Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 31.7.2004
Svátek má Ignác
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Sázka s hornorakouským ministrem životního prostředí
 >BÁSNĚNÍ: Zákon
 >POLITIKA: Renčín lepší novinových komentátorů
 >GLOSA: Svazující Seznam
 >INFO: Sbírka pro uprchlíky v Dárfúru
 >MOBY DICK: Potíže v procesu vymístění
 >POLITIKA: Vítězové a poražení
 >MEDIA: Ve vlastní věci
 >NÁZOR: Ukradený dialog
 >VÍKENDOVINY: Celkem nevýznamný poloostrov na asijském kontinentu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - O mlékárnách
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlídání ve čtyři ráno dnes nanovo
 >PENÍZE.CZ: Začínáme investovat: část druhá
 >SPOLEČNOST: Praha plná krav
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
31.7. INFO: Sbírka pro uprchlíky v Dárfúru

Západosúdánský Dárfúr, největší humanitární krize současnosti

Sdružení Česká katolická charita (SČKCH) vyhlašuje sbírku pro uprchlíky v Dárfúru

V Dárfuru, v západní části Súdánu, a v sousedním Čadu živoří víc než milion lidí v provizorních uprchlických táborech, kam byli nuceni se uchýlit v důsledku řádění ozbrojenců. Konflikt mezi usedlými zemědělci a nomády trvá v Dárfuru již několik století. V osmdesátých a devadesátých letech 20. století ozbrojené srážky nabyly na intenzitě v důsledku sucha a předchozího vyzbrojování nomádů arabského původu. V roce 2003 přerostly boje živené mezi-etnickým napětím v otevřenou válku mezi povstaleckým hnutím zastupujícím zájmy dárfúrských afrických kmenů a arabskými ozbrojenci nazývanými Džandžavíd, podporovanými vládou. Bandy podnikají loupeživé nájezdy na vesnice, vypalují domy, ničí úrodu, popravují civilisty, hromadně znásilňují ženy a dívky. Krize a násilí dosáhly takových rozměrů, že je nelze dále přehlížet.
Jen v Jižním Dárfúru, kde je dnes 350 000 lidí bez domova, umírá každý den sto osob. Odborníci OSN působící v oblasti se obávají, že i když pomoc dorazí v nejbližších týdnech, zahyne 300 000 osob. A pokud svět bude nečině přihlížet a pomoc včas nedorazí, může stejný osud potkat milion obyvatel Dárfúru.
Číslo konta, na kterém SČKCH shromažďuje příspěvky od dárců:
369-369369369/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 106 - Súdán
(při platbě složenkou: 3690369369369/0800, VS 106)
Vybrané prostředky budou využity na humanitární projekt iniciativy ACDER, společného programu Caritas Internationalis (CI) a ACT-International. Program ACDER (ACT - Caritas Darfur Emergency Response), prováděný ve spolupráci s místními organizacemi Sudo a Súdánský církevní koncil, je v historii vůbec prvním společným programem ACT - zastupující většinu světových protestantských a ortodoxních humanitárních organizací a Caritas Internationalis - reprezentující globální síť humanitárních organizací katolických (jejím členem je i SČKCH).
Cílem společného programu ACDER je zajistit základní životní potřeby pěti stům tisícům uprchlíků v lokalitách Mallam (severně od Nyaly), Zalingi a Džebel Mara v Jižním Dárfúru. To znamená opatřit pro ně: přístřeší, vodu, toalety, doplňkové potraviny, nepotravinovou pomoc (sítě proti komárům, přikrývky) a základní kuchyňské vybavení, primární zdravotnickou péči a další potřeby - psychologickou pomoc, podporu zemědělských aktivit a základního vzdělání.
Veškeré výše zmíněné aktivity jsou proveditelné pouze za předpokladu dostatečné ochrany populace proti porušování lidských práv. K hlavním úkolům v této oblasti patří proto monitorování a dokumentace případů porušování lidských práv a vyvíjení tlaku na orgány zodpovědné za jejich dodržování.

Dagmar Volencová Jan Oulík
mobil: 603511242 mobil: 6038954984
e-mail: dagmar.volencova@charita.cz e-mail: jan.oulik@charita.cz
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku