Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 21.7.2004
Svátek má Vítězslav
  Výběr z vydání
 >EKOLOGIE: Chcete radioaktivní odpad?
 >FEJETON: Chvála malých stran
 >EKONOMIKA: Další zvýšení úrokových sazeb je na dohled
 >MROŽOVINY: Technický šperk v srdci Jeseníků
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Opravdu zlá curva
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejskové v Itálii
 >BĚS A HRŮZA: politicaly correct neboli společensky nezávadný
 >GLOSA: V padesátých letech by pro tebe přijel černý tatraplán…
 >PENÍZE.CZ: Co pokulhává na rovné dani?
 >TÉMA: Jak má mít člověk tu Evropu rád?!
 >NÁZOR: Krach politiky zadržování komunistů
 >GLOSA: Dnes ani náhodou neplatí úsloví, co je psáno, to je dáno.
 >POLITIKA: Jak funguje dnešní česká politická scéna 5.
 >TÉMA: Co je to "domácí násilí"?
 >FEJETON: O Bohu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
21.7. Zrození grossologie
(eff)

Možná jsme na úsvitu nového oboru v rámci politických věd. Jako kdysi existovala kremlinologie, tedy cosi mezi kryptologií a ptakopravectvím, dočkáme se grossologie. Kremlinologové se snažili analyzovat sáhodlouhé texty vytvářené sovětským politbyrem a hledali v nich racionální jádro. Grossova zveřejněná vize nové vlády je psána v ptidepe klasické kremelské tradice.

Z jednoho textu vědní obor neuděláte, bude třeba takových elaborátů více, abychom mohli s rozumnou mírou pravděpodobnosti usoudit, co znamená například několikeré odvolání na pojem "manažerský" anebo proč Gross používá pojmu "národní států. Abychom se dobrali výsledků, musí přece jen existovat nějaký srovnávací materiál, tedy vazba slov na činy. Zatím jsme jen u slov, která říkají tak málo, jak jen slova dovedou říkat, či spíš neříkat. Elaborát Vláda budoucnosti je velmi vlídný vůči vládě Vladimíra Špidly. Nová vláda zdědí zemi ve fázi vzestupu, nicméně zatíženou sociálními problémy. Gross navrhuje, aby byly řešeny metodou hospodářského růstu. Jenže právě v tomto punktu se Gross vyslovuje velmi obezřetně. Pojem "kritika" se zde vyskytuje jen jednou, v souvislosti s daňovými úlevami, jimiž lákáme do země cizí firmy, kdežto domácí malí a střední podnikatelé podporu státu nemají. Budou mít? Gross slibuje radikální změnu. Není-li to jen plácnutí do vody, byl by to náznak zajímavého pozitivního posunu.

Se sociální problematikou souvisí i reforma důchodového a zdravotnického systému. Zde se text dovolává "co nejširší politické a celonárodní občanské domluvy nad dalším postupem". Těžko soudit, jaká představa se pod touto formulací skrývá. Od komunistů nemůže Gross rozumnou podporu čekat, protože těm jde výhradně o nákup podpory nespokojených vrstev na účet "bohatých". Představy ODS jsou zásadně odlišné od konceptů socialistických. Takže asi jen ptidepe a apriorní výmluva, proč se žádné reformy neuskuteční - není široké podpory. O pasáže týkající se Unie se občan asi moc zajímat nebude. Škoda, protože přijde o poutavý pohled na tanec mezi vejci, kdy Gross dělá piruety a salta, aby se vyhnul zásadní otázce, zda je pro Evropu politicky integrovanou, anebo pro Evropu kooperující na bázi států. V závěru Gross opět nabízí ruku opozici, která má být vládě partnerem a nikoli protivníkem. Nenabízí však žádnou platformu, na které by se mohla opozice s vládou konstruktivně setkat, tím spíš, že opozici nemáme jen jednu, ale podvojnou, přičemž jedna i druhá část se k sobě mají jako voda a oheň. Toto Gross musí vědět a opět se tu rýsuje podezření, že podmínka "partnerství opozice" je dopředu chystaná výmluva za neúspěch.
Grossův elaborát není programové prohlášení vlády. Není ani jeho nástinem. Je to slohové cvičení, o jehož skutečném smyslu se můžeme jen dohadovat.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku