Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.8.2004
Svátek má Miluše
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Pavilon na Výstavišti rekonstruován
 >POLITIKA: Být z obliga
 >PENÍZE.CZ: Český Telecom stále na koni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Český ráj to na dohled
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Slza na koleji
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční manévry
 >INTERNET: Sázka na blbost
 >EKONOMIKA: Trhy již čekají na výsledky amerických prezidentských voleb
 >POLITIKA: Naše srandovní vláda
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh třináctý - INDOLENCE
 >SPOLEČNOST: Kupředu levá
 >ŽIVOT: Obyvatelé sídliště nesouhlasí s výstavbou "Nákupního střediska Kojetická"v Neratovicích
 >PENÍZE.CZ: Čím se platilo po vzniku Československa?
 >POLITIKA: Proč lidovci neustoupili
 >INFO: První celostátní SKEPTIKON bude v Sázavě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
3.8. Staronová koalice nakupovala ve Špidlově vetešnictví
(nov)

Poté, co v sobotu 30. července 2004 ústřední výkonný výbor ČSSD schválil Grossovi složení nové vlády, mohli koaliční partneři včera podepsat koaliční smlouvu, jejíž priority jako by vypadly z oka prioritám Špidlova kabinetu. Nepřinášejí byť náznak něčeho nového a vlastně demonstrují klinickou smrt staronové koalice. Položky jako ochrana českých národních zájmů v EU, boj proti terorismu, urychlení hospodářského růstu, podpora rodin z dětmi, podpora vzdělanosti, boj s nezaměstnaností, potírání korupce a šedé ekonomiky, podpora venkova a ozdravení veřejných financí nejsou ničím jiným než výčtem banálních samozřejmostí, zaprášenou sbírkou klišé nakoupených ve Špidlově vetešnictví.

Verbálně bude tedy i Gross pokračovat v tzv. reformě veřejných financí, ale konkrétnosti, jako důchodová reforma a reforma zdravotnictví, jsou odloženy k ledu a o snížení ceny práce, což by opravdu mohlo rozhýbat ekonomiku, se tomuto kabinetu ani nezdá. Schodek rozpočtu nemá v roce 2006 překročit 4 % HDP a na příští rok se počítá s deficitem do 100 miliard Kč, což jsou opět rekvizity ze Špidlova výprodeje.
Nadále není na programu dne deregulace nájemného - ani školné, i když nedávná studie OECD na tvrdých datech prokázala, že šance dítěte z dělnické rodiny získat vysokoškolské vzdělání je v zemích, kde se platí školné, několikanásobně vyšší než v zemích s tzv. bezplatným školstvím. Jestliže v Česku má dítě z dělnické rodiny 13 x menší šanci na vysokoškolský diplom než potomek vysokoškoláků, v USA má tuto šanci jenom 4 x menší.

Gross si nazul Špidlovy tretry i v oblasti personální. Seznam designovaných ministrů, který včera předložil Václavu Klausovi, většinou obsahuje stará jména. To zřejmě prezidentovi zvedlo adrenalin, neboť se tím dokládá, že k pádu Špidlovy vlády nevedly žádné principiálně politické důvody, ale jenom puč uvnitř ČSSD. Prezident Klaus si na dnes objednal na Hrad některé staronové ministry, aby zřejmě vysondoval, co na té nové vládě vlastně je nového. Nemůže sice navrhnout jiné ministry, ale Ústava mu dává právo odmítnout premiérovy kandidáty. Je docela možné, že Gross to nebude mít tak jednoduché, jak si koncem víkendu představoval.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku