Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 31.7.2004
Svátek má Ignác
  Výběr z vydání
 >O mravencích, včelách, trubcích, Internetu a figurách…
 >TÉMA: Sázka s hornorakouským ministrem životního prostředí
 >BÁSNĚNÍ: Zákon
 >POLITIKA: Renčín lepší novinových komentátorů
 >GLOSA: Svazující Seznam
 >INFO: Sbírka pro uprchlíky v Dárfúru
 >MOBY DICK: Potíže v procesu vymístění
 >POLITIKA: Vítězové a poražení
 >MEDIA: Ve vlastní věci
 >NÁZOR: Ukradený dialog
 >VÍKENDOVINY: Celkem nevýznamný poloostrov na asijském kontinentu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - O mlékárnách
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlídání ve čtyři ráno dnes nanovo
 >PENÍZE.CZ: Začínáme investovat: část druhá
 >SPOLEČNOST: Praha plná krav

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
31.7. O mravencích, včelách, trubcích, Internetu a figurách…
JITA Splítková

Mravenečci i včely plní určité úkoly individuálně, ale přitom jako celek. Včela - dělnice jako samostatná pracovní jednotka sbírá nektar, ale pouze všechny včely dohromady mohou v úlu vyprodukovat med. Jeden mraveneček nese na svém hřbetě maličký stavební prvek na "své" mraveniště. Onu kupovitou stavbu, někdy pěkně velikou, vytvoří mravenci - dělníci jen jako celá skupina. Včelkám i mravencům se dílo daří i přes závažný nedostatek - existuje zde funkce trubců a přitom nemají žádné centrální řízení.
A tak je to například i s Internetem - milióny informací, fotek, grafik, tisíce webů a webzinů … tvůrců těchto webů, programátorů, grafiků… a desítky vyhledávačů a milióny uživatelů… až toto vše - tito jednotliví "mravenečci" se teprve jako celek mohou nazvat INTERNET. Tato celosvětová síť závisí na individuální práci, která naštěstí není, zrovna tak jako mraveniště nebo úl, centrálně řízená.
Přesně takto, skrze mravence, vidí Internet doktor Eric Bonabeau z francouzského Telecomu. Jakékoliv hierarchické řízení takovýchto složitých systémů, které se skládají z velkého množství komponentů, Bonabeau pokládá za škůdce těchto systémů. Ovšem, zdá se, že je lidskou vlastností, vytvářet různé řídící systémy a nařizovací centra. Naštěstí Internet těmto snahám odolává - popravdě řečeno, lidské metody organizace zde totiž absolutně nefungují.
Internet odolává, společnost ne. K naší smůle stát a jeho trubci - pardón, úředníci a vláda nejsou ani mravenečci ani virtuální veličiny a všechny lidské metody, jak nadbytečná administrativa, tak spekulativní mocenské spolčování se, kupčení, hrabání a těžení z práce jiných, zde fungují výborně.
Jak by se daňovému poplatníku oddechlo, jak by školství, věda, kultura .. zajásaly, kdyby z obvodních úřadů, magistrátů, ministerstev, vlády zmizel ten trubčí roj neproduktivně odebírající medík, čili finance a zůstala tam jen hrstka potřebných "medonosek".
A vláda? Teď se u nás v tyto dny vytváří nová. No, nová…vlastně ano, nová, jeden trubec prý ještě přibude... Při spatření jmen, těch kdo v ní také mají být a to: Pavel Němec, Cyril Svoboda, Karel Kühnl, Vladimír Mlynář, Jiří Paroubek, mě napadá, že pořád ještě může být u nás hůř než bylo a je. Soudný člověk dokonce, při spatření těchto jmen budoucích ministrů, "zajektá strachy zubama". Kam nás tyto podivné pravicové figury (i když některé jsou v ČSSD) v čele s Grossem dovedou?
Aspoň, že máme Internet...

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku