Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.8.2004
Svátek má Miluše
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Pavilon na Výstavišti rekonstruován
 >POLITIKA: Být z obliga
 >PENÍZE.CZ: Český Telecom stále na koni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Český ráj to na dohled
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Slza na koleji
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční manévry
 >INTERNET: Sázka na blbost
 >EKONOMIKA: Trhy již čekají na výsledky amerických prezidentských voleb
 >POLITIKA: Naše srandovní vláda
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh třináctý - INDOLENCE
 >SPOLEČNOST: Kupředu levá
 >ŽIVOT: Obyvatelé sídliště nesouhlasí s výstavbou "Nákupního střediska Kojetická"v Neratovicích
 >PENÍZE.CZ: Čím se platilo po vzniku Československa?
 >POLITIKA: Proč lidovci neustoupili
 >INFO: První celostátní SKEPTIKON bude v Sázavě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
3.8. ŠAMANOVO DOUPĚ: Český ráj to na dohled
Jan Kovanic

Na Nové Louce

Jizerské hory jsou tuze krásné hory, a byly by ještě krásnější, kdyby v nich nejezdilo tolik cyklistů. A, bohužel, občas i automobilů. Pokud vám už neslouží nohy, nebo máte malé děti, nebo nechcete být strženi lavinou jízdních kol a přesto si chcete Jizerky prohlédnout, můžete použít vyhlídkového autovláčku, který teď o prázdninách jezdí sedmkrát denně po tříkilometrové trase Bedřichov, Nová Louka a pak zase tři kilásky zpět.

Pokud vám nohy slouží, můžete zastávku na Nové Louce u Šámalovy chaty, kam se dostanete za pouhou čtvtrthodinu, použít jako výstupního bodu pro svůj výlet do hor. Svoje autíčko přitom necháte hezky zaparkované v Bedřichově a nebudete tak riskovat, že s ním zapadnete do některé z děr na trabanty na cestě se zákazem vjezdu. Pokud vám nohy moc neslouží, pak se můžete došourat po písčité cestě aspoň necelý kilometr od Nové Louky k rozkošnému plesu s hnědou rašeliništní vodou, totiž k Blatnému rybníku. Pokud vám slouží nohy víc, zajděte si další tři kilometříky až do Kristiánova, kde si prohlédněte lesní hřbitov a navštivte Muzeum skla a bižuterie v Liščí boudě.

Musíte však dávat pozor na zběsilé cyklisty. Před nimi vás neochrání ani putování tajnou lesní pěšinou na pravém břehu Blatného potoka, vedoucí od Blatného rybníka k silnici obkružující Kamenickou přehradu. (Když se po výlezu z lesa po ní dáte vlevo, dostanete se na Kristiánov taky.) Zatímco na asfaltce jste připraveni na cyklistický atak, zde vám horský kolista skočí třeba ze skály rovnou na záda.

Zmiňovaný vláček jezdí i na druhou stranu. Z Bedřichova s vámi vyšplhá na Královku a odtud po hřebenové asfaltce až do Hrabětic. Jezdí pětkrát denně a navazuje přímo na trasu z Nové Louky. Na téhle cestě se můžete kochat dalekými rozhledy, od Ještěda na jihozápadě přes Český ráj na jihu až po Krkonoše na východě.

Českým rájem nakonec projíždí další větev téhle vláčkové dopravy. Startuje v Malé Skále u plovárny, kolem sokolovny vás pětkrát denně vyveze k Suchým skalám. Za půl hodiny se dostanete až na vršek náhorní planiny do Besedic. V Besedicích doporučuji projít se místním skalním bludištěm Kalich. Dvakrát za den pokračuje vláček přes Loučky až do Klokot. Odtud vede kouzelná asi dvoukilometrová pěší trasa Klokočskými skalami na skalní hrad Rotštejn.

Je to tam všude moc pěkný, zase se tam budu muset někdy podívat. Možná i bez vláčku, ten mimo prázdninové měsíce jezdí ještě v květnu, červnu a září - avšak jen o víkendech. Ovšem! Vláček je vyhlídkový, tudíž otevřený, takže v případě "nepříznivých klimatických podmínek (mlha, trvalý déšť)" nejezdí. Neboli v případě obvyklého jizerskohorského počasí. Tehdy je v těchto horách, láskyplně nazývaných "nočník republiky", nejkrásněji. Totiž liduprázdno!

A dokonce se bez potíží dostanete i do skutečného českého ráje - ke stolu restaurace v Šámalově chatě na Nové Louce. Jídla z kuchyně pana Poláka, ať už zvěřina nebo obvyklejší pokrmy, jsou totiž mana nebeská!

Psáno v Praze 1. srpna 2004 před obědem

Vyhlídkový vláček (jízdní řády a další informace): www.vapen.cz/vlacek-cze.htm (Odtud je převzata i fotografie z Nové Louky)

Vyhlídkový vláček je jen jednou z vedlejších činností sklářské firmy z Pěnčína (toho jabloneckého, nad Železným Brodem), odkud jezdí i třetí trasa vláčku k rozhledně na Černé Studnici. Ve výletním areálu Pěnčín si můžete prohlédnout brusírnu perlí (skleněných), koupit si místní bižuterii, či navštívit kozí farmu a sýrárnu. Zde lze ochutnat a zakoupit některý ze třinácti druhů kozích sýrů. A ještě se porozhlédnout do krajiny Českého ráje...

Pohled z Pěnčína ke KozákovuDalší články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku