Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 7.8.2004
Svátek má Lada
  Výběr z vydání
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZDRAVÍ: Ach ta vedra
 >GLOSA: Speciálně český jednoduchý návod na něco.
 >BÁSNĚNÍ: Ten usměvavý král
 >SVĚT: Obžaloba bobrů
 >MOBY DICK: Kultura otevřených dveří - záleží na tom, kdo je za nimi
 >NÁZOR: S.Grosse & politologická rozjímání & pan Pehe - "ty jám mám nejradši !"
 >NÁZOR: Great pravicelevice'prachyroll EU schwindle
 >NÁZOR: Vláda opomíjí voliče vítězné ODS
 >POLITIKA: Co všechno musí vyřešit Gross
 >FEJETON: Královny virtuální krásy?
 >FEJETON: Cestou ke slávě
 >POLITIKA: Jaký mír?
 >POSTŘEH: O háčkovi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - cigarety a kafe, taky banány

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
7.8. Ambivalentnost.
JITA Splítková

Studenti se ve školách učí, že chorobu šílených krav, čili BSE, způsobují bílkoviny - priony a ty jsou příčinou úmrtí lidí, kteří pozřeli maso nemocné kravky. Toto je vědecký poznatek, který prošel ověřením ve vědeckém výzkumu, a tak můžeme klidně prohlásit, že jedná se o pravdivý fakt.
Vyplývá z tohoto, že priony jsou "špatné"? Možná to tak, na první, letmý pohled, někomu bude připadat. "Pryč s priony", znělo by heslo doby. Jenže je známo, že "všechno je jinak" a mnoho věcí škodí, ale zároveň i pomáhá. Zrovna tak hrůzu nahánějící priony - ono je podle výzkumů ve skutečnosti strašně moc potřebujeme, bez nich bychom zůstali na stromech a neexistovala by žádná historická ani lidská kontinuita.
Jejich schopnost, která je dělá smrtelně nebezpečné, totiž zahajovat řetězovou reakci, která vede ke změně tvaru bílkovinných molekul, umožňuje, aby náš mozek uchovával informace po celý život jedince ve formě dlouhodobé paměti. Bez dlouhodobé paměti by nebylo lidstvo na dnešní úrovni, možná by nebylo vůbec. Je to paradox , ale priony, prostě jsou z tohoto důvodu pro nás nezbytné. S tímto objevem přišli vědci Columbijské university (Columbia University, USA) Kausik Si a nositel Nobelovy ceny Eric Kandel.

O ambivalentnosti někteří lidé hovoří, i když rozebírají naši "novou" koaliční vládu: Ti co v ní jsou stojí, eufemisticky řečeno, za zlámanou grešli, ovšem ti co by do ní zasedli za ODS, tak ti stojí za dvě zlámaný grešle, takže tato příšerná koaliční vláda je oproti nim ještě skvělá.

Jsou to paradoxy… A východisko? Řešení nenabízí nikdo.

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku