Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.8.2004
Svátek má Gustav
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Obyvatelé sídliště nesouhlasí s výstavbou "Nákupního střediska Kojetická"v Neratovicích
 >PENÍZE.CZ: Čím se platilo po vzniku Československa?
 >POLITIKA: Proč lidovci neustoupili
 >INFO: První celostátní SKEPTIKON bude v Sázavě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Padli na nepravého
 >PSÍ PŘÍHODY: Neboj se! Já bych se nebála, ale já se bojím!
 >NÁZOR: Na zdravotnictví
 >NÁZOR: Prima ministr
 >SVĚT: Americké volby a latinský faktor
 >NÁZOR: Symbol krachu teď míří na Brusel
 >O mravencích, včelách, trubcích, Internetu a figurách…
 >TÉMA: Sázka s hornorakouským ministrem životního prostředí
 >BÁSNĚNÍ: Zákon
 >POLITIKA: Renčín lepší novinových komentátorů
 >GLOSA: Svazující Seznam

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
2.8. NÁZOR: Na zdravotnictví
Jiří Kilian

Mění se nám vláda. Zdravotníci a z nich i stav lékařský vzhlížejí ke změnám ve znova bláhové naději, že objeví se už teď ten očekávaný Mesiáš, který pomůže vyklidit chlév Augiášův a pomůže vybřednout z hmotné i ideové bídy systému zdravotní péče a jejího financování.
V jednom ze starých dobrých komunistických seriálů televisních říká inženýr Voženílek : " Inovace, kolego, to znamená, že co bylo šedý, to bude červený a co bylo červený, bude z bakelitu. "
Lékařský stav je nadán zvláštní povinností : aby lékař mohl vykonávat své povolání, musí splňovat všelijaké zákonem stanovené podmínky, mezi nimiž i tu, že musí být členem České lékařské komory. A za to musí platit.
Dobře, řeklo by se. Komora má zákonem stanovenu náplň své činnosti a zdálo by se, že může být dobrým representantem lékařské obce. Jenže jako obvykle, vše je jinak. Vnitřní spory o kdeco zahlcují Komoru všemožnou činností a lékařský stav se v ní rozštěpil na řadu zájmových segmentů, které nedokázaly až dosud poznat a pojmenovat, co je jim všem společné. A tak se handrkují o pár haléřů za bod pro toho či pro onoho, staví proti sobě zájmy jedněch či druhých a dalších, aby jim mezitím unikla šance rázně promluvit do zásadních chyb systému, který na jedné straně vede k plýtvání a na straně druhé k nepatřičně nízkému ohodnocení lékařovy práce.
Stát je si dobře vědom této slabosti a hraje s lékařským stavem nečestnou hru. Bez ohledu na to, která partaj je zrovna u vesla,
je slyšet stále nové a nové pitoreskní nápady, které připomínají leštění klik hořícího domu. Ministryně zavedla kopie receptů, ministr zase nastínil možnost, aby peníze za pojištění neplatil přímo stát, ale aby je poslal každému domů, ať si sám vystojí fronty na poště jak při přejímání, tak při přeposlání na zdravotní pojišťovnu.
Schůzka presidenta ČLK s premiérem vedla k úžasnému tahu, ministryni byla určena hlídka. Ve vši spokojenosti rozešel se sjezd Komory, aniž by dokázal oddělit lež od pravdy ani v obecné, natož pak v konkretní rovině. Komora vyhlásila za svůj hlavní roční úkol pěstění zevních znaků a náznak možného veřejného protestu proti počínání státu byl udušen rozhodnutím komorních předsedů, kterým se jeví situace momentálně příznivá.
Společnosti i státu uniká už druhé desetiletí poznání, že nic není zdarma. Za komunistů jsem aspoň věděl, že vracím dělnické třídě, co do mne investovala a splácím ji dar možnosti vystudovat. Teď zase vím, že jsem spolu s ostatními kolegy zaplatil Komoře
stovky milionů korun českých, abych se jí mohl zpovídat z toho, jak se vzdělávám a docházím na schůze.
A co je hlavní, nemohu se dočkat toho, že by Komora dokázala sjednotit obec lékařskou pro hájení těch zájmů, které jsou v takové obecné rovině, že jsou všem společné. A tak jen spolupříjímám s ostatními dobrovolné potupné područí úřadům a pojišťovnám mezi nimi. A sleduji, jak jeden rok mají jedni o tři haléře za bod více a další rok o čtyři haléře méně. Naše cesta vede do pekel.Další články tohoto autora:
Jiří Kilian

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku