Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 23.7.2004
Svátek má Libor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Jakási konkurenceschopnost
 >TÉMA: Oběti domácího násilí
 >TÉMA: Co zavádět ve zdravotnictví
 >ZAMYŠLENÍ: Na demogracii nám nešahej!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - jízdní kola
 >PSÍ PŘÍHODY: Umřel Monty
 >FILM: Titulky vs dabing
 >VÍKENDOVINY: Bouře na moři
 >POLITIKA: Jaký systém voleb opravdu chceme?
 >SPOLEČNOST: Nejpamátnější den lidstva
 >PENÍZE.CZ: Malá násobilka životního pojištění
 >BÁSNĚNÍ: Naše pohostinství
 >POLITIKA: Grossodojmologie
 >POLITIKA: Vrchol sociální demagogie
 >ZE ŽIVOTA: Úřednická totalita

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
23.7. Závěť rychlého střelce
(nov)

Sociálně demokratický ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi se po nástupu úřadu projevil jako rychlý střelec, když okamžitě napadl ředitelku VZP a odvolal ředitele IKEMu. Neprokázal nejpřesnější mušku, ale "výstřel" na předchůdkyni a spolustranici Marii Součkovou, kterou obvinil z uzavření nevýhodné právní smlouvy, již seděl lépe. Pro tento hřích, za který mu byla udělena stranická důtka, a za opět zbrklé zrušení klecových lůžek v psychiatrických léčebnách má nulovou šanci, že po odstoupení Špidlova kabinetu bude znovu jmenován do Grossovy vlády. Přesto včera předstoupil před novináře se svým návrhem reformy českého zdravotnictví, který je vlastně jeho ministerskou závětí.

Jsme pro to, aby občan něco platil přímo. To ale musí být limitováno a kompenzováno, použil Kubinyi královský plurál, když představoval hlavní zásadu své koncepce. Ta by ale zásadní změnu přinesla ve zdravotním pojištění dětí a důchodců. Současně je platí stát, 14 miliard za důchodce a zhruba tutéž sumu za děti. Podle návrhu by toto bylo odbouráno, za děti by platili rodiče a důchodci pak sami. Ušetřené peníze by se použily ke snížení daní živitelů a ke zvýšení důchodů. Ačkoli by nula od nuly pošla, přenesla by se přece jen odpovědnost ze státu na jednotlivce.
Podle Kubinyiho návrhu by byla předpokládaná spoluúčast pacientů odvislá od zavedení tzv. "čipových karet pojištěnců". Do nich by se zapisovaly výdaje na léčení a od určité výše by je hradila zdravotní pojišťovna. K nehrazeným věcem by především patřily "hotelové služby" za pobytu v nemocnici, doprava sanitkou a poplatek za recept, respektive za návštěvu u lékaře. Účelem tohoto opatření by ani tak nebylo přinést další peníze do systému, ale srazit současný český průměr 14 návštěv lékaře za rok na průměr EU, kde činí 5 až 6 návštěv.

Jak spočítala VZP, zavedení čipových karet by stálo 3 až 4 miliardy. Kubinyi tvrdí, že částka by dosáhla jenom výše 2 až 2,5 miliardy a další snížení nákladů by přinesl jeho návrh, který předpokládá, že každý pojištěnec by si kartu za 100 až 200 Kč koupil. Vlastně již bývalý ministr věří, že lidé by si i za tuto cenu karty pořídili, neboť by získali nejen přehled o svém zdravotním stavu, ale i o vynaložených penězích.
Ve svém 45minutovém vystoupení se Kubinyi zmínil i o tom, že zdravotní pojišťovny by měly 100% přerozdělovat vybrané prostředky zdravotnickým zařízením, jejichž naddimenzovanou síť je nutno změnit. Aby mohlo být zavedeno vícezdrojové financování, přišel Kubinyi s návrhem na nový úřad - Správu zdravotního pojištění, jež by bděla nad penězi ve zdravotnictví.

Ministrovi Kubinyimu slouží ke cti, že i když je "mrtvý muž", splnil svůj slib a novou koncepci zdravotnictví, kterou zřejmě vypracoval zbytečně, veřejnosti představil. Je to vlastně závěť, a to závěť marná, neboť od návrhu se již distancovali ministrovi straničtí kolegové, kteří se nechali slyšet, že jeho návrh je v rozporu se záměry ČSSD a jedná se pouze o osobní příspěvek pana Kubinyiho k diskusi o zdravotnictví.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku