Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.8.2004
Svátek má Oldřiška
  Výběr z vydání
 >TECHNOPARTY: Technolidé jsou normální...?
 >POLITIKA: Co všechno musí vyřešit Gross
 >FEJETON: Vzpomínat na Prahu nad ruskou čepicí
 >FEJETON: Královny virtuální krásy?
 >FEJETON: Cestou ke slávě
 >POLITIKA: Jaký mír?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - cigarety a kafe, taky banány
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak kdo blbě vidí
 >VÍKENDOVINY: Lopude Lopude, kdo po tobě pude?
 >DETEKTIVKA: Na vlastní oči
 >EKOLOGIE: Ropná krize je tady. A co dál?
 >SPOLEČNOST: Zábava na stadiónu
 >ZE ŽIVOTA: Vzpomínka na padesátá léta - MANDELINKY
 >POSTŘEH: O háčkovi
 >PENÍZE.CZ: Autentizační prvky a metody pod drobnohledem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
6.8. POLITIKA: Jaký mír?
František Vízek

Na nominačním sjezdu Demokratické strany v USA bylo řečeno mnohé, ale jedna věta mě zaujala a výrazně oslovila, protože je výstižná a hluboce pravdivá. Zní: Zbraně hromadného ničení jsou nyní chudoba, mezaměstnanost, bezdomovectví, rasismus a strach.

Soudím, že současný stav světa má ke KVALITĚ vskutku hodně daleko, jak plyne nejen z čísel, která v tisku před časem zveřejnil vědecký pracovník pan Philip M. Harter ze Stanfordu. Nejprve spočítal, že na světě žije zhruba 55% Asiatů, 22% Evropanů, 14% Američanů, 9% Afričanů, dále 52% žen a 48% mužů, dále 70% barevných a 30 % bělochů, také 30 % křesťanů a 70% vyznavačů jiné víry. Potom požádal, abychom si všechno lidstvo představili jako celek o sta lidech. Pak podle něj šest lidí vlastní veškeré výrobní prostředky, osmdesát lidí žije v domě, který neodpovídá standardu, sedmdesát neumí číst, padesát lidí trpí podvýživou, jeden člověk je na prahu smrti, jedna žena je těhotná, jeden člověk má vysokoškolské vzdělání, jeden má vlastní počítač. Kdo má střechu nad hlavou, postel a oblečení, je bohatší než 75% lidí, kdo má byt, dost jídla a umí číst, patří k velmi úzké skupině, kdo má ještě k tomu počítač, patří k elitě.

Obraz o světě našich dní lze doplnit dalšími smutnými fakty: Každou HODINU umírá oslabených 58 dětí na černý kašel, 166 dětí na spalničky, 89 dětí na tetanus, 93 na malárii, 250 dětí na zápal plic, 458 dětí na průjmová onemocnění. Za pouhou hodinu tak na Zemi umírá přes 1100 dětí. Pokud nedojde ke změně, umře v prvním desetiletí nového tisíciletí na sto milionů DĚTÍ, k jejichž záchraně by podle odborníků docela stačily miliardy dolarů, které se ročně vydávají například na cigaretovou reklamu.

Stará pravda říká, že hladovějícímu může na chvíli zachránit život darovaná ryba, avšak dlouhodobě jen darovaný rybářský prut. Proto je i před námi Evropany trvalý problém, jak rozumně a účinně nejchudším pomoci, než přivykneme beznaději. Žádný mír by neměl být tak studený, aby v něm odcházelo ze života více lidí než v horké válce.

František Vízek
www.vizek.info
Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku