Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.7.2004
Svátek má Věroslav
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Athény 2004 – Marathón
 >ARCHITEKTURA: Zemřel Pavel Štecha, skvělý fotograf architektury
 >POLITIKA: Telička rozpuštěný a vypuštěný
 >FEJETON: Dobré matky
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Nebezpečné hračky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když na rozhlednu, tak po rovině!
 >PSÍ PŘÍHODY: Poslušný pes
 >ZE ŽIVOTA: Selské slavnosti Holašovice 2004.
 >VĚC: Já chci taky vyznamenání!
 >POLITIKA: Telička na jedno použití
 >EKONOMIKA: Investory více zajímají firemní výhledy
 >NÁZOR: Lesk a bída liberální ekonomie
 >PENÍZE.CZ: KCP rozhodla: Rhinoceros musí zaplatit
 >PENÍZE.CZ: Roční cestovní pojistka: papírová nebo plastová?
 >NÁZOR: Lékařství nebylo vynalezeno k záhubě, ale k blahu lidí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
27.7. Gross jmenován premiérem.
(nov)

Včera v 15.00 na Pražském hradě, podle očekávání a zcela v souladu se zvyklostmi, jmenoval prezident Václav Klaus úřadujícího předsedu ČSSD Stanislava Grosse novým premiérem České republiky. Třicetičtyřletý politik se tak stal nejmladším ministerským předsedou od samého vzniku Československa v roce 1918.
Tomuto jmenování předcházela dopolední schůzka, při níž Gross předložil prezidentovi republiky originál seznamu s 101 podpisy poslanců ČSSD, KDU-ČSL a US/DEU, kteří se takto zavázali, že souhlasí s vytvořením koaliční vlády.

Po slavnostním slibu do rukou prezidenta Klause novopečený premiér prohlásil, že jeho vláda nebude udržovací, ale mladý a energický tým, který bude mít elán a chuť řešit problémy země "přímou cestou". Dále Gross uvedl, že chce zlepšit komunikaci jak s veřejností, tak s médii, s opozicí a též s hlavou státu, a že pro něho služba vlasti není frází, ale velkým závazkem. Klaus v odpovědi uvedl, že spolu s veřejností očekává, že premiér Gross bude mít odvahu riskovat, nebude se bát změn a bude zemi spravovat s "mladistvým elánem".
Dále Gross jednal s Klausem o personálním složení vlády, ale novinářům odmítl jakékoli komentáře. Neodpověděl ani na otázku, zda bude Miroslav Kalousek členem jeho kabinetu. Podle vyjádření lidoveckého šéfa pak bude dnes koalice jednat o programových prioritách a budou se též řešit personální otázky, takže v polovině srpna by Grossova vláda mohla požádat Sněmovnu o důvěru.
Ústava neurčuje, jak dlouho může nový premiér sestavovat vládu. Členy kabinetu na návrh premiéra jmenuje prezident, který sice může mít k navrhovaným ministrům námitky, ale nemůže navrhnout jiného kandidáta. Vláda po svém jmenování pak musí do 30 dnů požádat Sněmovnu o důvěru, kterou získá nadpoloviční většinou hlasů z přítomných poslanců.

Taková je oficiální stránka věci. Mnohem zajímavější a pro nás všechny významnější pak bude to, co se za ní skrývá, jak opravdu, bez ohledu na nabubřelá slova včerejšího slibu, si bude "baby" premiér počínat. Ne, není třeba všechno vidět černě, někteří komentátoři paradoxně vidí naději v pragmatické slupce bez ideologického jádra, kterou Gross je. Právě pragmatismus by tohoto gumového akrobata moci mohl přimět k ještě realističtějšímu pohledu na stav země, než jakého byl schopen Špidla. Nicméně pak narazí na tutéž zeď, která zlomila vaz jeho předchůdci. Již nyní se "rebelové" z ČSSD jako poslanci Kopecký, Kavan, Laštůvka, Hojdar a též předseda severočeské ČSSD Foldyna nechávají slyšet, že podpis poslanců nedává premiérovi placet ohledně koaličního programového prohlášení a že tato staronová spolupráce je pouze manévrem, který si vynutily současné nízké preference sociálních demokratů. Za rok může být všechno jinak, míní poslanec Kopecký, to už třeba nebudeme tak vstřícní k omezením, která se nyní zapracovávají do koaliční smlouvy. Takže je docela dobře možné, že Gross si na vlastní kůži ověří známé pořekadlo - kdo jámu kopá, sám do ní padá.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku