Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 9.8.2004
Svátek má Roman
  Výběr z vydání
 >SUDETY: Dokument naší doby
 >FEJETON: Antická doba
 >POLITIKA: Vláda ČSSD-KSČ, KDU-ČSL a US-DEU
 >KOMENTÁŘ: Vítězové vládní krize: premiér Komunikátor a prezident Pábitel (aneb, jak Češi konečně mají, co si zaslouží)
 >MROŽOVINY: Člověk v zrcadle moře
 >SVĚT: Pigmentace politicky korektní
 >PENÍZE.CZ: Autentizační prvky a metody pod drobnohledem II.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZDRAVÍ: Ach ta vedra
 >GLOSA: Speciálně český jednoduchý návod na něco.
 >BÁSNĚNÍ: Ten usměvavý král
 >SVĚT: Obžaloba bobrů
 >MOBY DICK: Kultura otevřených dveří - záleží na tom, kdo je za nimi
 >NÁZOR: S.Grosse & politologická rozjímání & pan Pehe - "ty jám mám nejradši !"
 >NÁZOR: Great pravicelevice'prachyroll EU schwindle

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
9.8. FEJETON: Antická doba
Petr Kersch

Tak nám nastává olympiáda! Dokonce zase v Athénách... Víc jak sto roků trvalo, než se bohové olympští dočkali... Mají v Řecku totiž pořád své povinnosti i práva. Víte, že pro letošek zvolili svůj olympijský výbor?
Neobešli se bez emotivních projevů. Předsedající Zeus měl co dělat, aby udržel diskusi v mezích. Na demagogického bratra Poseidóna musel zahřmít, na manželku Héru, která nedodržela řečnický limit, použil svou vyhlášenou specializaci a proměnil ji na sluneční hodiny (dočasně). Nakonec účastníci kongresu dali do zápisu následující seznam kandidátů pro předsedu BOV (Božského olympijského výboru) s tím, že ostatní členy si vybere zvolený předseda sám.
Jako číslo jedna byla zapsána bohyně vítězství Niké. Okřídlená krásná žena pomohla kdysi Diovi k vítězství v boji o světovládu. Občané města Sparty její sochu nechali spoutat - prý aby Spartě neutekla!
Číslo dvě: Artemis, bohyně lovu, zvěře, vládkyně přírody a sportu. Štíhlá, mrštná intrikánka, pomstychtivá, ukrutná. Věčná panna s plochými ňadry. Ve Spartě před její sochou bičovali mladíky, aby se vyzkoušelo, jak budou odolávat bolesti a utrpení jako vojáci.
Trojka: Tyché, bohyně šťastné náhody. Její nominace není překvapením, protože má blízký vztah k bohovi bohatství Plútovi, kterého se Tyché v dávných dobách ujala jako malého a slepého kluka.
Čtvrtým kandidátem - po dlouhé rozpravě - se stal Hermes. Původně pastýř (ovšem s dobrým rodokmenem), pak obyčejný posel bohů, který se časem na Olympu vyšvihl mezi Top Ten, díky své mazanosti, rychlosti a představivosti. Jeho obliba stoupala v antickém Řecku, jak se říká, raketově. Ve Spartě neexistovala tělocvična nebo závodní dráha, aby před ní nebyla instalována socha tohoto božského Rychlonožky. Dokonce se zachovaly hermovky: kamenné orientační rozcestníky, zakončené plastikou, znázorňující Hermovu ušlechtilou hlavu s křidélky na klobouku. Bůh obchodníků, vynálezců, poutníků, atletů a podvodníků - ty poslední vzal Hermes pod ochranu s jedinou podmínkou: že si budou počínat chytře...
Jak by napsal tisk, skutečné složení BOV podléhá nejvyššímu stupni utajení. Tím se chce říci, že slušní lidé o tom nemluví, alespoň ne na veřejnosti. Podle průběhu letošní olympiády bude snadné poznat, který z kandidátů zmíněnému výboru předsedá, a s určitými znalostmi o antickém bájesloví lze vytipovat pravděpodobné ostatní členy.
Ti z nás, kteří pod athénským nebem budou usilovat o sportovní úspěchy, nechť vzpomenou starověké boží moudrosti:
Male vivunt qui se semper victores putant.

© Petr Kersch, srpen 2004, DěčínDalší články tohoto autora:
Petr Kersch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku