Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.7.2004
Svátek má Věroslav
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Athény 2004 – Marathón
 >ARCHITEKTURA: Zemřel Pavel Štecha, skvělý fotograf architektury
 >POLITIKA: Telička rozpuštěný a vypuštěný
 >FEJETON: Dobré matky
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Nebezpečné hračky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když na rozhlednu, tak po rovině!
 >PSÍ PŘÍHODY: Poslušný pes
 >ZE ŽIVOTA: Selské slavnosti Holašovice 2004.
 >VĚC: Já chci taky vyznamenání!
 >POLITIKA: Telička na jedno použití
 >EKONOMIKA: Investory více zajímají firemní výhledy
 >NÁZOR: Lesk a bída liberální ekonomie
 >PENÍZE.CZ: KCP rozhodla: Rhinoceros musí zaplatit
 >PENÍZE.CZ: Roční cestovní pojistka: papírová nebo plastová?
 >NÁZOR: Lékařství nebylo vynalezeno k záhubě, ale k blahu lidí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
27.7. ARCHITEKTURA: Zemřel Pavel Štecha, skvělý fotograf architektury
Zdeněk Lukeš

Dnes bych tu rád zavzpomínal na fotografa Pavla Štechu (59), který před několika dny zemřel. Asi se nenajde nikdo, kdo by neznal jeho fotku, jak studenti dávají kytky policajtům se štíty při demonstraci 17. listopadu 1989 (málokdo ví, že nevznikla na Národní třídě, ale o pár desítek minut dříve na Vyšehradě) nebo portrét prezidenta Havla u obrazu Mistra Theodorika, jak naslouchá andělům (foceno v Jiřském klášteře). A pak samozřejmě soubory fotek, dokumentující realitu tzv. normalizace - chataře, atak na nově otevíraný obchodní dům v České Lípě atd.

Pavel Štecha ale také skvěle fotografoval architekturu. Od 70. let byl v kontaktu s architekty kolem Karla Hubáčka z libereckého SIALu, kteří i v té době se pokoušeli projektovat nekonvenčně a občas se jim to i podařilo, i když málokdy bylo možno stavbu dotáhnout do vítězného konce. Přesto si získali renomé i v zahraničí - postavili dům v rámci sociální výstavby IBA v Západním Berlíně nebo pavilon historie dopravy V rámci EXPO ve Vancouveru.

Pavel Štecha také skvěle zdokumentoval opravenou Müllerovu vilu v Praze-Střešovicích nebo Plečnikovo dílo (Pražský hrad, Lány, kostel na Vinohradech, ale i Slovinsko). Obrázky byly vystaveny na samostatné výstavě v Purkrabství pražského hradu v rámci naší výstavy J. Plečnika v roce 1996 a zdobily taky velký katalog, který je dodnes v prodeji.

Před několika lety přišel Štecha s nápadem dokumentovat různé architektonické prvky na Pražském hradě a tak vznikly cykly Dveře, Okna, Zdi. Další sešity zatím bohužel nevyšly. (Na obrázku vidíte záběr z křestu prvních tří knížek, Pavel Štecha je vlevo, uprostřed autor článku, vpravo Karel Schwarzenberg).

Štecha měl dar fotit architekturu tak, aby působila přirozeně, což není tak samozřejmé. Byl velmi trpělivý a neváhal se na místo mnohokrát vracet, dokud neměl ideální světelné podmínky.

Pavel Štecha vychoval několik generací fotografů na FAMU, poději byl profesorem VŠUP. Všichni, kdo jsme ho znali, vážili jsme si ho pro jeho velkorysost a serióznost. Vše, co dělal, bylo vždy na 100%, včetně sportu. Jeho vůle a houževnatost způsobila, že vzdoroval po léta zhoubné nemoci, doslova se s ní pral, ale nakonec jí přece podlehl. Naštěstí tu navždy zůstanou s námi jeho fotografie.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku