme se také něco o české literatuře té doby a o tom, co si dnešní čeština z té tehdejší dokázala v sobě udržet i po čtyřech stoletích.

Další velký programový blok navazuje na obě literární soutěže a na psaní a publikování vůbec v nejrůznějších jejich podobách. Vlasta Talaš, Michael Bronec a Egon Čierny nám budou barvitě líčit hrůzy a utrpení nakladatelského života, Honza Kantůrek bude vzpomínat na prehistorické doby komiksu v české kotlině, s Vladem Ríšou si popovídáme o české řadě příběhů neohroženého Marka Stonea, Lucka Lukačovičová povede literární workshop.

Ve stále ještě rozvíjeném programu najdete i řadu dalších oblíbených osobností - Mirka Žambocha, Ivanu Kuglerovou, Janu Rečkovou či Silvera. A také muzikál Pán prstenů či soutěž o nejhezčí a nejrychlejší sobí spřežení, kterou bude pořádat Raven, či soutěže v Areně a dalších deskových hrách v samostatném bloku se zlevněným vstupným. Samozřejmě poběží populární čajovna, kde navíc proběhne několik neformálních besed s hosty a osobnostmi, se kterými byste si jinak asi nestihli vyměnit ani pár slov.

Ale i jinak se pořadatelé snaží zajistit účastníkům pohodlí. Při hezkém počasí se bude část pořadů konat venku v zámeckém parku, ubytování na vysokoškolských kolejích je jen kousek od budovy gymnázia, kde budou probíhat přednášky, a v blízkosti jsou i zastávky pražské příměstské dopravy, autobusy jezdí z Černého Mostu, Českomoravské a Vysočanské.

Přihlášky a další informace najdete na webové adrese http://parcon.ic.cz nebo na poštovní adrese Čs. Fandom v ČR, Letecká 6, 161 00 Praha 6. Vstup a ubytování od pátku do neděle vás budou stát mezi 600 a 700 korunami a vše ostatní - včetně toho, jak se vám bude na Parconu líbit - už je jen a jen ve vašich rukách.

Těší se na Vás principál celé akce Richard Klíčník.

(psáno pro časopis Pevnost a pro Neviditelného Psa)
Další články tohoto autora:
(pagi)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku