Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 29.7.2004
Svátek má Marta
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Praha plná krav
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POLITIKA: Malou domů hraje i opozice
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vrtulník typu DogBell aneb Navštivte vojenské muzeum
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Těšení na tunel
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlídání ve čtyři ráno
 >PENÍZE.CZ: Je vůbec nezbytné vybírat nějaké daně?
 >NÁZOR: Vojnu zrušili liberálové
 >NÁZOR: Úloha „užitečných idiotů“
 >TÉMA: Pes pokousal v obličeji malé děvče
 >REAKCE: Ad: Několik glos
 >MROŽOVINY: Poznámka k iráckému problému
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Doba stříhaných trávníků
 >PSÍ PŘÍHODY: Učenlivá Iris
 >EKONOMIKA: Experti očekávají posílení koruny

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  >>  Armáda  
 
29.7. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vrtulník typu DogBell aneb Navštivte vojenské muzeum
Jan Kovanic

Heydrichovo auto

Máme armádu a měli jsme armádu. Naši vojáci skutečně bojovali - a nejen naposledy na Bílé Hoře. Přesvědčit se o tom můžete ve třech zajímavých armádní muzeích. Vojenské technické je v Lešanech, Letecké na letišti Kbely a Armádní na úpatí hory Žižkova.

Ono jde vlastně o tři nezávislé expozice Vojenského historického ústavu Praha. Paradoxně asi nejméně známé je Armádní muzeum přímo u Vojenského historického ústavu. Přitom leží skoro v centru - avšak na úpatí "zakletého kopce" Vítkova. Na vršku tohoto kopce stojí památník, postavený ještě zakladateli našeho samostatného státu. Jenže po roce 1948 se ho zmocnila komunistická propaganda a z hrobu neznámého vojína se staly hroby až příliš známých funkcionářů. Po revoluci v roce 1989 padly nejen vzpomínky na bolševické vůdce, ale samotný patron místa, vojevůdce Žižka, se stal nekorektní postavou a připomínky naší národní historie zase "úzkoprsým nacionalismem".

Ale ono je vhodné občas si něco z naší minulosti připomenout - zejména v téhle době, kdy se o ní často lže.

Připomínka první: Samotný vrch Žižkov se jmenuje podle slavného českého vojevůdce, který jako jeden z mála neprohrál žádnou bitvu. Když Žižka viděl, že v nadcházejícím boji nemůže vyhrát, dokázal se vždy šikovně stáhnout, aby mohl začít bitvu podle svých podmínek. Nu dobře - uměl včas utéct - ale vždy se svými vojáky.

Připomínka druhá: Před 90 léty začala první světová válka. Památky na činnost prvního československého odboje jsou součástí jedné z několika stálých výstav.

Připomínka třetí: Někdy se s trochou furiantské nadsázky hovoří o "Svobodné republice Žižkov". Málokdo si uvědomuje, že v době Pražského povstání dokázali Žižkováci toto své území uchránit před nacistickou přesilou. Před Žižkov Němci do centra Prahy neprorazili!

Připomínka čtvrtá: V Armádním muzeu dosud probíhá příležitostná výstava o atentátu na Heydricha. Je dělána tak, jak se dnes historické výstavy dělávají - cesta expozicí vás vede přímo mezi autentické exponáty. Dostanete se pod zelený vrchlík padáku výdadku Antrhopoid, můžete si prohlédnout samopal typu Stengun a další autentická militaria. Ale co na mne nejvíce zapůsobilo byla olivově zelená košile nadporučíka Adolfa Opálky, která měla na vnitřní straně napsanou značku pro vojenskou prádelnu - "OPAL".

Součástí výstavy jsou i dokumenty, písemnosti, plakáty z té doby. Můžete shlédnout vlastní rukou psané poslední vůle, které sepisovali naši parašutisté, než byli vysazeni ke splnění svého úkolu. Zapsal jsem si tady jednu myšlenku z úřední zprávy o brífinku k přípravovanému atentátu. Plukovník Moravec zde výsadkáře seznamuje s předběžnými plány a říká o řádění Heydricha a K.H. Franka: "Vracíme ránu za ranou." Toto mi totiž připadá jako stručné vyjádření klasické české politiky. Možná, že kdybychom soupeře kopli do koulí už když se na nás rozpřahuje, že by nám pak naše šestá kolona nevyčítala to "vracení"...

Do Armádního muzea se dostanete ze stanice metra trasy B + C Florenc pěšky nebo jednu stanici autobusy č. 133, 207, kde vystoupíte ve stanici "U Památníku". Otevřeno mají denně krom pondělků od 9.30 do 18.00. Teď je zrovna dobrý čas, kdy muzeum není přeplněno školními výpravami. Pospěšte si, protože ta výstava o atentátu je sice už čtyřikrát prodloužená, ale přece jenom někdy musí skončit...

Vstup je zdarma.

Když se trochu vylepší počasí, doporučuju zajet do Lešan, kde Vojenské technické muzeum vystavuje na 450 historických tanků, děl, motorek, obrněných transportérů a dalších vozidel. Muzeum se pyšní kompletní sbírkou československých vojenských vozidel z období první republiky a kolekcí škodováckých kanónů. Ale pospěšte si, protože v září bude otevřeno pouze o víkendech (stejně jako v červnu) a pak už zavírají. V červenci a srpnu je otevírací doba pro veřejnost denně - krom pondělí a úterý! - od 9:00 do 17:00.

Dostanete se sem autem z Prahy přes Jílové a kamenný Přívoz, pak přes Prosečnici a Krhanice - a jste tam. Možno jet i Posázavským Pacifikem. Vystoupíte ve stanici Krhanice a máte to jen 300 metrů přes most.

Vstup je zdarma.

Letecké muzeum v Kbelích vzniklo v památném roce 1968, kdy jsme mohli poprvé trochu volněji říci, že ve druhé světové válce jsme měli také nějaké letce. (Ti tedy na Bílé Hoře chyběli.) I teď, co jezdí metro C až do Ládví, je asi nejlepší jet Béčkem na Českomoravskou a odtud autobusy 259, 280, 354, 375 do stanice Letecké muzeum. Otevřeno mají od začátku května do konce října - krom pondělí - od 10:00 do 18:00.

I sem je vstup je zdarma. Můžete si tu prohlédnout 110 letadel, dalších 155 je v depozitářích. Deset exponátů taky pravidelně lítá. Jenom vrtulník typu DogBell ne.

To jsem ondyno slyšel hučet stroj ve výšce a uviděl podivný zelený vrtulník. Říkal jsem si, že bude asi vojenský, ale nemohl jsem určit typ. Myslel jsem si, jestli to není nějaký Bell, ale jaký? Moje chytrá žena ho ihned určila:

"To letí DogBell."

DogBell? Možná záchranný vrtulník pro psy? Ale ne.

Jenom letěl Do Kbel. Taky se tam budu muset zase někdy zajet podívat.

Psáno v Praze dne 28. července 2004

Web všech tří muzeí: www.militarymuseum.cz. (Odtud jsou i obě fotografie, ale je tam toho mnohem víc.)

POZVÁNKA: Za měsíc, v sobotu 28. srpna, se uskuteční již druhý ročník tzv. Tankového dne v Lešanech. Opět bude uspořádán společně s časopisem ABC a za pomoci mnoha vojenských institucí a příslušníků Klubu vojenské historie v novém prostoru pro předvádění techniky, tzv. Tanková aréna Lešany. Nebudou zde chybět mnohé vzácné kusy techniky ze sbírek, které ještě nikdy nebyly předvedeny v pohyblivých ukázkách!!! Nebude také samozřejmě chybět ani bojová ukázka z druhé světové války a ukázka vystoupení Vojenské Policie. Program bude zahájen zhruba v 10:00 hodin.
Navštivte Lešany


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku