Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 30.7.2004
Svátek má Bořivoj
  Výběr z vydání
 >PENÍZE.CZ: Začínáme investovat: část druhá
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - O mlékárnách
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlídání ve čtyři ráno dnes nanovo
 >VÍKENDOVINY: Celkem nevýznamný poloostrov na asijském kontinentu
 >POLITIKA: Vítězové a poražení
 >SPOLEČNOST: Praha plná krav
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POLITIKA: Malou domů hraje i opozice
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vrtulník typu DogBell aneb Navštivte vojenské muzeum
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Těšení na tunel
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlídání ve čtyři ráno
 >PENÍZE.CZ: Je vůbec nezbytné vybírat nějaké daně?
 >NÁZOR: Vojnu zrušili liberálové
 >NÁZOR: Úloha „užitečných idiotů“
 >TÉMA: Pes pokousal v obličeji malé děvče

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
30.7. POLITIKA: Vítězové a poražení
Ondřej Neff

Dnes už panuje obecná shoda názoru, že vítězem současné vládní krize je především prezident Václav Klaus. Zachoval klid, nepustil se do žádného dobrodružství, držel se ústavy a dopustil se jen úletného výroku o tom, že nechá politiky dusit ve vlastní šťávě. O to totiž jde. Vládní krizi vyvolali sociálně demokratičtí hrobníci o přestávce v kopání vlastního hrobu a teď si mohou plivnout do dlaní a pustit se do dalšího díla.

Druhým vítězem je Miroslav Kalousek, šéf lidovců. U našich politických paťatců málo kdy vidíme tah, který by schválil božský Machiavelli. Kalouskovi se takový tah povedl. Podržel "osinu v zadku", tedy Cyrila Svobodu. Na lžíci vody si ho utopí jednou později, nenechá tuhle prácičku Grossovi. Ani muže ze závodu, ani haléř ze mzdy, je to vaše krize, vy si ji vyřiďte - lidovecký tým zůstal nezměněn.
Že zůstal takřka nezměněn unionistický tým, to je neuvěřitelné a indikuje to, kdo prohrál: Stanislav Gross. Hrál s prázdnou kartou v ruce a proti sobě měl soupeře, kteří neměli co ztratit. Vyhrál ministerstvo pro místní rozvoj. To je ovšem Pyrrhovo vítězství. Teď už je každému jasné, oč tady jde: o prachy, o prachy, o prachy. Necháme se pokálet, necháme se pošlapat, nabarvíme si nosy na fialovo a budem chodit po uších, jen abychom se dostali k penězovodu. Tak ho mají a budou sosat.
Je lépe odvrátit zrak nad tou nechutností.
Pomalu se rýsuje Grossův sociálně demokratický mladý dynamický tým čerstvých odborníků: je to Pavel Dostál, je to Zdeněk Škromach...

Není tedy divu, že v levičáckém křídle strany panuje značná nelibost. Svoboda zůstává v Černínském paláci a Karel Kühnl dostane obranu... Kde zůstali staří osvědčení soudruzi? Vláda ještě není upečena a předseda zahraničního výboru dolní komory Vladimír Laštůvka už vyhrožuje, že ji nepodpoří. Na toto dojel Vladimír Špidla (tedy, dojel: na zlatém rogalu dojel až na křeslo odborníka Pavla Teličky). Hlavním Grossovým nepřítelem teď není ani Topolánek, ani Grebeníček: jsou to přátelé Laštůvka, Kavan a spol. S nimi teď musí zatočit jako s tlupou upírů, jinak jeho strana padne jako prázdný vysátý pytel.

Aston


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku