Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 24.7.2004
Svátek má Kristýna
  Výběr z vydání
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Základní teze koncepce systému zdravotnictví ČR
 >KULTURA: Pozvánka na výstavu - Kontinuální pozvánka na expedici napříč kontinenty.
 >POLITIKA: Spor o zahraniční politiku nebo pomsta?
 >GLOSA: Jak to je s přírůstkem obyvatelstva
 >FILM: Dům z písku a mlhy
 >POLITIKA: Prezidentovi širší souvislosti občas unikají
 >MOBY DICK: Ambrožův nekrolog
 >TÉMA: Jakási konkurenceschopnost
 >TÉMA: Oběti domácího násilí
 >TÉMA: Co zavádět ve zdravotnictví
 >ZAMYŠLENÍ: Na demogracii nám nešahej!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - jízdní kola
 >PSÍ PŘÍHODY: Umřel Monty
 >FILM: Titulky vs dabing
 >VÍKENDOVINY: Bouře na moři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
24.7. KULTURA: Pozvánka na výstavu - Kontinuální pozvánka na expedici napříč kontinenty.
Václav Dančo

Před bezmála dvěma lety jsem zde psal o pražské výstavě National Geographic Stále je co objevovat. Právě vycházelo první české vydání proslulého časopisu ve žlutém rámečku, v Praze bylo liduprázdno, o turistu jste nezakopli a ulicemi rachotily dieselelektrické agregáty, čerpadla a vysoušeče. Bylo dva týdny po povodních. Po vodě už není, alespoň na Starém Městě, kam vás těmito řádky chci pozvat, ani stopy a vlaky metra už dlouho normálně zastavují ve stanici Staroměstská. Zmíněná kontinuita je totiž v opětovném pozvání do pražského Karolina, kde se již podruhé můžeme podívat na výstavu National Geographic, tentokrát na téma "expedice". O kontinuitě samotného pojmu National Geographic nemluvě.
Výstava Slavné expedice 20. století nabízí velkoformátové barevné fotografie, filmovou projekci, i muzejní exponáty. Vedle přírodních scenerií a panoramat, které jistě očekáváte, uvidíte fotografické momentky z expedic všemi kontinenty i živly. Mimo zvířat plných života uvidíte poličku vycpaných žab s hubičkami zavřenými kolíčky na prádlo, aby snad nevykvákaly, kdo je chytil a pro kšeft či obživu zabil a vycpal sádrou a šoupnul na regál do výlohy. Jsou "jako živé" a vypadají jako žabí sbor ve chvilce nuceného volna. Z dobové fotografie na vás také pohlédnou trestanci, kteří byli uvrženi nejenom do vězení, ale pro jistotu jim místní vězeňská práva ještě zastrčila hlavy do desky stolu a dala jim okovy. Úsměvné mi pak připadá, že pomyslná expedice v Čechách zachytila rozhýkané muzikanty v pražské hospůdce, tuším, že to jsou c. k. fňukna s trumpetou od Kalicha. Proč ne, expedice přece nemusejí zachycovat jen siluety žirafích krků na zapadajícím africkém slunci nebo neproniknutelný pohled zelenooké afghánské dívky toho času schovaný pod síťkou burky (dnes už téměř legendární příběh fotografie S. McCurryho a jeho pozdějšího hledání dívky vyfotografované před lety). Sami si pak budete muset domyslet, zda zlý duch je unaven nebo umřel a proč je asi příslušník kmene Sanů v transu.
O tom, že fotografie může zachytit i nezachytitelné vás přesvědčí zklamání členů výpravy Roberta F. Scotta, která v roce 1912 našla na jižním pólu už stan R. Amundsena s norskou vlajkou. V dějinách se ti muži zpozdili o 33 dnů ale domů se nevrátili vůbec - na zpáteční cestě všichni zmrzli a i jejich fotografie byly vyvolány in memoriam. Koho by ještě ani z této fotografie i v parném létě nezamrazilo, ať se podívá na plakátu výstavy do očí Roberta Pearyho z doby, kdy nebyly outdoorové prodejny a bundy neměly lepené švy.
Jaká by to byla výstava v Čechách o expedicích, kdyby se zapomnělo na Hanzelku se Zikmundem. Nezapomnělo, naštěstí. Část výstavy přináší v medailonu fotografie z fondu našich slavných cestovatelů i muzejní exponáty vybavení H+Z, na kterých je vidět, že se skutečně prošly světem.
Příjemné je na výstavě to, že popisky fotografií (autor, název anebo krátká informace o fotografii) nejsou hned pod obrázky, jak bývá obvyklé, ale najdete je na postranních panelech vždy se zmenšeninou příslušného obrázku. Jestli se napřed zadíváte a potom své pocity budete korigovat z popisku nebo naopak, to je jen na Vás. Nechcete-li, nemusíte popisky vlastně číst vůbec.
Prohlédnete-li si kolekci National Geographic, zjistíte, že expediční putování je pěšky stejné jako za vozem, na kole, ponorkou, po laně, na sáních, v neoprénu, balonem, lodí či vzducholodí, letadélkem na lidský pohon, raketou nebo na koni. A když si na své cestě nebudete jisti tím, co je před vámi, nechte se inspirovat alternativním způsobem dopravy přes řeku plnou krokodýlů. Jak se to dělá, to uvidíte ve výstavní síni Karolina.

Blíže o výstavě na www.slavneexpedice.cz
Další články tohoto autora:
Václav Dančo

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku