Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.7.2004
Svátek má Věroslav
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Athény 2004 – Marathón
 >ARCHITEKTURA: Zemřel Pavel Štecha, skvělý fotograf architektury
 >POLITIKA: Telička rozpuštěný a vypuštěný
 >FEJETON: Dobré matky
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Nebezpečné hračky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když na rozhlednu, tak po rovině!
 >PSÍ PŘÍHODY: Poslušný pes
 >ZE ŽIVOTA: Selské slavnosti Holašovice 2004.
 >VĚC: Já chci taky vyznamenání!
 >POLITIKA: Telička na jedno použití
 >EKONOMIKA: Investory více zajímají firemní výhledy
 >NÁZOR: Lesk a bída liberální ekonomie
 >PENÍZE.CZ: KCP rozhodla: Rhinoceros musí zaplatit
 >PENÍZE.CZ: Roční cestovní pojistka: papírová nebo plastová?
 >NÁZOR: Lékařství nebylo vynalezeno k záhubě, ale k blahu lidí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
27.7. ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Nebezpečné hračky
Jan Kovanic

Takto varuje Prof. Dr. Alois Velich v Agrárním kalendáři na rok 1914:

Hračkou chce každý svým miláčkům způsobiti jen radost a přece nezřídka stávají se právě hračky dětem nebezpečnými, ba i záhubnými. Zaviniti to mohou různé okolnosti. Tak na př. píšťaly, trubky, foukací harmoniky a jiné foukací nástroje mohou býti šiřiteli chorob tím, že jarmareční prodavači nástrojů těch sami již mohou být nemocí nějakou býti stiženi a při častém zkoušení nástrojů mohou na ně nakažlivinu ze svých úst přenésti. Tak mohou zaviněny býti hnisavé záněty sliznice ústní, mandlí, ba i nákaza příjičná i tuberkulosní touto cestou může vzniknouti.

Ještě mnohem spíše než vytknutým tu způsobem šíří se nemoci nakažlivé uvedenými hračkami tak, že děti vzájemně si nástroje půjčují a tak přímo různé nákazy z dítěte na dítě se přenášejí. Zvláště je důležito věděti, že mnohé děti, jež infekční nemocí byly stiženy, ještě dlouho po uzdravení se z choroby dotyčné - tak na př. ze záškrtu - mají vdutině ústní působivé choroboplodné zárodky, jež onemocnění zaviniti mohou. Proto půjčování a vypůjčování si foukacích nástrojů a vůbec i jiných hraček, jež do úst se někdy béřou, nemá býti dětem trpěno.

Nebezpečné jsou také různé ty plechové malé přístroje, jež děti do úst dávají a foukáním do nich různé zvuky vyluzují. Hračky ty nezřídka bývají spolknuty a již tím, jsou-li ostrých hran, mohou poranění žaludku nebo střev zaviniti. Ještě však mnohem povážlivějším jest při těchto hračkách, že mohou při vdechnutí násilném vniknouti do hrtanu, ba i do průdušnice. Sám znám případ takový, v němž hoch tak zv. "slavíkem" se udusil.

Naprosto nevhodnými "hračkami" pro děti vůbec jsou nástroje ku střílení. Dítě, které, sotvaže umí choditi, dostane ke hraní "luky se šípy, pistolky a flintičky", touží začasté po tom, aby mělo stále "dokonalejší výzbroj". Kde může se dostati k pušce "opravdovské", tak ji vyslídí. V touze míti skutečnou střelnou zbraň zhotovují si děti dokonce samy improvisované střelné zbraně z rour, klíčů a podobných věcí. Že se takovými věcmi snadno neštěstí zaviní, je pochopitelno.

Za mých studií mediciny sám jsme měl příležitost býti při pitvě několika dětí, jež se postřelily a pak zemřely, nebo kteréž přímo se zastřelily buď nástrojem, jejž si udělaly nebo obyčejnou "dětskou" flobertkou.

Že děti, jež se naučily hrát si s "flintičkami", vyhledávají pušky a jich také hrozným způsobem užíti mohou, o tom svědčí zvlášť výmluvně případ, před delším časem v Bráníku se přihodivší. Tam hošík vyhledal si pušku otcovu a hrál si se sestrou "na zajíčka", sestřička vlezla pod postel a hošík ji střelil do zad a usmrtil. Podobných případů je již celá řada. To mělo by býti naučením, aby se s dáváním hraček ku střílení do rukou dětí příliš nepospíchalo, jako dosud se děje.

Dítě má se naučiti míti střelnou zbraň v náležité vážnosti a má věděti, jak nebezpečnou může se stát. Ke hraní se vůbec střílení v jakékoliv formě nehodí. I střílení z luku stalo se opětovaně již příčinou hrozných neštěstí, oslepení i zmrzačení.

(Z agrárního hospodářského kalendáře na rok 1914 opsal v červenci 2004 Šaman)

Šamanovy poznámky:

Před devadesáti lety vypukla Válka. Nejdříve si lidé mysleli, že do Vánoc skončí. To ještě netušili, že se z ní stane válka Světová. To ještě netušili, že bude První...

Dětičky si vždycky hrály se zbraněmi. My, jako kluci, jsme si ulomili kus větve a volali na kamarády "tatatatatatatata - seš mrtvej!" Naše dcerunka si jako studentka koupila pistolku a samopalík na elektriku, čílela po kamarádech v Prokopáči umělohmotnými perličkami - a volala - "seš mrtvej"!
To jsme měli z toho, že jsme dětem nechtěli ku hraní poskytnout pistolky a flintičky. Náš chlapeček si za honorář v komparsu koupil stříkací pušku. Zjistil, že to není ono. Proto, když vyrostl, pořídil si za první výplatu - meč...


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku