Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.7.2004
Svátek má Viktor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Pes pokousal v obličeji malé děvče
 >REAKCE: Ad: Několik glos
 >MROŽOVINY: Poznámka k iráckému problému
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Doba stříhaných trávníků
 >PSÍ PŘÍHODY: Učenlivá Iris
 >EKONOMIKA: Experti očekávají posílení koruny
 >ZAMYŠLENÍ: Sportem ku zdraví
 >SVĚT: Hodnocení univerzit
 >PENÍZE.CZ: Pojišťovací poradce, nebo pošťák?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >HISTORIE: Athény 2004 – Marathón
 >ARCHITEKTURA: Zemřel Pavel Štecha, skvělý fotograf architektury
 >POLITIKA: Telička rozpuštěný a vypuštěný
 >FEJETON: Dobré matky
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Nebezpečné hračky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
28.7. TÉMA: Pes pokousal v obličeji malé děvče
Milan Slaměník

Již se stalo častým jevem v médiích, že se objevují články o pokousání člověka psem. Vzhledem k tomu, že jsem již léta kynologem, tak mě při těchto zprávách zabolí u srdce a hlavně začíná pěnit krev v žilách.
Nechtěl bych tímto článkem zlehčovat jakékoliv pokousání. Každý figurant by mohl vyprávět spousty zážitků, ale není pokousání jako pokousání.

Dost často, když navštěvuji ordinace veterinářů, nebo potkávám při venčení ostatní pejskaře. Přitom kroutím hlavou, jaká nevědomost mezi nimi vládne. Každý si stěžuje, že ho ten jeho pejsek táhne, když jdou na procházku, jak na ostatní vrčí, jak doráží při krmení, jak nepřiběhne na zavolání, jak zkouší kousat atd...

Ale když jim nábídnu, aby navštívily naše kynologické cvičiště, kde za pouhých 300,-Kč za rok a 300,-Kč za roční brigádu, která jde odpracovat, se jde věnovat pejskům individuálně, tak usliším takovou spoustu výmluv, že by to vyšlo na jiný článek.

Ať si každý uvědomí, že nejde o plemeno, ale o výcvik ( výchovu ). Totiž i takový domací pudlík, nebo maltézáček při špatném výcviku dokáže dost ošklivě pokousat. A co potom středně velká plemena.

Rád bych zde uvedl například Kavkazského ovčáka, kterého mám nejraději, protože na našem kynologickém cvičišti jsou tito nádherní pejsci tak vycvičeni, že s nimi chodí majitelka po městě jen s košíkem a tento pes je výcvikem doveden k poslušnosti.

A ještě jeden příklad za všechny. Slyšeli jste někdy o tom, že by člověka pokousal slepecký pes, nebo asistenční pes? A proč? Protože prošli výcvikem. Psa jde totiž vycvičit tak, že zůstane netečný, ikdyž ho malé dítě škádlí, nebo zlobí. Takový psi canisterapeutičtí, jsou na takové věci zvyklé. Při výcviku totiž jsou s dětmi postiženými, kteří se mohou chovat k pejskům daleko hůř než malé dítě.

Proto, při každém pokousání je vina z 90% na majiteli a 10% na psovi ( 10% - pes kousne jen když je v tísni, ale je na majiteli, aby ho do této tísně nedostal ).

( Pozn. Omlouvám se všem, kteří by chtěli tento článek zlehčovat. Dobře vím, že psi slepečtí, asistenční a canisterapeutičtí prochází nejednoduchou selekcí. )

S pozdravem a přáním pěkného dne Vás zdraví Milan Slaměník.Další články tohoto autora:
Milan Slaměník

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku